z0910r3

Daha onu tarif edebilecek bir sürü sıfat vardır ama aklıma ilk gelenleri paylaşarak yazıma başlamak istedim. Çok enteresan ki kendisini ilk dinlediğinizde ses tonundan dolayı onu daha çok erkek vokale benzetebilirsiniz.

Kimle konuşsam, Chinawoman’ı ilk kez dinleyenlerin hemen hemen hepsi aynı fikirde. Ama olsun, o sese bir alışınca sizi kendine doğru öyle bir sürüklüyor ki, son 2 haftadır non-stop onu dinliyorum. Bir şarkısı bitince acaba öbürü nasıldır diye dinlemek zorunluluğunda hissediyorsunuz kendinizi.

chinawoman 2

Chinawoman, her ne kadar grubun ismi olsa da grubun solistin gerçek adı Michelle. Grubun adı, Michelle’in ilk şarkı sözü yazmaya başladığı zamanlarda bilgisayarının başında otururken aklına ilk gelen isim olarak Chinawoman’ı bulması sonucu oluşmuş. Rus kökenli bir ailenin çocuğu olarak Toronto, Kanada’da büyüyen Michelle, tüm gençlik dönemini Rus ve Avrupa müziği dinleyerek harcamış.

Erkek arkadaşının ve tüm çevresindeki dostlarının müzisyen olması ve dostlarının bir web sitesi açıp şarkı yazdıkça yayınlaması yönünde cesaretlendirmesi ile ilk yazdığı şarkı “I Kissed The Hand Of My Destroyer” çıkmış ortaya.

chinawoman 3

Yukarıda da bahsettiğim gibi bütün duygusal ve yoğun şarkı sözlerini kendisi yazıyor. Hemen hemen enstrümanların da hepsini kendisi çalabildiğini belirtmeliyim.

2007 yılında çıkan ilk albüm “Partygirl “o kadar dikkat çekti ki ona modern Leonard Cohen benzetmesi yapıldı. Aslında neden benzetildiğini birden fazla albümünü, şarkılarını dinledikçe anlayabiliyorum. Bu tarz bağımsız müzik akımının öncü efsanesi olan Leonard Cohen’i hatırlatması çok doğal ama ben birebir pek benzetme bulamadım.

chinawoman 5

Chinawoman, 2010 yılı çıkışlı “Show Me The Face “albümü ile de gerçekten başarısını pekiştirmiş. Kendisinden yaptığı müziği tarif etmesi istendiğinde “Melodik, trajikomik, deneysel, yapmacık ile içtenliğin içiçe geçtiği, gülerken ağlatabilecek bir güce sahip” şeklinde tanımlamış.

Kendisi için “Ben ağırkanlı,duygusal ve olgunlaşmayı hedefleyen bir insanım. İnsanların benim için düşündüklerinden öte aslında çok daha iyi bir palyaçoyum” şeklinde açıklama yapabilen, kendine oldukça güvenen bir sanatçı.

Gerçekten “Partygirl” ve yine çok sevdiğim”I Will Be Your Woman” isimli bu şarkıları sizle paylaşmazsam olmaz, garip bir şekilde dinlemekten çok haz alabilirsiniz.