Toplantı, trafik, arkadaşlarla kahve, kültür-sanat etkinlikleri… Şehir hayatının yoğunluğunda öğün atladığınız, “ne yiyeceğim?” diye stres olduğunuz veya sürekli dışarıdan yemek çağırdığınız oluyor mu? Ben bu durumla çok sık karşılaşıyordum- bir arkadaşımın “meal prep” yani “öğün hazırlığı” önerisini dinleyene kadar. Bugün size anlatacağım “öğün hazırlığı” konsepti ile hayatınızı kolaylaştırabilir, düzenli bir yeme-içme alışkanlığı kazanabilirsiniz. Gelin, başlayalım.

Meal Prep

Nedir bu “Meal Prep”?

Meal prep kısaca mutfakta kendimize bir zaman ayırıp önümüzdeki günlerin öğünlerini tek seferde hazırlamamız anlamına geliyor. Bu popüler yemek hazırlama tekniğini; sosyal medyada birbirimizin hayatından aldığımız ilhamlara borçluyuz. Uzun senelerdir sporcular tarafından kullanılan “meal prep” alışkanlığı, son dönemlerde yoğun tempo ile yaşayan ve yemek yapmaya gündelik hayatında vakit ayıramayan bizlerin de mutfağına girmeye başladı.

Meal Prep

Nasıl yapabilirim?

Meal prep’in en güzel yanı; mutfakta köklü değişimler yapmamıza hiç gerek kalmadan yeni bir mutfak felsefesini hayatımıza dahil edebiliyor oluşumuzdan geliyor. Bu süreçte en önemli ihtiyacımız; aslında sadece planlı olmak.

İlk olarak, öğün hazırlığınız için size en uygun günleri seçmeniz gerekiyor. Bu günler benim için pazar ve perşembe günleri. Haftanın hızını ve yorgunluğunu pazar günü mutfakta kendi başıma geçirerek atlatmak bana çok iyi geliyor. Perşembe günü ise hafta sonu planlarımı tekrar gözden geçirerek bir kez daha mutfağa giriyorum. Siz de kendiniz için en uygun günü veya günleri seçerek bu akıma dahil olmaya başlayabilirsiniz.

Bana sorarsanız en kritik nokta mutfağa girmeden önce başlıyor. Çünkü önümüzdeki günler için hangi yemekleri hazırlayacağımız ve mutfak alışverişine nasıl çıkacağımız en çok plan gerektiren aşama. Bu plan aşamasına girmeden önce “Beslenmenizdeki felsefe nedir?” diye sorarak başlamak istiyorum. Çünkü önümüzdeki günlerde neler yiyeceğimizin planını yaparken kendi beslenme felsefemizden ilham almak bu süreci daha kolaylaştırıyor. Benim için bu felsefe sağlıklı ve çeşitli beslenirken sürdürülebilir olmaya önem göstermekten geliyor.

Bu yüzden mutfak alışverişine çıkmadan önce ilk olarak buzdolabımda halihazırda olan malzemeleri kontrol ediyorum. Bu konuda elinizdeki ürünlere göre size tarif çıkaran telefon uygulamalarından yardım alabilirsiniz. Elinizdeki ürünler ile kendi seveceğiniz tarifleri birleştirip neler almanız gerektiğine karar verdiyseniz; mutfak alışverişine çıkmak için hazırsınız demektir.

Mutfağa girip tek seferde önümüzdeki günlerde yiyeceğimiz yemekleri hazırladıysak sıra bu yemekleri güvenli bir şekilde saklamakta. Gıda zehirlenmesinin önüne geçmek için yemeklerinizi hangi koşullarda kaç gün saklayabileceğinizi bilmek çok önemli. Saklayacağınız yemeğin ihtiyacına göre yeni saklama kapları alabilir, elinizde uygun olanlar var ise onları da kullanabilirsiniz.

Meal Prep

Neler hazırlayabilirim?

Önünüzdeki günlerin öğünlerini hazırlarken; sevdiğiniz yemekleri hazırlamaya ve dengeli besin dağılımına özen göstermelisiniz. Yemek yerken çeşitliliğe öne veriyorsanız; size önerim yan ürünleri çeşitlendirmeye gitmeniz. Böylece farklı yan ürünler ile ana yemeğinizi birleştirip değişik tabaklara ulaşabilirsiniz. Ben özellikle havalar soğumaya başlamışken içimi ısıtan farklı çorba tariflerini de öğün hazırlığıma dahil ediyorum.

Ayrıca; tek bir ürünü farklı tariflere çevirebilmek de çeşitlilik açısından bana çok yardımcı oluyor. Mesela bir İtalyan çorbası olan minestrone yaparken kullandığınız malzemelerin kalanlarını başka bir öğün için taze baharatlar ile fırında sebze olarak kullanabilir; közlediğiniz biberleri makarna sosuna ve çorbaya çevirirken eğlenceli bir salata tarifinde de deneyebilirsiniz.

Ne işe yarıyor?

“Buna gerçekten gerek var mı?” diyecek olursanız cevabım; kesinlikle EVET! Meal prep; öğünlerimizi planlarken dikkate aldığımız porsiyon kontrolü ve dengeli yayılım ile daha sağlıklı, farkındalıklı çıktığımız mutfak alışverişi sayesinde daha sürdürülebilir ve gereksiz bir şekilde dışarıdan yemek söylememizi önlemesi ile daha ekonomik bir tercih.

Sizin mutfakta daha sağlıklı ve sürdürülebilir olmak için denediğiniz başka yöntemler var mı? Gelin beraber keşfedelim!