Sonbahar ve ilkbahar aylarında ziyaretçi akınına uğrayan bir doğa harikası olan ve ülkemizin mutlaka ziyaret edilesi köşesi olan Kapadokya’yı sonunda ben de keşfetmeye hazırdım. Gündüzleri hız kesmeden müzelere, kalelere, yeraltı şehirlerine ve vadilere gezmeye ayırırken akşamları ise hem günün yorgunluğu atmak hem de lezzetli yemekler yiyebileceğimiz bir yer ararken kendimizi bir anda Millocal Restaurant’ta bulduk. Ben de buradaki deneyimlerimi ayrıntılarıyla paylaşmak ve gidecek olanlar için ışık tutmayı istedim.

img_2958-1
Millocal Restaurant | Fotoğraf: Esra Özocak

Hem restaurant hem de otel olarak hizmet veren Millocal konum olarak Kapadokya’nın tam merkezinde olan Uçhisar’da hizmet veriyor. Buraya günün her saati yemek yemeye gelebilir ve konum itibari ile Uçhisar‘ın, Kızıl Vadi’nin ve Güvercinlik Vadisi’nin büyülü manzarasına yemek yerken şahit olabilirsiniz.

img_2931-1
Millocal Restaurant | Esra Özocak

Millocal’in içi ve dışı ayrı ayrı son derece zevkli dekore edilmiş. İç kısımda bulunan geniş aralıklı ahşap masalar, görkemli avizeler, ferahlık sağlayan büyük pencereler, taşlardan oluşan duvarlardan mağara esintileri, ahşap tavanlar ve duvarlarda göz alıcı tasarımlar bulunuyor. Dış mekanı da en az iç mekan kadar güzel dekore edilmişti. Arnavut kaldırımının üzerinde ferforje sandalyelerden oluşan masalar, fıçıdan dekorlar ve loş ışıklandırma sistemi göze oldukça güzel geliyordu. Her şey bir bütün olarak ele alındığında büyük emekler verilmiş bir mekan olduğu kolaylıkla anlaşılıyor.

img_2939-1
Millocal Restaurant | Fotoğraf: Esra Özocak

Millocal’in mutfağı geleneksel Türk mutfağını tam olarak yansıtıyor diyebilirim. Testi kebabı, kuru dolma, mantı, ev yapımı erişte , köfte , kaburga ve çorba çeşitleri  gibi yemeklerin bulunduğu zengin bir menüye sahip. Aynı zamanda, vejetaryenlerin da rokalı ev eriştesi gibi  kendilerine uygun tatlar bulabileceği bir menü. Alkol menüsü ise aradığınız her çeşidi bulabileceğiniz nitelikte.

img_2948-1
Millocal Restaurant | Fotoğraf: Esra Özocak

Menüden bizim seçimimiz ise mücver, bence buraya özgü bir sunum olduğunu düşündüğüm Uçhisar Kıraç Atom Patates, patates ve domates sosuyla sunulan kıtır bonfile, patlıcan ezmesi üzerinde gelen dana incik oldı. Son olarak ise domates, peynir ve cevizle ikram edilen roka salatası masamızı donattı.

img_2943-1
Millocal Restaurant | Fotoğraf: Esra Özocak

Yemeklerden önce her masaya servis edilen zeytinyağı ve zahter ikilisinden bahsetmeden geçemeyeceğim. Ekmeği önce zeytinyağına sonra ise zahtere batırmak döndüğümde bile evde yapmak isteyeceğim özel bir Millocal lezzetiydi.

img_2949-1-2
Millocal Restaurant | Fotoğraf: Esra Özocak

Tatlı olarak ise menüde meyve tabağı, fındıklı baklava, revani, Gaziantep katmeri, sufle ve bizim seçimiz olan Aydın usulü tahin ile birlikte servis edilen kabak tatlısı yer alıyor. Başlangıçtan tatlıya kadar olan yediğimiz tüm lezzetler tam da damak zevkimize göreydi diyebilirim. Menü birçok seçeneğe sahip olduğu için sipariş verirken kafanız biraz karışabilir. Böyle durumlarda ekip yeteri kadar bilgiye sahip ve sizi yönlendirmeye hazırlar.

img_2951-1
Millocal Restaurant | Fotoğraf: Esra Özocak

Eğer Kapadokya’ya yolunuz düşer ve gün sonunuzu keyifli bir yerde noktalamak isterseniz Millocal Restaurant bence doğru adres. Birkaç gün öncesinden rezervasyon yaptırmanız yeterli olacaktır. Şimdiden afiyet olsun.

Kapak Fotoğrafı: Esra Özocak

İlginizi çekebilir: Petite Guide’dan Kapadokya Gezi Rehberi