Müzikten performans sanatlarına, sağlıklı yaşamdan geleneksel kutlamalara her şeyin bir festivalinin olduğu, Deadpool ve Han Solo’nun geri döndüğü, sanatın sokaklara taştığı bir aya merhaba: Mayıs geldi!

İşte Mayıs 2018 boyunca yapabileceklerinizden bazıları:

***

Mayıs 2018 Etkinlikleri

Farklı müzik türleriyle 12 gün geçirin.

12 gün, 4 farklı sahne ve 30’dan fazla konser… Geçtiğimiz yıl “Her müziğin caz festivali.” mottosuyla yola çıkan Zorlu PSM Caz Festivali, ikinci yılında yine sevdiğimiz birçok sanatçıyla buluşmamızı sağlayacak bu ay. Programda Pink Floyd cover şovu The Australian Pink Floyd Show’dan İngiliz bağımsız müziğinin prenslerinden Patrick Wolf’a, daha önce farklı mekanlarda da izleme fırsatı bulup sesine aşık olduğumuz, günümüzün  en önemli caz şarkıcılarından Stacey Kent’ten Balkan dünyasının mega starlarından Dino Merlin’e birçok isim var. 2- 13 Mayıs tarihleri arasında sürecek festival, geçtiğimiz yıl olduğu gibi yine atölye çalışmaları, etkinlikler ve plak pazarıyla da desteklenecek.

 

Performans sanatlarıyla buluşun.

2 – 13 Mayıs tarihleri arasında bir festivalimiz daha var: Dans ve performans sanatları festivali A Corner in the World, “Dünya Düz?” temasıyla bomontiada ve çevre mekanlarında gerçekleşiyor. Tiyatro, dans ve müzik etkinliklerinin yer aldığı, 7 ülkeden 16 ekibin disiplinlerarası üretimlerine yer verecek olan festivalde Türkiye’nin yanı sıra Orta Doğu, Balkanlar, Kuzey Afrika ve Kafkaslar gibi komşu coğrafyalardan ekipler konuk oluyor. Festivalin açılış partisinin de 2 Mayıs gecesi 20.30’da, BaBa ZuLa konseri ve Ahmet Uluğ ile Undomondo’nun DJ setleri eşliğinde Babylon’da olacağını hatırlatalım.

 

Kadebostany’i canlı dinleyin.

Urban Music konser serisinin ikincisi, çok sevilen bir grup ve hayali cumhuriyetini İstanbul’a getiriyor. Geçtiğimiz mart ayında yeni albümleri “Monumental” ile sevindiren İsviçreli grup Kadebostany, 2 Mayıs gecesi Kaan Düzarat ve Akın Sevgör’ün ardından KüçükÇiftlik Park sahnesinde olacak. “Şehir senin evin, ona renk kat!” mottosuyla süren konser serisine kulak verip Kadebostany’nin şarkılarıyla renklenelim!

 

Singapur ve Afrika sinemasıyla tanışın.

Yabancısı olduğunuz kültür ve ülkelerden filmleri ayağınıza getiren film gösterim programları sizi de çok sevindirmiyor mu? Uzak bir kültüre seyahat etmiş, 1.5 – 2 saatte yepyeni dünyalarla tanışmış olmak için bu ay da iki seçeceğimiz var: İlki, Pera Film’in 4 – 20 Mayıs tarihleri arasında 8 film göstereceği “Singapur’u Düşlemek” programı. Pera Müzesi’nde devam eden “Görünenin Ardındaki Singapur” başlıklı fotoğraf sergisiyle birleştiğinde bu küçük ve uzak ülkeyi yakından tanımak için oldukça güçlü bir ikili oluyorlar. Diğeri ise Akbank Sanat’ta 5 – 29 Mayıs tarihleri arasında 5 filmin birer gösteriminden oluşacak “Güncel Afrika Sineması” serisi. Gösterim programında Benin, Kongo, Rwanda, Senegal ve Tunus’tan birer film yer alıyor.

 

Baharın gelişini Hint usulü kutlayın.

Holifest, bir bahar festivali ve baharın gelişini kutluyor; geleneksel Hint kültürünün en büyük bayramı olarak biliniyor. Dünyada 50’den fazla ülkedeki birçok şehirde coşkulu kutlamalar düzenlenirken, İstanbul da 2016’dan beri bu şehirler arasında. 12 Mayıs‘taki Holifest İstanbul’un bu yılki adresi ise Kilyos Milyon Beach. Festival denizin ve ormanın birbirini kucakladığı bu mekanda, Hint dans grupları, Hint mutfağından lezzetler, Hint kınası atölyeleri, Hint giysi ve aksesuarlarının sergilendiği butiklerin de katılımıyla tam bir Hint kültürü şöleni olacak. Geleneksel olarak katılımcıların her saat başı boyalara bulandığı bu gerçekten renkli etkinliğe katılıp daha önce yaşamadığınız bir deneyim yaşayabilirsiniz.

 

Deadpool’un yeni, Han Solo’nun eski maceralarını sinemada izleyin.

Yaz aylarının yaklaşması, festivallerin de geride kalmasıyla vizyonda daha çok süperkahraman ve aksiyon filmleri ile halihazırda festivallerde izlemiş olduğumuz bağımsız yapımlar dışında pek bir şey kalmamaya başladı. Fakat bu sinemaya gitmemize, heyecanlanmamıza engel değil: Çünkü örneğin bu ayın vizyon filmleri arasında sivridili ve politik doğruluktan uzaklığıyla en sevilen çizgi roman kahramanlarından birinin maceralarının devam filmi Deadpool 2 (18 Mayıs) ve Star Wars serisinin ana karakterlerinden Han Solo’nun geçmişini konu alacak spin-off Solo: A Star Wars Story (25 Mayıs) var!

 

Arnavutköy sokaklarında bir de mahalle sanatla dolmuşken yürüyün.

Sanatı kentin sokaklarına taşıyan Red Bull Art Around etkinliği, ilk kez düzenlendiği 2015’te Karaköy’ün, 2016’da ise Moda’nın sokaklarını yer edinmişti. Bir yıl aranın ardından geri dönen etkinlik için, bir kez daha popüler bir semtin, Arnavutköy’ün sokakları seçilmiş. 4 – 20 Mayıs tarihleri arasında Collective Çukurcuma küratörlüğünde semtin sokaklarını ve çeşitli mekanlarını sanatla dolduracak. “Hayaletler” başlığındaki, nostalji ve kent hafızasına odaklanan sergide Can Büyükberber, Canavar, Bahar Yürükoğlu, Pınar Yoldaş, Ali Emir Tapan, Guido Casaretto, Ilgın Seymen, Uğur Engin Deniz, Sabo, Begüm Yamanlar, Ceylan Göksel, Eda Aslan ve Pınar Marul’un eserlerini yanı sıra açık çağrıya gelen başvuru sonucu sanat öğrencilerden gelen işler arasından seçilen bir fotoğraf da sergilenecek. Gündüzü ayrı, gecesi ayrı güzel, Boğaz kıyısındaki muhteşem semt Arnavutköy’ün sokaklarında sanatın peşinden koşmak için daha iyi bir bahane yok!

 

Afife Ödülleri adaylarını tiyatroda izleyin.

Türkiye’de tiyatro sanatının en prestijli ödülü sayılan Afife Ödülleri‘nin bu yılki adayları geçtiğimiz hafta açıklandı. Sezon henüz kapanmamışken açıklanan aday listesi, şehirdeki onlarca devlet tiyatrosu ve özel tiyatronun birçok yeni oyunana yeterince zaman ayıramamış olanlar ve eksiklerini kapatmak isteyenler için iyi bir fırsat. Yılın En Başarılı Oyunu ve Yılın En Başarılı Yönetmeni kategorilerindeki beşer adaydan dördü bu ay da izleyebilecekleriniz arasında yer alıyor: 4 kategoride aday gösterilen, Baba Sahne‘nin “Bir Baba Hamlet” oyununu 5, 6, 7, 19, 20, 21, 25 ve 31 Mayıs‘ta Baba Sahne’de, 4 kategoride aday gösterilen, B Planı‘nın “Yuva” oyununu 6 Mayıs‘ta Toy İstanbul’da, 3 kategoride aday gösterilen, Two Two Prodüksiyon‘un “Mutluyduk Belki Bugüne Kadar” oyununu 3, 17 ve 31 Mayıs‘ta Toy İstanbul’da, 3 kategoride aday gösterilen, Bakırköy Belediye Tiyatroları‘nın “Terör” oyununu 2, 3, 9, 23 ve 24 Mayıs‘ta Yunus Emre Kültür Merkezi’nde ve 3 kategoride aday gösterilen, Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu‘nun “Zabel” oyununu 4 Mayıs‘ta Kenter Tiyatrosu’nda izleyebilirsiniz.

Bu oyunlardan “Bir Baba Hamlet” ve “Terör” üzerine Eda Geven’in yazdığı incelemeleri theMagger’da okuyabilir, daha fazla tiyatro oyunu için Tiyatro etiketimize göz atabilirsiniz.

 

Sağlıklı beslenmenin sırlarını festival ortamında öğrenin.

İstanbul’da her şeyin festivali olur da, sağlıklı yaşama adanmış bir festival olmaz mı! 5 ve 6 Mayıs tarihlerinde ilk kez gerçekleşecek Diyet Fest, sağlıklı beslenmenin sırlarının açıklanacağı söyleşilerden, adrenalin dolu macera sporlarına kadar birçok etkinliği Kemerburgaz’daki oksijen dolu Forestanbul’a taşıyacak. Cumartesi günü Edis, Pazar günü Ozan Çolakoğlu konserleriyle renklenecek festivalde sporcu diyetisyenleriyle sohbetler, başarı hikayeleri, workshoplar, psikolojik performanslar, ev yapımı enerji bar gibi sağlıklı yiyecek hazırlama atölyeleri, macera parkurları, ikram ve tadımlar, yarışmalar ile aile ve çocuk etkinlikleri de var. Şehirden uzaklaşmadan şehriden uzaklaşmak için, sağlıklı bir yaşam için adımlar attığınızı hissederken bir yandan eğlenmek için bu hafta sonunu Diyet Fest’e ayırmak çok iyi bir fikir!

 

Seçimler yaklaşırken, seçmen kaydınızı ve bilgilerinizi kontrol edin.

24 Haziran’da cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ve erken genel seçimlerin gerçekleşeceği duyuruldu, yani çok kısa bir hazırlık süresi bulunan ama bir o kadar önemli bir seçim var önümüzde. “Oy ver!” demek, önümüzdeki ayın öğütleri arasında yer alacak. Yine de, vatandaşlık görevinizi yerine getirmek ve ülkenin geleceği için ufak bir katkıda bulunmak için bu aydan yapabileceğiniz bir şey de var: 2 – 12 Mayıs tarihleri arasında seçmen kaydınızı muhtarlıklardan, YSK websitesinden ya da e-devlet üzerinden kontrol etmeyi unutmayın. Bu aydan atabileceğiniz bir diğer önemli adımsa, 24 Haziran’da tatil planı yapmamak.

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?