Kitapların bendeki yeri her zaman başka oldu. Pandemi hayatımıza girmeden önce de en sevdiğim şey büyük bir kitapçıda saatlerce kaybolarak yeni kitaplar, yazarlar ve hatta yenilikçi yayınevleri gözüme kestirmekti. Şimdiyse bu arayışımı ancak bilgisayar ekranına kilitlenerek gerçekleştirebiliyorum. Tam da tahmin ettiğiniz gibi eskisi kadar heyecanlı ve Parizyen olmuyor belki ama şimdilik bununla da idare ediyoruz. Bugünkü yazımda ise sizlere yeni keşfim olan ve beni her kitabıyla heyecanlandıran harika bir yayınevinden bahsetmek istiyorum: MEAV Yayıncılık.

Öncelikle okumanın çocuk yaştan edinilecek bir alışkanlık olduğuna inandığımdan bu yayınevinin dünya tatlısı çocuk kitaplarından bahsetmek istiyorum. Bazı konular var, insan keşke bu konuya olan duyarlılık bir şekilde çocuklara uygun bir dille kazandırılabilse diyor. Bu konuların başını ise benim için kesinlikle hayvanlar ve çevre çekiyor. MEAV Yayıncılık’ın çok sevdiğim ve severek takip ettiğim koca yürekli bir hayvan sever Sarp Dakni’nin çevirisiyle yayımladığı “Üç” adlı kitap, üç bacaklı bir sokak köpeği olan Üç’ün hayatı ve küçük dostu Fern ile tanışmasını anlatıyor. Üç, bir yaşındaki bebek arkadaşıma severek okuduğum ve onun da renkli çizimlerini heyecanla takip ettiği bir kitap oldu.

Üç’ten sonra ise şimdilerde gözüme havai fişeklerin hayvanlara ve doğaya verdiği zararı anlatan “Bu Ne Gürültü Patırtı!” ve interaktif olarak bir hayvan kurtarıcıya dönüşebildiğin “Hayvan Kurtarmak” adlı kitabı kestirdim. Çevre, hayvanlar, ve bunun gibi pek çok güncel konuya dair duyarlılığı çocuğunuza veya çocuk dostlarınıza aşılamak istiyorsanız MEAV Yayıncılık’ı gönül rahatlığıyla tavsiye edebilirim.

Bununla birlikte çocuk kitapları dışında bu yazıyı okuyan sizler için her yaşa hitap eden kitaplar da çıkardıklarını söylemeliyim. Özellikle bitkisel beslenen biri olarak “Kolay Mutlu Mutfak, Bitki Temelli Yaşam İçin Resimli Rehber“i hem çok bilgilendirici hem de açıkçası bugüne kadar bu tip kitaplarda hiç deneyimlemediğim kadar eğlenceli buldum. Bir badem olan Pedro Almodovar (bu kelime oyunu bile harika değil mi?) tarafından anlatılan kitap; tariflerden öğün planlarına, kalsiyum veya çeşitli vitamin kaynaklarına kadar birçok konuyu detaylıca işliyor.

MEAV Yayıncılık’ın gönlümü fethettiği son nokta ise hayata geçirdikleri Bir Kitap Yolla ve Fidan Projesi. Bir Kitap Yolla projesiyle ihtiyaç sahibi çocuklara kitap ulaştıran MEAV bugüne kadar tam 7.332 çocuğa kitap ulaştırmış. Projeye, proje kapsamındaki kitaplardan birini satın alarak destek sağlayabiliyorsunuz. Fidan Projesi ile de MEAV’dan aldığınız her on kitap TEMA ile işbirliği yapılarak bir fidan dikmenizi sağlıyor.  

Diyeceğim şu ki bugün kendinize, çocuğunuz veya ihtiyaç sahibi başka çocuklara, çevreye ve hayvanlara bir katkınız olsun istiyorsanız MEAV Yayıncılık ve tüm seçkisi size tam da bunu sağlamayı vaat ediyor. Yenilikçi yayınevleri, iyi ki varsınız.

MEAV Yayıncılık’ın kitaplarına bu link ile ulaşabilirsiniz.

Kapak Fotoğrafı:

İlginizi çekebilir: Zeynep Mutlu’dan Çizgi Roman