House müziğin iki deli ve eğlenceli çocuğu: Mat.Joe… Matze&Johannes. Müziği ve skateboarding’i çok seven bu iki genç önce Berlin’i ele geçirmek için yola çıkmıştı, ancak ünleri tüm dünyaya yayıldı. Sayısız ünlü prodüktörün şarkılarına yaptıkları remixlerin (Favorim, Lovin you Baby söylemeden duramadım!) yanında Love Stream gibi kendi şarkılarıyla BeatPort listelerini de ele geçirdi.

Geçen haftalarda İstanbul’daki performanslarıyla da çok eğlendiren bu DJlerle yaptığım röportaja hazırız bence 🙂

mat joe 1

Öncelikle, nasıl tanıştınız? Sizi birlikte müzik yapmaya ne teşvik ediyor?

Çok eskiden beri birçok ortak arkadaşımız olmasına ve Hannover’deki skateboarding sahalarında birbirimizi görüyor olmamıza rağmen tam olarak 2006 yılbaşında tanıştık, çok önceden tanışmamış olmamız ilginçti.

İki insanın müzik zevklerinin aynı olması biraz güç. Bizimkinin oldukça benzer olması birlikte müzik yapmamız için en güçlü sebep. Dahası birbirimize çok hızlı şekilde feedback verebiliyor olmamız da birlikte çalmamızın en cool, güzel yanı.

Hiphop’a eğiliminiz sonrası, house ve tech house yapmaya nasıl karar verdiniz?

Biz her zaman elektronik müzik de dinliyorduk ancak house müzik bizim için müzik yaparken BPM’i (beats per minute) arttırmamızla başladı. Aslında house ve techno kültürüne ilgimiz hep vardı ancak ortaya bir şeyler koymamız için bir şeyler denememiz gerekiyordu.

Müziğiniz bir kız olsaydı nasıl bir kız olurdu, tasvir edebilir misiniz?

Kesinlikle akıllı ve sexy 🙂

Birçok labella çalışmış olmanıza rağmen sanırım sizin için Mother Recordings biraz özel. Sizin bilinen ve yakın zamandaki tüm parçalarınız Mother Recordings’den. Mother’da sizin için özel olan nedir?

Nhan (Nhan Solo – Mother Recordings’in Kurucusu) ile uzun zamandır arkadaşız ve kendisi bizim demolarımızı dinleyen ilk kişilerden. Neredeyse kardeş gibiyiz ve bu bize müziğimizi ortaya koyacak büyük bir platform sağlıyor.

Şu aralarki 3 favori parçanızı bizimle paylaşır mısınız?

_Shaf Huse- Get Em Up:

_Waze&Odyssey – All of Us

_VE MAT.JOE- SUNSHINE! (Şarkı 30 Mart’ta piyasada, ancak röportajın son sorusundaki BeatPort linkinden ön alımını gerçekleştirebilir ya da teaser’ını dinleyebilirsiniz 🙂

Dünyanın dört bir yanında, Amerika’dan Uzak Doğu’ya kadar bir çok kulüpte, beachde performanslarınız oluyor. 3 favori mekanınızı öğrenebilir miyiz?

Her kulübü bizim için mükemmel kılan bir şey olmakla birlikte, çalarken çok eğlenmemizi de garantileyen 3 kulüp şu şekilde:

_Lost Beach Club – Ecuador

DJMag tarafından dünyanın 100 en iyi clubı içinde 52’ye yerleşen Lost Beach Club’ı tanımak isterseniz Mat.Joe ‘ya yer verdikleri aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz:

youtube play youtube play

_Kater Blau- Berlin (Çok değil, 20 gün içinde yazacağım Berlin yazımda buradan bahsedeceğim.)

_Jungle Experience-  Koh Phangan

Tayland’ın birçok techno/house müzik eventine ev sahipliği yapan çılgın& ünlü Jungle’ı 🙂 Video Mat.Joe’nun 2016 yılında bu venuedeki performansından:

youtube play youtube play

Favori müzik festivallerinizi öğrenebilir miyiz?

Fusion Festival, Africa Burn, Defected Crotia

Bu yaz muhtemel olarak benim de gideceğim Defected Crotia’nın line-up’ını sizlerle paylaşmak isterim. Hırvatistan gibi keşfedilmemiş bir sahile olması ve bütçe dostu olmasıyla da bu festivali tavsiye ederim.

defected

En son 9 Mart 2018’de Klein İstanbul’daydınız. Ve bu sizin İstanbul’a ilk bulunuşunuz değildi. Sanırım İstanbul’u seviyorsunuz? Sevdiğiniz Türk yemekleri var mı?

İstanbul’a aşığız. İstanbul’da tam 5 kez bulunduk ve yemeklerle resmen büyülendik. Meze, Raki, Künefe ve Baklava… Sanırım tekrar gelmek için sabırsızlanıyoruz.

mat joe 2

30 Mart günü, yeni parçanız olan “Sunshine” piyasaya çıkıyor. Açıkçası sizden dinlemiş biri olarak otalığı yıkacağını ve en az “Love Stream” kadar ilgi göreceğini söyleyebilirim. Parçanın adı neden Sunshine? Ve bizimle parçadan beklentilerinizi paylaşabilir misiniz?

Çok teşekkürler, yorumun bizi mutlu etti. Sunshine Tayland’da ılık bir güneşin altında ortaya çıktı ve sizin dinlerken de o sıcaklığı hissedebildiğinizi düşünüyoruz. Şarkıdan gerçekten çok zevk alıyor olmamızın yanı sıra yılın en güzel mevsimi olan ve çok yakında gelecek olan yazla da ilgisi var… Keyfini çıkarın.

Sunshine Teaser ve Ön Satışına buradan ulaşabilirsiniz.

sunshine6

Mat.Joe’u aşağıdaki platformlardan takip edebilirsiniz:

https://www.instagram.com/matjoemusic/
https://www.facebook.com/matjoemusic
https://soundcloud.com/matjoe
https://www.beatport.com/artist/mat-joe/237183
https://www.residentadvisor.net/dj/mat.joe