Pasta denince hep Alice In The Wonderland aklıma gelir. Ardından gülümserim. Pasta bu ya, mutluluk veriyor işte. Ama çoğunlukla sadece şekli güzel olan pastalar ile karşılaşıyor olmak da o gülümsemeye biraz ket vuruyor. Şekilciyiz ya hepimiz, görsele bakıyoruz hemen. Önce göze hitap edecek. Sonra koklayacağız. Tadı da güzelse işte esas mutluluk bu!

Çiçek GENCER işte tam da bunu başarmış. Göze, burna ve damağa göre yapıyor pastalarını.

_MG_4457

GENCER Ailesi, Türkiye’nin tanınmış ailelerinden. Çiçek GENCER 2011 yılında Bilgi Üniversitesi İşletme lisans eğitimini tamamladıktan sonra soluğu Paris Le Cordon Bleu‘da alıyor. Çünkü ailenin neredeyse tamamı çılgınca tatlı sever. Hatta belki biraz da ötesi… Çiçek GENCER de herhangi bir aile şirketinde çalışmaktansa hem kendi istediği işi yaprak işinin patronu olmayı, hem ailesinin tatlı arzusunu gidermeyi düşünüyor ve döndüğünde Haziraz 2014’te Melia Patisserie‘yi açıyor İstinye’de.

aIMG_6034

Burada yapılan pastalar çok özel diyeceğim. Ama yetmeyecek. Çok sağlıklı diyeceğim, eminim biraz daha tatmin edecek. Gözünüz kapalı yiyebileceğiniz pastalar. Son olarak çok lezzetli dediğimde ise ikna olacaksınız.

_MG_4375

Çiçek’in pastalarında asla kullanmadığı şeyler var. Trans yağ, margarin, hazır krema, şeker hamuru! Katkı maddesi koymak istemediği için light seçenek de sunamıyor. Hiçbir şey hazır değil. Tart hamurundan çikolataya, kremaya kadar her şeyi kendisi yapıyor. Fransız pastanelerinin Türk damak tadı ile birleşmiş halini sunuyor. Amacı;pasta dendiğinde ilk akla gelen olmak!

aIMG_6002

İçinde Olmayan Şeyi Dışına Koyamazsın

Çiçek, Fransa’da mutfak eğitimi aldığı için pastalarında Fransız esintileri var. Bu esintileri kendine göre uyarlıyor. Fransızlar “içinde olmayan şeyi dışına da koyamazsın” derlermiş. O sebeple bu pastaların dışında ne varsa içinde de o! Ağzımızdan hijyen kelimesi çıkar çıkmaz “ben hijyenden bahsetmeyi kendime yakıştıramam” demesi, bu konuya ne kadar hassas yaklaştığının en iyi göstergesi.

Peki neler yapıyor bu küçücük butik dükkanında Çiçek? Tartlar, charlotte, piramit, dome lacte, vanilyalı ve çikolatalı eclair, çikolata, fındık ve fıstık içerikli kurabiyeler gibi her biri çok lezzetli şeyler. Tartlarda badem kreması kullanıyor. Bu da klasik tartlardan sıyrılmış bir lezzet deneyimi oluyor bizim için. Armutlu ve fındıklı tart, yaban mersinli tart ve incirli tart. Hangisi en güzeli derseniz sanırım armutlu ve fındıklıyı seçeceğim. Hayır vazgeçtim. İncirli… Bilemedim. Kafa karıştırıcı bir tecrübe.

aIMG_6019

Limonlu tart ve portakal kremalı tartı yemeye kıymak ne mümkün? Portakallı Krema ve tart arasında portakal marmelatından yapılma bir şey var. Limonlu tart ise tatlıyı yoğun ekşi sevenler için. Genzinize kadar limonu hissedebilirsiniz. Bu iki tartta badem kreması kullanmıyor.

aIMG_5996

Çiçek GENCER çok iyi bir iş başarmış. Aile şirketinde çalışmak yerine tatlı bir şeyler yapmak istemiş ve kendine Melia Patisserie‘yi açmış. Ofisler, kutlamalar, özel günler ya da o anda yoldan geçenler için herkes sunuyor bu lezzeti. Pastanın şekli bozulmadan size teslim edilsin diye özel kurye hizmeti bile var. Yolunuz İstinye’ye düşerse uğramadan geçmeyin. Özellikle tartlarından çantanıza birkaç tane atın isterim.

Melia Patisserie Adres: İstinye Mah. Değirmen Sok. No:14/A İstinye, Sarıyer / İstanbul – (0212) 277 0377

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?