Bayanlar ve baylar, moda ve kültür meraklıları, ufukta yılın en çok beklenen etkinliği için kendimizi hazırlamamız gereken zamanlara girmiş bulunmaktayız. Genellikle zenginlik ve stilin zirvesi olarak anılan MET Gala, bu yıl lüks elbiseler ve göz kamaştırıcı mücevherlerden oluşan bir gösteriden daha fazlasını vaat ediyor. Zamanı aşan bir temaya, bir yenilik kutlamasına ve modayı tanımlayan kırılganlık ve esnekliğin keşfine hazır olun: “Uyuyan Güzeller”. Aklınıza hemen büyülü bir öpücükle sonsuz uykusundan uyanan bir güzel gelmesin; aslında çok da uzak sayılmasanız da göründüğünden çok daha fazlasını var. Bu yılki tema, Kostüm Enstitüsü’nün Metropolitan Sanat Müzesi’ndeki kalıcı koleksiyonunda yer alan ve bazıları yıllardır gölgede kalmış, yeniden canlanmayı bekleyen narin ve paha biçilmez giysileri içeriyor.

sleeping-beauty-edward-frederick-brewtnall

Sleeping Beauty Painting by Edward Frederick Brewtnall | Fotoğraf: Fine Art America

Bazıları gün ışığını nadiren gören, özenle seçilmiş yaklaşık 250 parça, tamamen yeni bir ışık altında sergilenecek. Müzenin Fransız Direktörü ve CEO’su Max Hollein, “Bu çığır açan sergi hayal gücümüzün sınırlarını zorlayacak, bizi bir sanat eserinin çeşitli yönlerini deneyimlemeye, tarihi hakkında daha fazla bilgi edinmeye ve nihayetinde güzelliğini daha derin bir şekilde takdir etmeye davet edecek” diyerek bu yenilikçi serginin ruhunu mükemmel bir şekilde yakalıyor.

met-masterworks-unpacking-fashion-mo-ftr-img
Met Müzesi Masterworks: ‘Unpacking Fashion’ Sergisi | Fotoğraf: Masato Onada / WWD

Peki, bu ilgi çekici tema gerçekten neleri içeriyor? Açıklığa kavuşturmak gerekirse, “Uyuyan Güzeller “in Disney prensesleriyle hiçbir ilgisi yok. Bu yılın teması, Met’in koleksiyonunda yer alan ve her biri bir daha giyilemeyecek kadar kırılgan olan, tarihsel açıdan önemli 50 giysiye atıfta bulunuyor. Uyuyan bir güzelle ilişkilendirdiğimiz sihir tam olarak da burada ortaya çıkıyor – bu bir uyanış ve dönüşüm hikayesi. Güzel sanatlar gibi modanın da zamanın sınırlarını aşma gücüne sahip olduğunu ve kolektif hafızamızda silinmez bir iz bıraktığını bize hatırlatıyor. Sergi üç ana bölüm etrafında dönecek: Toprak, Deniz ve Gökyüzü, modanın evrimini besleyen doğal malzemelere saygı duruşunda bulunuyor. Sergi, vizyoner tasarımcıların yenilikçi ve sürdürülebilir giysilere dönüştürebilecekleri ham, organik unsurlara bir övgü niteliği taşıyor.

dutch-tech-innovations-voguebus-aniela-hoitink_mycotex-and-oscar-vinck-nov-20-story-inline
Amsterdamda sürdürülebilir bir marka olan MyckoTex için tasarlanan kumaşların arkaplanında Aniela Hoitink | Fotoğraf: Oscar Vinck

Christian Dior’un 1949 tarihli ikonik “Junon Elbisesi”, neredeyse dörtte üçü yüzyıl önce yaratılmış bir parça olmasına rağmen modanın kırılganlığı ve kalıcı cazibesinin dokunaklı bir hatırlatıcısı olmaya devam ediyor. Hatta bu yılki temanın yüzü olarak seçildiğini söylemek yanlış olmayacaktır. “Influencerlar bu elbiseden uzak dursun lütfen lütfen lütfen” dediğimi duymuş olabilirsiniz.

junon-and-venus-by-christian-dior-1949-v0-fu5s2a7us0q81
‘Junon’ House of Dior 1949 | Fotoğraf: THE MET – Costume Institute

Vizyonerlerden bahsetmişken, eşsiz Alexander McQueen’i ve 2001 tarihli “Voss” koleksiyonunu hatırlamak için bir dakikanızı ayırın. (Alexander McQueen’den bahsetmeden bir moda makalesi yazmak mümkün mü?) Bu giysiler sadece kumaşların birbirine dikilmesinden ibaret değildi; neredeyse inanılmaz derecede narin, karmaşık sanat eserleriydi. McQueen’in kreasyonları moda ve ruhani unsurlar arasındaki çizgide dans ediyor, geçmiş tasarımların kırılgan ve teknik yönlerinin potansiyelini sergiliyordu.

3d42112f-084a-43ae-b950-1be96e1b406d_1184x532
Alexander McQueen ‘Voss’ S/S 01 Look 76 | MET MUSEUM BlogSpot

Şimdi, odağımızı teknoloji ve eko-bilincin yenilikçi modayı yönlendirdiği günümüze ve geleceğe kaydıralım. Kendimizi, stilimizden ödün vermeden sürdürülebilir uygulamaları ve çevre dostu malzemeleri kucaklayabileceğimiz bir kavşakta buluyoruz. Giysileri tekrar tekrar giyme, atıkları azaltma ve tüketim bilincinin sınırlarını yeniden şekillendirme dönemi kapımızda. Bu yılki galada, kırmızı halıda optik illüzyonlar yaratan, sürdürülebilir malzemelerden üretilmiş ve ilerici teknolojik gelişmelerle aydınlatılmış narin parçalar görmeyi umuyoruz. Çünkü açık konuşalım, moda sadece son zamanlarda tanık olduğumuz ‘hızlı moda’ kaosu ve alışveriş çılgınlığından ibaret değil. En azından ana akım medyanın yansıtmadığı kısım bu şekilde.

Ancak son yıllarda moda tarihine saygı ile manşetlere taşınan anların peşinde koşmak arasındaki çizginin bulanıklaştığına tanık oluyoruz. Örneğin geçen yılki Gala’da Kim Kardashian, Marilyn Monroe’nun ikonik elbisesini giymiş ve bu tarihi kıyafeti beş dakika giyebilmek için dikişlerini değiştirmişti. Bu olay kuşkusuz dünyanın dikkatini çekti ama aynı zamanda bu tür maskaralıkların moda sanatını ve mirasını zayıflatıp zayıflatmadığı ya da zenginleştirip zenginleştirmediği konusunda soruları da gündeme getirdi. Moda tarihinde kalıcı bir iz bırakmış parçalarla sadece beş dakika spot ışıkları altında vakit geçirmek fazla kolay? Yoksa bu kısacık anlar da moda tarihinin önemine katkıda bulunuyor mu?

kim-kardashian-f677cbbf046041109a8456412e467ad7
Kim Kardashian Met Gala 2022 | Gotham/Getty Courtesy: The Marilyn Monroe Collection

Bu yılki Met Gala’nın bizim için bir sürprizi olduğuna inanıyorum. En azından ben öyle umuyorum. “Uyuyan Güzeller: Modayı Yeniden Uyandırmak” ya da “Uyuyan Güzeller: Uyanan Moda”, modanın kırılgan ama esnek doğasını takdir etmek için bir davetiye olma potansiyeline sahip. Hatta tasarımcıların yenilikçi sürdürülebilir tasarımları kutlamak ve tarih ile gelecek arasında köprü kuran giysileri sergilemek için inanılmaz bir fırsat yakaladıklarını düşünüyorum.

billy-porter-01-met-gala-arrivals-gty-jef-190506_hpembed_1_3x2_992
Billly Porter – Met Gala 2019 | Jamie Mccarthy /Getty Images

Modanın bu büyülü çağında, sürdürülebilirlik ve yenilikçilik bir araya geldiğinde güzel bir uyum yakalıyor. Tarihin yenilikle buluştuğu, kırılganlığın dayanıklıkla dans ettiği ve güzelliğin sürdürülebilirlikle kusursuz bir şekilde harmanlandığı unutulmaz bir Gala için hazır olun. Bu bir uyanış, bir rönesans (Merhaba, Beyoncé!) ve kendimizi cazibesinde kaybolmaktan alamadığımız bir yolculuk. Kırmızı halı sonrası düşüncelerimizi birlikte paylaşana kadar, görüşmek üzere!

Kapak Fotoğrafı: Getty Images

İlginizi çekebilir: Buse Kutulu’dan “Viral” Faktörü