Güney İtalya doğumlu, mimarlık eğitimi almış, çocukluğundan beri çizim peşinde koşan bir sanatçı Millo. Hem çocuksu hem sade hem de arka planında hikayeler barındıran mural çizimleriyle dünyanın dört bir yanında. Millo’yu biraz daha yakından tanımaya ne dersiniz?

millo-bio
Francesco Camillo Giorgino (Millo)| Fotoğraf: millo.biz

Millo, 1979 yılında Brindisi’ye bağlı Mesagne isimli küçük bir şehirde doğmuş. Tam adı Francesco Camillo Giorgino. Kullandığı takma isim Millo, ikinci adından geliyor. İlk eserini Mesagne’de evinin yanındaki duvara yapmış ancak artık çizim ne yazık ki yerinde bulunmuyor. 

Power of Imagination, Ukrayna
Power of Imagination, Ukrayna | Fotoğraf: millo.biz

Çizimlerinin ilham kaynağını bir ropörtajında, “Etrafımdaki tanıdığım ya da tanımadığım insanlar ve akan hayat beni etkiliyor, ama bunlar tek kaynak değiller. Bazen gazetelerde gördüğüm bir şey, bazen pencereden duyduğum bir ses ilk başta işimin bir parçası olacağını bilmesem bile bana ilham veriyor. Aslında günlük yaşamın benim için büyük bir ilham kaynağı olduğunu söyleyebilirim!” şeklinde aktarıyor.

Freedom, Vilnius
Freedom, Vilnius | Fotoğraf: Yücel Babadağ

Kent hayatını, kendi başına bir hikaye anlatan çevrelerinden keyif alıyor gibi görünen yaratıklar aracılığıyla tasvir etmek, Millo’nun sanatının birkaç özelliğinden biri. Millo’nun çizimleri, basit tek renkli çizgileriyle kolaylıkla dikkat çeken, çocuksu imgeler içeren ve çevreyle etkileşime giren eserler. Genellikle kağıt uçaklar, kafesler, oyuncaklar, kasetler ve yeşillik gibi öğeleri vurgulayan bir renk dokunuşunu içeriyorlar.

 Never Give Up, Santiago de Chile
Never Give Up, Santiago de Chile| Fotoğraf: Street Art News

Bir ropörtajında sorulan, “Mısırlılardan 1960’lara kadar geçen dönemden birisini seçme ve başbaşa bir akşam yemeği yeme şansın var, bu kim olurdu?” sorusuna Millo, Picasso cevabını veriyor. Sanırım çizim ve boyama tutkusunun en açık örneklerinden birisi de bu.

sound-of-you-sangay
Sound of You – Şangay | millo.biz

Duygusal ve şiirsel, Millo’nun sanatını tanımlayan iki kelime. İnsan varlığının kırılganlığı ve her bireyin kişisel gelişiminin, özellikle kentsel ve sosyal çevrelerin önemiyle ilgileniyor. Çevremizi, içinde yaşadığımız dünyayı ve zamanı sürekli araştırırken, insan zihnine ve kalbine doğru hareket eden işler yaratıyor. Millo’nun 2010’dan bu yana yarattığı “sokak duvar hikayeleri” hemen hemen her kıtada çeşitli yerlerde sergilenmeye devam ediyor. 

Kapak fotoğrafı: millo.biz

İlginizi çekebilir: ArtsyMagger’dan Çağdaş Sanat Akımları