Öyle bir yer keşfettim ki, ne tarafını anlatsam bilemiyorum. Buranın ruhu çok eskilerden. Sahipleri de öyle. Hikayesi de… Caddebostan Matruşka!

Yemeklerden önce dikkatimi çeken başka şeylerin olduğu bir yer burası. Mekana girdiğimde bir müze gibi dolandığım, menüsünü elime aldığımda ise alkol fiyatlarına şaşırdığım. Hem de Bağdat Caddesi üzerinde… Kuzey kesim alkolü çok seviyor ya, insanlar içsin ve eğlensin diye düşündüklerinden olsa gerek Bağdat Caddesi’nin en güzel lokasyonlarından birinde alkol fiyatları şaşırtıcı derecede uygun tutmuşlar. Pek sevdim.

matruska 14

Matruşka Hikayesi

Uzun zamandır geziyoruz. Kebaplar, makarnalar, pizzalar, burgerlar… İtalyan, Fransız, Füzyon, Fine Dining… Çeşit çeşit… Hiç Sovyet mutfağına denk gelmemiştim. Aslında Rus mutfağı diye geçiyor ancak Rus mutfağı ile sınırlı değil. Matruşka kendini Sovyetler Birliği’nin eski ülkelerinin dünyaca ünlü lezzetlerini barındıran bir restoran olarak adlandırıyor. Geceleri ise bir Rus Tavernası burası. Çünkü canlı müzik var. Rahatsız edici değil. Ses sohbet edilesi, öyle keyifli ki, biraz Rusya’dan biraz Türk musikisinden…

matruska 3

Restoran mı Yoksa Müze Mi?

Mekanda hatıralardan oluşan çok ciddi koleksiyonlar var. Her duvar başka bir şey anlatıyor. Örneğin Rusya’daki eski otomobiller fotoğraflarının asılı olduğu bir duvar var. Üç fotoğraf üç hikaye. En alttaki otomobil şimdilerin LADA’sı. Ama o zamanlar popüler. Ortadaki fotoğraftaki otomobil VOLGA. Buna aynı zamanda kız götürme makinesi deniyormuş. VOLGA’n var ise bütün kadınlar seninmiş o dönemde.

matruska 13

Burası bir müze gibi aslında. Her yer Stalin, Lenin döneminden, Sovyet Rusyası’ndan tarih dolu, tarih kokulu. Mekan sahiplerinden Ercan Günalp 1992 yılında gittiği Azerbaycan’a öyle bir damgasını vurmuş ki, 10’dan fazla açtığı restoran ile Azerbaycan eğlence hayatı artık Ercan Bey’den soruluyor. Şimdi ise Azerbaycan, Özbekistan, Rusya, Kafkasya mutfağını İstanbullular ile buluşturarak daha önce denenmemiş bir şey yapıyor. Mekanın diğer sahibi de Metin Bey (Mörfi) ise Michael Jackson, B.B. King, Pavarotti, Ray Charles gibi dünya starlarına catering hizmeti vermiş biri.

matruska 4

Dolayısıyla mekan antika olarak da kendi keyifleri ve kendi özel koleksiyonları ile dekore edilmiş. Örneğin Ercan Bey’in burada sergilediği bir fotoğraf makinesi koleksiyonu var. KGB’nin ilk casus fotoğraf makinesinden tutunda da kurmalı ilk kameraya kadar.

Telefonlar var. Ev telefonları. Rus malı. Hepsi Rusya’dan. Televizyon ve daktilolar da öyle. Paslı bir şeker kırma aparatı bile var. Eskiden şekerler çok büyük olduğu için o metal aparat ile kırarlarmış şekerleri.

Müşteriler çoğunlukla Rus, Ukrayna, Kafkas, Özbek ve Azeri. Ama bu mutfağı herkes bilsin diye Bağdat Caddesi’nde Matruşka.

matruska 6

Ercan Bey ve Metin Bey ile bir iki saat sohbet ederim diye düşünüp 20:00’de masaya oturup 01:30’da ancak kalkabildim. Öyle hikayeler var ki bu iki İstanbul Beyefedisinde. Dinlemeye doyamayacağınız… Çünkü Matruşka İstanbul’daki ilk mekanları değil. 1970’lerden bu yana İstanbul’a damga vurmuş pek çok mekanda zaten parmak izleri bulunuyor.

Mutfak

Biri türk, biri Azeri ve biri Rus olmak üzere üç aşçı bulunuyor mutfakta. Kendi ekmeğini ekşi maya ile kendileri yapıyorlar. Burası toplamda 500-600 milyonluk bir coğrafyanın yemeklerini sunuyor İstanbullulara.

Rus mezelerinde pancar ve havuç çok fazla kullanılıyormuş. Yemek ve sıcak başlangıçlarda ise çoğunluk ev yapımı krema. Örneğin Bilinçik isimli bir Rus Krep var. İçi kıyma dolu bir krep. Üzerine ev yapımı krema. Ruslar bayılıyormuş buna. İçi lor peynirli olanı da var Bilinçiğin.

matruska 7

Kievski isimli Ukrayna usulü içi özel peynir ve tereyağlı şinitzel. Görüntüsü bizim içli köfteye benziyor. Farkı ısırınca anlıyorsunuz.

matruska 9

Pancarlı mezelerden Vinegret salatası, Buraçniy ve o ünlü Rus satalası Stoliçniy. Kafkas Ruleti denen patlıcana sarılı içi havuç ve cevizli başlangıçlar mevcut.

matruska 10

Azeri Mantısı olan Gürze, Rus Mantısı olan Pelmeni, Macar Kulaşı, Borş çorbası en ünlü yemeklerden. Ben Rus Mantısı Pelmeni’ye bayıldım. Açılışı ve katlaması da bizimkine pek benzemiyor. Bizim mantılardan sıkılanlar için süper lezzetli bir seçenek. Yoğurt yerine yine krema ile sunuluyor Pelmeni.

matruska 8

Piliç Tabaka denen bir şey var. Eskiden Sovyetlerde bütün piliçi bacaklarından ayırıp tavaya oturturlarmış, üzerine de ütü basarak kızartırlarmış. Burada ütü basılmıyor tabii :)

matruska 11

Şah Pilavı denen Azeri usulü perde pilav var tam 5 kişilik. Dışı kıtır, içi pilav. Bir de Özbek pilavı. Sarımsaklı, mantarlı, baharatlı. Kaşık kaşık yenilecek bir pilav bu. Tatlı ise Matruşka Ana. Bir çeşit kabak tatlısı. Kat kat. Trileçe ve tiramisu karışımı gibi sanki.

Bu özel yemeklerin dışında porçini mantarlı risottodan, ricotto peynirli ıspanaklı ravioliye, kadayıflı karidese ve karidesli risotto toplarına kadar modern mutfak örnekleri de mevcut.

matruska 12

Mekan sahipleri insanlar eğlensin istiyor. Ruslar alkolü çok sevdiğinden olsa gerek alkol fiyatları şaşırtıcı derecede uygun. Normal mekanlarda en az 1’e 3 hatta 1’e 5’ken burada alkol fiyatları 1’e 2. Yani markete gidip almış olduğunuz bir şişe viskinin, votkanın, rakının, şarabın sadece iki katını ödeyerek burada şişesini açabiliyorsunuz. Şaka değil. Baya tebrik edilesi. Bir de kendi vodkaları var. Karanfil ve karabiberli, baharatlı Rus Vodkası. Shot olarak geliyor. Bir hayli keyif veriyor.

matruska 2

Sıra dışı şeyler yemek istediğinizde, farklı bir kültürü yaşamak istediğinizde gitmeniz gereken harika bir mekan yaratılmış Caddebostan’da… Mutlaka görülesi.

Matruşka Adres: Caddebostan Mah. Bağdat Cad. No:312, Kadıköy / İstanbul – 0216 3023534

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?