Seyahat etmek, en büyük tutkularımızdan biri. Yaklaşık bir buçuk yıldır, hem pandeminin getirdiği kısıtlamalar hem de mümkün olduğunca kalabalık ortamlardan uzak durma ihtiyacı hissetmemiz nedeniyle bu tutkuya hasret kaldık. Ama artık engeller daha az… Yılbaşı, sevdiğimiz şehirlerle yeniden buluşmak için ideal zamanlardan biri. Şehir ışıklarının daha parlak yandığı, sokakların daha canlı olduğu ve alışveriş zevkinin zirveye çıktığı bu dönemde, Mastercard da sağladığı birçok kolaylık ve indirimle yanımızda olduğunu hissettiriyor. Üstelik bu özlediğimiz destinasyonlara gidemesek bile, Mastercard e-ticaret işbirlikleriyle bu destinasyonlardaki alışveriş deneyimini evimize getiriyor!

Özlediğimiz Destinasyonlar ve Yurt Dışı Alışveriş Önerileri

Seyahat etmenin güzelliklerini, gittiğimiz şehirlerde farklı deneyimler yaşadığımızda anlıyoruz. Ve Yılbaşı döneminde bu deneyimlerin bir kısmı sokaklarda, müzelerde ya da restoranlarda yeni kültürler, eserler ve lezzetler keşfetmekse, bir kısmı da her zamankinden farklı alışveriş deneyimleri yaşamak oluyor. Mastercard, yurt dışında sağladığı ayrıcalık ve indirimlerle her ikisi için de yanımızda olduğunu hissettiriyor, bize iyi bir seyahat arkadaşı oluyor. Mastercard’ın birçok farklı ülke ve şehirde sağladığı indirimler, yapılan harcamalar karşılığında sağlanan belli miktardaki para iadeleri ve kampanyalar sadece lüks mağazalardan, çok katlı – çok markalı mağazalardan, giyim, kozmetik ve aksesuar markalarından ibaret değil. Yurt dışı seyahatiniz için seçtiğiniz destinasyondaki en güzel otellerde konaklamak, en güzel restoranlarda yemek yemek, ve otomobil kiralayarak şehirde özgürce dolaşmak da Mastercard’ın kampanyaları sayesinde indirimli, ayrıcalıklı.

Üstelik tüm bu ayrıcalıklardan faydalanmak için herhangi bir kayıt işlemi ya da kod kullanımı gerekmiyor. Sizin için özel olarak tasarlanmış e-ticaret ve seyahat tekliflerinden yararlanmak için tek yapmanız gereken, alışverişe başlamadan önce kartınıza uygun teklifleri buradan incelemek ve alışverişinizi planlamak. Mastercard Yurt Dışı İndirim Programı kapsamında, Gümüş Logolu Mastercard’ınızla yapacağınız alışverişlerdeki bu para iadelerinin tümü, otomatik olarak gerçekleşiyor, ekstrenizde yüzünüzü güldürüyor. Sadece mağaza içinde değil, e-ticaret sitelerinde alışverişte ve amerikadaniste ve shippin gibi sitelerde üyelik ve gönderiler için de Gümüş Logolu Mastercard’ınıza özel ayrıcalıklar, indirim olarak karşınıza çıkıyor.

New York Alışveriş Önerileri

Hiç kimsenin evinde olmadığı, bu yüzden herkesin kendini evinde hissettiği o şehir… New York, çocukluğumuzdan beri izlediğimiz Yılbaşı filmlerinin de etkisiyle yılın bu dönemini gözümüzde canlandırdığımızda aklımıza ilk gelen şehirlerden biri. Yılın her günü, her saniye ışıl ışıl olan Times Meydanı bile bu dönemde bir farklı aydınlanıyor sanki. Başta Rockefeller Center’a kurulan olmak üzere süslenmiş ve aydınlatılmış dev çam ağaçları, Central Park ve Rockefeller Center’dakiler başta olmak üzere buz pateni pistleri ve 5. Cadde’nin rengârenk vitrinlerinden mağazaların dışına kadar taşan süslemeler ve etkinlikler New York’ta Yılbaşını bambaşka yapıyor.

new york yılbaşı
New York’ta Yılbaşı

Yılbaşı öncesinde, özellikle de alışveriş için New York’a giderseniz, birçoğu yirminci yüzyılın ilk yarısında kapılarını Manhattan’da açmış, bugünse uluslararası tanınırlık kazanmış lüks markaların mağazalarını 5. Cadde’de ziyaret edebilir, bu mağazalarda ayrıcalıklı alışverişin keyfini Mastercard’ınızla sürebilirsiniz: ABD’nin en eski perakende mağazası olan, ta 1818’den beri kalite, yenilikçilik ve klasik Amerikan tarzını harmanlayan Brooks Brothers’da 300$ ve üzeri harcamalara 50$ para iadesi alabilirsiniz. 1901’den beri New York alışveriş kültürünün simgesi olan ve stil, hizmet ve modern lüksün zirvesini temsil eden Bergdorf Goodman’da 500$ ve üzeri harcamalarınıza 25$ para iadesi alabilirsiniz. 1924’te New York’ta açılan ve müşterilerine özenle bir araya getirilmiş tasarımcı koleksiyonları sunan Saks Fifth Avenue’da 250$ ve üzeri harcamalara 25$ para iadesi alabilirsiniz. ABD’nin ülke çapındaki tek, çok kapsamlı, çok katlı lüks mağazası Bloomingdale’s’de ise 350$ ve üzeri harcamalara 25$ para iadesi alabilirsiniz.

Londra Alışveriş Önerileri

Avrupa’da Yılbaşı ruhunu en iyi şekilde hissedebileceğiniz metropollerden biriyse Londra. Sokaklardan tarçın ve karanfil kokusunun eksik olmadığı bu dönemde Londra’da özellikle Hyde Park’ta kurulan eğlence parkı Winter Wonderland, Southbank’teki Noel pazarı ve Piccadilly’deki rengarenk mağazalar dikkatleri üzerine çekiyor. Şehrin sembollerinden London Eye’a bir gece bileti alarak şehrin ışıklarını kuşbakışı izlemeyi ve tabii 25 Aralık günü orada olursanız Kraliçe II. Elizabeth’in 1957’den bu yana geleneksel hâle getirdiği Noel konuşmasını onunla aynı topraklardayken izlemeyi de unutmayın.

londra yılbaşı
Londra’da Yılbaşı

Londra’da Yılbaşı alışverişi için uğrayabileceğiniz, Britanya şıklığını yansıtan birçok çok katlı mağaza ve lüks markada da Mastercard’ınızın size sunduğu ayrıcalıklardan faydalanabilirsiniz: 1831’den beri Knightsbridge’de konumlanan en yeni tasarımcı markalarını bulabileceğiniz Harvey Nichols’ta 250£ ve üzeri harcalamarınıza 20£, belki de Londra denince akla gelen, hatta İngiliz şıklığıyla özdeşleşmiş olan Burberry’de 400£ ve üzerei harcamalarınızda 40£ para iadesi alabilirsiniz. Modern ve lükse aksesuarların tasarım evi Coach’ta 300£ üzeri harcalamalarınıza %10, el yapımı ayakkabılarını hayranlıkla giyeceğiniz Church’s’ta 300£ ve üzeri harcalamalarınızda %5, erkek giyim markası Charles Tyrwhitt’te 100£ ve üzeri harcamalarınızda %5 para iadesi alabilirsiniz.

Paris Alışveriş Önerileri

Takma adı “Işıklar Şehri” olan bir yerden, Yılbaşı döneminde sakin kalmasını bekleyemeyiz, değil mi? Romantizmin adresi Paris, Yılbaşı’nda bu takma adı daha da hak ediyor. Champs Elysées’de birbiriyle vitrin süsleme ve ışıklandırma yarışına giren mağazalar bir yana, şehrin sembolü Eyfel Kulesi, kutlamalara yılın her döneminden farklı bir ışıklandırmayla katılıyor. Başta St. Germain des Prés ve Montmartre’da olmak üzere Noel pazarları, Tuileries Bahçeleri’ndeki Grand Palais’nin cam kubbesi altındaki buz pateni pisti ve 1850’den kalma tasarımı ve oyuncaklarıyla (atlıkarıncanın güzelliğine hayran kalacaksınız!) Musée des Arts Forains’de kurulan panayır, Paris’teki Yılbaşı’nızı mükemmelleştirecek güçte. 

paris yılbaşı
Paris’te Yılbaşı

Paris’te alışveriş deyince akla kuşkusuz Galeries Lafayette geliyor. Paris’in kalbindeki Galeries Lafayette Paris Haussmann, Fransız zarafetinin simgelerinden biri olarak tanınıyor. Üstelik burada Mastercard’ınızla yapacağınız 500€ ve üzeri alışverişlere 30€ para iadesi alabiliyorsunuz. Ama gelin, Paris’te alışverişi ikinci plana atalım ve bir yemek molası verelim. Çünkü Mastercard’ınız, Paris’in birçok ünlü restoranında da size ayrıcalıklar sağlıyor. Kendini Lyon mutfağına adamış Aux Lyonnais Restaurant (80€ ve üzerine %10 para iadesi), modern Paris yemekleri ve hamur işlerinin yeni merkezi Le Grand Café Fauchon (50€ ve üzerine 10€ para iadesi), dünyanın en iyi şarap seçkilerinden biriyle Ô Château (her harcamada %10 para iadesi), Saint-Germain-des-Prés’in kalbindeki köklü gurme bistro Restaurant Allard (100€ ve üzerine 10€ para iadesi), Michelin yıldızlı Restaurant Benoit (100€ ve üzerine %10 para iadesi) ve deniz mahsülleri restoranı Restaurant Rech (100€ üzerine %10 para iadesi), tercih edebileceğiniz restoranlardan bazıları.

Tokyo Alışveriş Önerileri 

Peki çok daha uzaklara gitmeye, hatta “batıdan” soyutlanmaya ne dersiniz? Çağın ötesindeki teknolojileriyle Tokyo, kendi kültüründe bulunmayan Noel geleneklerini bu kültüre en iyi uyarlayan ve ortaya muhteşem gösteriler, manzaralar çıkaran destinasyonlardan biri. Tokyo’nun herhangi bir yerinde, yılın herhangi bir zamanında yaratıcı aydınlatmalar ve ışık gösterileri görebilirsiniz ama yılın bu zamanı, her şey daha güzel, daha farklı oluyor. Tokyo Midtown’daki süslemeler, ışık gösterileri ve buz pateni pisti görkemli bir bütün oluştururken, her yıl düzenlenen Keyakizaka Illumination ışık gösterisi izleyenlerin ağzını açık bırakıyor. Popüler anime ve animasyon karakterlerinin başrolde olduğu Yılbaşı temalı gösteriler, şovlar ve müzikaller Tokyo’nun eğlenceli ve ruhu-genç yanını sahnelere taşıyor. 

tokyo yılbaşı
Tokyo’da Yılbaşı

Tokyo’da Yılbaşı alışverişinizi yapabileceğiniz birçok seçenek, yine Mastercard’ınıza ayrıcalıklar sunuyor: Japonya genelinde mağazaları olan dev ev elektroniği zinciri Edion’da, 27000¥ ve üzeri harcamalarınızda 1620¥ para iadesi alabilirsiniz. Lüks markalar, kozmetik ürünleri ve spor ürünleri bir arada bulabileceğiniz Odakyu Department Store’da 40000¥ ve üzeri harcamalarınızda 2000¥ para iadesi alabilirsiniz. 40 yıldır Japonya’nın en ünlü moda alışveriş merkezlerinden olan Parco’da ise 30000¥ ve üzerine 3000¥ para iadesi alabilirsiniz.

Yalnızca New York, Londra, Paris ve Tokyo değil… Avustralya’dan Brezilya’ya, Birleşik Arap Emirlikleri’nden Singapur’a birçok ülkede, Hong Kong’dan Milano’ya, Seul’den Madrid’e birçok şehirde faydalanabileceğiniz, Mastercard’ınıza özel kampanya ve ayrıcalıklara göz atmayı unutmayın!

E-Ticaret Ayrıcalıkları: Seyahate Çıkmadan Yurt Dışı Alışveriş Önerileri

Takviminiz sıkışık, işleriniz yoğun olabilir. Yaz tatilini kış tatiline tercih ediyor olabilir ya da her ikisine birden bütçe ayırmak istemiyor olabilirsiniz. Her ne sebeple olursa olsun, yılbaşı tatilinizi evde geçirmeyi planlıyorsanız ama dünya markalarının ve dünya şehirlerindeki ışıltılı Yılbaşı ruhunun yine de evinize gelmesini istiyorsanız, Mastercard’ın yurt dışındaki markaların e-ticaret sitelerinde sağladığı ayrıcalıklardan faydalanabilirsiniz.

Evde Yılbaşı

Örneğin;

  • Saks Fifth Avenue Online (500$ ve üzerine 50$ para iadesi), Bloomingdale’s Online (300$ ve üzerine 30$ para iadesi) ve Macy’s Online’da (150$ ve üzerine 15$ para iadesi) yapacağınız alışverişlerde 5. Cadde’yi evinize getirmek mümkün. 
  • En kaliteli Japon ürünlerini yerel fiyatlarla almayı vadeden FROM JAPAN, Tokyo’daymışsınız gibi Japon teknolojisinin ve modasının en yeni ürünlerini evinize taşıyabilir. (10000¥ ve üzerine 1500¥ para iadesi).
  • İtalyan ayakkabıları, çantaları, gözlük ve saatlerini Forzieri.com’da (300€ ve üzerine 30€ para iadesi), Nordik şıklığını COS Online’da (200$ ve üzerine 20$ para iadesi) bulabilirsiniz.
  • Amerikadaniste‘de gümüş logolu Mastercard’ınız ile ayrıcalıklısınız. Amerika’dan yapacağınız çevrim içi alışverişiniz Türkiye’deki adresinize 5 iş gününde gelsin! Gümüş logolu Mastercard‘ınız ile Amerikadaniste ayrıcalıklarından, %20 taşıma servis indirimi ve 6 ay %50 indirimli üyelik ücreti fırsatı ile yararlanabilirsiniz.
  • Shippn‘de gümüş logolu Mastercard’ınız ile ayrıcalıklısınız. Yurt dışından yapacağınız çevrim içi alışverişiniz, Türkiye’deki adresinize 1-5 iş gününde gelsin! Gümüş logolu Mastercard‘ınız ile yurt dışı gönderi servisinden %10 indirim ile yararlanabilirsiniz.
  • Mastercard’ın tüm yurt dışı e-ticaret ayrıcalıklarına ve kampanyalarına buradan göz atabilirsiniz.