Fransız tarzına sahip pastaneler, lezzetli bir dünyaya kapı aralayan sihirli mekanlardır. İçeriye adım attığınızda sizi sıcak bir aroma ve tatlı bir melodi karşılar. Kendinizi zarif bir dünyanın içinde bulursunuz; pastel renklerle süslenmiş, güzel vitrinlerdeki eşsiz pastalar göz kamaştırır. İnce detaylara gösterilen önem, özenle tek tek seçilen malzemeler ve ustalıkla yorumlanarak hazırlanan tatlar, her bir lokmada sanat eseri niteliği taşır. Bu tür pastaneler sizi lezzetli bir yolculuğa çıkartır. Çıkan her bir üründe damakları şımartan bir rüyaya dönüşür ve her bir ısırık, adeta bir hikaye anlatır. Bugün sizleri, hikayesiyle etikeleyen ve lezzetleriyle büyüleyen bir mekana; Merveilleux’e götürüyorum. Hazırsanız başlayalım!

img_5414-3
Merveilleux Bahçe | Fotoğraf Kaynağı: Tuba Nil Dengiz

Merveilleux Patisserie

Bu tatlı pastanenin kurucusu Şef Merve Burcu Akbulut. Kendisi Yeditepe Üniversitesinde Gastronomi ve Mutfak Sanatları üzerine eğitim almış. Sonrasında bir süre adını sıkça duyduğumuz önemli otellerin pastane şefliğini yapmış. Otelciliği bıraktıktan sonra da iki farklı üniversitede akademisyen olarak yer almış. Birazda kurumsal hayatı denemek istemiş ve altı yıl kadarda Ürün Geliştirme Müdürü olarak çalışmış. Pandeminin bitmeye başladığı zamanlarda kendisine aslında ürün geliştirme amacı ile küçük bir fırın açarak denemeler yapmaya başlamış. Fırından yayılan enfes kokuyu izleyerek gelen herkes “Burada neler oluyor?” diye sormaya başlamış. Bu soruların ardından fırın bir yıl kadar gel-al olarak hizmet vermiş. Talebin ve ilginin olması asıl hikayemiz olan Merveilleux’un doğuşuna ön ayak olmuş. İşte asıl hikayemizi şimdi anlatmaya başlıyorum…

img_5567-2
Merve Burcu Akbulut | Fotoğraf Kaynağı: Tuba Nil Dengiz

Sevgili Merve Belçika’ya gittiğinde Merveilleux ile tanışmış ve çok şaşırarak “Nasıl yani adımla başlayan bir pasta mı var? Ne güzel!” diye düşünürken ablası: “Eğer bir gün bir yer açarsan adının bu olması gerekiyor, mesleğin ve ismin ile bu hikâye böyle tamamlanır” demiş. Merveilleux Fransızcada Harikulade demek. Bu isimden yola çıkarak o küçük fırından bugün ki Merveilleux doğmuş.

img_5502
Karaorman-Ekler-Merveilleux-Havuçlu Kek  | Fotoğraf Kaynağı: Tuba Nil Dengiz

Mekanın tasarımında seçilen renkler, Paris’teki Laduree’de de kullanılan yeşilin tatlı bir tonu… Çünkü Merve “eğer pastacılığın bir rengi var ise o da yeşil” diyor. Dış alanında küçük bir bahçesi var. Kare ve yuvarlak mermer masalar yanındaki yeşil renkli sandalyeler ortamın havasına girmenizi sağlıyor. Masaların üzerinde belirli aralıklarla değişen taze çiçekler kullanılıyor. İç alanında Fransız tarzı, beyaz üzerine pembe kaplama sandalyeleri, içinde Pierre Herme’nin hatta Roux Brothers’ın kitaplarını da bulabileceğiniz mini kitaplığı ve izleyemeye doyamacağınız bir vitrini var. Pastalar için kullanılan servis tabakları farklı renk ve farklı stillerde seçilmiş. Bu yüzden tabak-pasta uyumu oldukça tatlı duruyor.

img_5488
Merveilleux Lezzetleri | Fotoğraf Kaynağı: Tuba Nil Dengiz

Hadi gelin pastaları tanıyalım! Mekana adını veren Merveilleux ile başlayalım istiyorum. Merveilleux: bulut gibi bir pasta. Tabanında Fransız mereng onun üzerinde puf puf Fransız Creme Patissiere ve Creme Chantilly var. İki çeşit olarak üretilen Merveilleux’un beyaz Belçika çikolata kaplı olanında orman meyveleri, siyah olanında ise ganaj krema var. Tam hafif yaz tatlısı!

Bir diğer pasta olan ve tablolara resmedilen Karaorman meyveli pastanın hikayesi şöyle: Almanya’da Karaorman diye bir bölge var. Bu bölgede kiraz yetişiyor. Kiraz ağaçlarının kar yağdığında üzerinde pudra şekeri görüntüsü, ardından bahar aylarında kiraz çiçeklerinin oluşması ve yaz mevsiminde kiraz meyvesi ile birlikte Karaorman pastası doğuyor. Merveilleux’da bu leziz pasta; bitter çikolatalı, yanında krem şanti ile servis edilen içinde kiraz ya da vişnenin olduğu ve Belçika çikolatası kullanılarak yorumlanan şekli ile sunuluyor.

Viyana klasiği Sacher torte: iki tane nemli kek katının arasında kayısı püresi, üzerinden krem şanti ve ganaj kaplaması ile kalpleri çalıyor. Limonlu meringue tart: tabanı bademli bir tart, ortasında limon dolgu ve üzerinde İtalyan beze. En çok satan ve beğenilen tatlılarından birisi olduğunu belirtmeyim. Üç tane yorumlanmış pastaya geçelim.

Birisi Mojito; adına aşina olduğumuz kokteyl evet 🙂 İçerisinde ne var? Nane, limon, lime, esmer şeker. Bu malzemeler kullanılarak Mojito pastası doğuyor. Aslında burada şunun altını çizmek istiyorum. Merveilleux, alkollü içeceklerden referans alıp onlarla beraber pasta yapıyor. Onlardan birisi de Lynchburg, kokteylin içerisinde bulunan malzemeler kullanılarak yapılıyor. Oldukça yaratıcı olduklarını söylemeliyim. Ve bir diğer lezzet Karamelli Pasta… Karameli limonla birleştirip bitter çikolatayla taçlandırıyorlar. İçerisinde dağ kekiği de var. Şu an hayal ettiğinizi hissediyorum!

img_5432
Kruvasan Egg | Fotoğraf Kaynağı: Tuba Nil Dengiz

Bu tatlı ve huzurlu mekanın kahvaltısının da oldukça lezzetli olduğunu belirtmek istiyorum. Ben arasında yumurta olan bir Kruvasan yedim. Yanında fresh bir salata ve ayrı bir kasede avokado püresi vardı. Beni mutlu etti. Kahvaltı için farklı seçenekler de mevcut. Tuzlu kişler, tereyağlı poğaçalar… Her bir ürün o gün taze olarak çıkıyor. Bu nedenle bence yediğimiz her şey ekstra lezzetliydi. Merveilleux’u sabah kahvaltı ya da öğleden sonra tatlı-kahve için tercih edebilirsiniz. Ayrıca özel günleriniz için de pasta yaptırabilirsiniz. Sizin de en kısa sürede Feneryolu’ndaki bu güzel mekana gitmenizi çok isterim. Şimdiden afiyet olsun!

Kapak Fotoğrafı: Tuba Nil Dengiz

İlginizi çekebilir: Deniz Yılmaz Akman’dan İstanbul’un Tarihi Pastaneleri