melody gardot 1

Zaman zaman canım onu dinlemeyi çeker. Evet komik bir benzetme oldu sanki ama bu sesi dinlemek benim için çok sevdiğim bir tatlı ya da favori yemeği aş ermek gibi geliyor.

Melody Gardot, Philadelphia, Pennsylvania kökenli; Grammy adaylığı olan jazz, akustik folk ve blues şarkıcısı ve bestecisi… Aslında bu müthiş başarısının arkasında bambaşka bir hikaye var. Öğrendikten sonra kendisine duyduğum saygı sempatiye dönüştü. Belki de bir ilhama…

melody gardot 2

17 yaşında bisiklette giderken bir arabanın kendisine çarpması sonucu omuriliğinde ciddi bir hasar oluşuyor. Yaşaması bile mucize diyor doktorları.Uzun süre hastanede tedavi görürken kendi kendine gitar çalmayı öğreniyor ve şarkı bestelemeye başlıyor. İlham kaynağı ise Janis Joplin, Miles Davis, Duke Ellington gibi isimler…

Budizm felsefesi ve makrobiyotik beslenme onun iyileşmesini sağlayan iki unsur hayatında. Müzik kariyerinin dışında hala birçok hastane ve üniversitede yaşadığı tecrübeyi ve müzik terapisi ile nasıl beynini iyileştirdiğini anlatıp hastalara ilham kaynağı oluyor.

melody gardot 3

Makrobiyotik beslenme iri taneli tahıllarla beslenerek hastalıkların tedavisinde kullanılan Çin felsefesinden doğmuş bir akım. Ying ve Yang prensiplerinden oluşuyor. Uzun sözün kısası, çok tatsız bir olay çok büyük bir başarı hikayesine, günümüzün en takdir edilen, festivalden festivale koşan bir sanatçının yaratılmasına sebebiyet vermiş. Bugün bulunduğu yeri düşünecek olursak ne kadar büyük bir ilham ve başarı hikayesi. Hayatta her şey mümkün demek ki. Melody, kaza nedeniyle oluşmuş beyin travmasını ve bu kötü tecrübeyi atlatmış olsa da ışığa karşı aşırı oluşmuş olan hassasiyeti hala kendisine eşlik ediyor. Bu nedenledir ki Melody Gardot sürekli özel lensli gözlük takıyor.

melody gardot 4

5 Temmuz 2013 tarihinde İstanbul Caz festivali kapsamında İstanbul’da konser veren Melody Gardot, umarım tekrar ülkemize gelir. Onu artık her dinlediğinizde sizin de onu benim gibi yaşam hikayesini hatırlayarak başka bir boyutta dinleyeceğinizi düşünüyorum. Ne dersiniz?