Rota oluşturuldu. Otel rezervasyonları yapıldı. Uçak biletleri alındı. Yazın ilk tatiline günler kala, şimdi sıra paha biçilmez lokal deneyimlerle dolduracağınız günlerinizi planlamakta. Mastercard’ın ise yurt dışı tatilinin yeme-içme duraklarını belirlemekle meşgul tüm gezginlere bir sürprizi var: Mastercard Yurt Dışı Restoran Kampanyası, 15-30 Haziran tarihleri arasında lezzete lezzet katmak için yanınızda!

Karides | Fotoğraf: Unsplash.com / Anima Visual

Yurt dışı seyahatlerinde kentin popüler restoranlarına uğramak ya da tatma duyumuzu Michelin yıldızlı şeflere teslim etmek bir başka… Fakat yurt dışı seyahatlerinin kilit duygusu, keşfetme tutkusu. Kentin ara sokaklarında gizlenmiş, lokallerin akın ettiği o restoranı bulmanın, huzur verici bir avluya gizlenmiş o kafede soluklanmanın hissine paha biçilemez… Dünya mutfaklarında, kentlerin saklı menülerinde yaz aylarında da keşfedilecek birçok lezzet var. Denemeden dönmeyin.

Yeme-içme kültürünün ve mutfak geleneğinin ünü sınırları aşmış, gastronominin merkezi Fransa ve Fransız mutfağında yazlık lezzetlerin de sınırı yok: Côte d’Azur’dan çıkıp evrensel bir yaz lezzeti haline gelmiş La Salade Niçoise, yeşillik ve sebzelerin yanı sıra yumurta, ton balığı ve sardalye gibi eklemeleriyle tam bir protein deposu. Sıcak yemeklerden, bir Pixar animasyonu sayesinde herkesin adını öğrendiği yaz türlüsü ratatouille, ya da sarımsaklı mayonez soslu deniz ürünleriyle hazırlanan Güney Frans klasiği La Grand Aïoli ise doğanın yaz mevsiminde sunduğu lezzetlerden sonuna kadar faydalanmanızı sağlıyor. Birkaç dilim baget ekmeği ve bir kadeh Fransız şarabı eşliğinde…

Gazpacho | Fotoğraf: Unsplash.com / Karolin Baitinger

İspanya, yaz aylarının sıcaklarında çorba içme geleneğiyle akla gelen ülkelerden biri ve dünya mutfağına kazandırdığı gazpacho çeşitleriyle ünlü. Çoğunlukla domates suyu bazlı olarak hazırlanan ve farklı sebze ya da deniz ürünleriyle zenginleştirilebilen klasik gazpacho, farklı yörelerde karpuz ile nane eklenerek daha ferahlatıcı hale getirilebiliyor. İspanyol mutfağının daha az bilinen soğuk çorbası ajo blanco ise keşif peşinde olanlar için bir hazine niteliğinde: Ekmek, badem, sarımsak, elma ve sirke ile hazırlanan ve gazpacho‘nun aksine rengi beyaz olan bu soğuk çorba, zeytinyağı ve buz küpleri eklendiğinde Akdeniz sıcaklarına ilaç gibi geliyor. Günün herhangi bir saatinde bir sangria eşliğinde İspanyol sofralarına serpilen tapas çeşitlerine de yaz günlerinde soğuk seçenekler ekleniyor sardalye (boquerones en vinagre) ya da haşlandıktan sonra soğuk olarak ve limonla tüketilen karidesler (gambas cocidas).

Spring Roll | Fotoğraf: Unsplash.com / Budi Puspa Wijaya

Rotanız doğuyu, uzak doğuyu mu gösteriyor? Vietnam mutfağından, pirinç yufkasına sarılmış karides ya da et, uzun doğranmış sebzeler, baharatla hazırlanan ve çoğunlukla yerfıstığı sosunun eşlik ettiği soğuk börekler yaz aylarının soğuk tüketilen ve doyurucu lezzetlerine cazip bir örnek. Peki Japon mutfağının baş taçlarından, çoğunlukla sıcak tüketildiği için kış aylarını akla getiren ramenlerin da soğuk alternatifleri olduğunu biliyor muydunuz? Morioka ramenleri, klasik ramendeki noodle’a yazlık dokunuşlar yapıyor: Taze havuç, salatalık, domates, kimchi ve hatta karpuz ve armut gibi meyveler…

Mastercard Yurt Dışı Restoran Kampanyası

Mastercard’ın iyi bir haberi var: Mastercard Yurt Dışı Restoran Kampanyası ile 15 Haziran 2024 – 30 Haziran 2024 tarihleri arasında Mastercard’ınız ile yurt dışı restoranlarda yapacağınız 100€ ve üzeri harcalamalarınızda 10€ indirim kazanıyorsunuz. Üstelik ülke ya da restoran sınırlaması yok! Avrupa, Asya, Amerika… Rota sizi nereye götürürse, en güzel restoran ve kafelerde lezzetli yemeklerle buluşurken, tatlı bir indirimin de tadını çıkarmış oluyorsunuz. Sizin tercihiniz hangi ülkedeki hangi restoranda, hangi menüyü tatmaktan yana olacak?

Detaylar için tıklayın.