Tüm dekorasyon dergilerinde, mimari platformlarda masalar, sehpalar, sunum tabakları, vazolar ve daha bir çok farklı şekilde karşımıza çıkan mermeri bambaşka bir haliyle sunan Minval markasını, yaratıcılarından Melike Alpay’la konuştuk.

IMG_3233
Mermere Yeni Bir Bakış: Melike Alpay MINVAL’i Anlatıyor

Melike  merhaba! Öncelikle seni yakından tanıyabilir miyiz?

Merhaba, ben theMagger yazarlarından Melike Alpay. Asıl mesleğim avukatlık, ancak hayatın gereklilikleri ve aile işimin etkisiyle artık 21 yıllık köklü ve uluslararası bir firma olan Alpay Mermer şirketinin yönetim kurulu başkanlığını yürütüyorum. Şirketimizin merkezinin Muğla’da olması sebebiyle Muğla’nın güzel ilçesi Akyaka’daki evim ve İstanbul arasında mekik dokuyorum.

Processed with VSCO with a6 preset
Mermere Yeni Bir Bakış: Melike Alpay MINVAL’i Anlatıyor

Minval’in hikayesini senden dinleyebilir miyiz? Fikir ne zaman, nasıl ortaya çıktı…

Her zaman sanata, tasarıma, dekorasyona ilgim oldu ve şirketimizin ham maddesi mermerin güzelliğine, saflığına ve kalitesine olan inancım vardı, ancak bunların tasarımla birleşmesi gerekiyordu. Öncelikle Alpay Mermer firmasına yenilik katmak istedim. Elimde ham maddenin en kalitelisi, işçilik için gerekli imkanlar ve sektöre dair bilgiler vardı, ben de bunlara yeni bir boyut katmak istedim Fikrimi Alman Lisesi’nden sınıf arkadaşım mimar Nazlı Ant’a açtım ve onun da aynı şekilde hevesi, yeteneği ve bilgisi sayesinde birlikte bu projeyi geliştirdik ve kendi markamızın temellerini attık. Nazlı’nın tasarım ve mimari bilgisi ile benim ticari ve sektörel bazda bilgilerim buluştu, ortaya mermeri evlerimizin her alanına sokan bir marka çıktı.

image1
Mermere Yeni Bir Bakış: Melike Alpay MINVAL’i Anlatıyor

Sence mermeri işlev ve tasarım olarak diğer malzemelerden ayıran en önemli özellikleri neler?

Mermer, işlev olarak sağlamlığıyla dikkat çeken bir malzeme. Doğanın bir harikası, bizlere bir hediyesi diyebiliriz. Yüzyıllar boyunca oluşum geçirerek bugüne kadar gelmiş ve işlenmeyi bekleyen bir cevher. Tasarım anlamında, her bir mermer parçasının aynı insan DNA’sı gibi birbirinden tamamen farklı, aynı birer sanat eseri gibi orjinal desenleri var. Ayrıca mermer zamansız bir malzeme. Binlerce yıl önce heykeltraşların, en büyük sanatçıların anlam kazandırdığı, şekil verdiği, ölümsüzleştirdiği doğal bir malzeme. Bu açıdan mermerin mimarideki, tasarımdaki yeri paha biçilemez.

image4
Mermere Yeni Bir Bakış: Melike Alpay MINVAL’i Anlatıyor

Minval ürünlerinin tasarım ve üretim süreci hakkında bilgi verebilir misin?

Minval ürünlerinde tasarım Nazlı ve benim ortak fikirlerimizden doğuyor. Ürünlerimiz temel olarak Alpay Beyazı dediğimiz, Alpay Mermer firmasının Muğla’daki Türkiye’nin sayılı mermer ocaklarından çıkan beyaz mermerinden yapılıyor. Biz bu şekilde hem kendi taşımıza değer katmayı hem de tüm dünyada tanınan bu taşı her alanda kullanabilmeyi hedefliyoruz. Bunun dışında toros siyahı, afyon grisi, manisa beji, elazığ vişnesi gibi ülkemizin diğer doğal taş cevherlerini kullanıyoruz. Mermerler, blok olarak mermer ocaklarından kesiliyor, fabrikalarda işleniyor ve işinin ehli ustalarımız tarafından şekillendirilip son halini alıyor.

image5
Mermere Yeni Bir Bakış: Melike Alpay MINVAL’i Anlatıyor

Minval’in ürün çeşitliliği nasıl? Ürünleri nerelerde kullanabiliriz? 

Bizler Minval ile birlikte evlerinizde kullandığınız neredeyse her türlü ürünün mermerden çok daha güzelini, sadesini ve kullanışlısını yapabilmeyi hedefliyoruz. Basic tasarımlarla, sadelik ve şıklığı birleştiriyoruz. Sofralarınızda kullandığınız servis tabakları, çiçeklerinizi koyduğunuz saksılar, yemek masalarınız, sehpalarınız, mutfak gereçleriniz, ofis masalarınızdaki aksesuarlarınız gibi bir çok alana mermerle giriş yapıyoruz. Minval ürünleri bu anlamda rahatlıkla evinizin, ofisinizin, bahçenizin her alanında kullanabileceğiniz ürünler.

image2
Mermere Yeni Bir Bakış: Melike Alpay MINVAL’i Anlatıyor

Biraz daha senden bahsedelim. İstanbul’da nerelere gidiyorsun? Hafta sonları seninle hangi mekanlarda karşılaşabiliriz?

Son zamanlarda işlerim ve kitesurf‘e olan ilgim dolayısıyla daha çok Akyaka’da vakit geçirsem ve Akyaka’daki doğal kasaba hayatını çok sevsem de İstanbul’dan ve yaşadığım mahalle olan Galata’dan kopabildiğim söylenemez. Günlük hayatımda en çok zaman geçirdiğim yer Soho House, hem çalışmak hem film izlemek hem de geceleri eğlenmek için bana en uygun mekanlardan. Onun dışında Misk İstanbul, Amanda Bravo ve Arnavutköy’deki Wuufbox köpeğiyle gezen bir insan olduğum için son zamanlarımdaki favorilerimden. Ayrıca son günlerde Minval ürünlerini üretirken bakır gibi mermer dışında malzemelerden de yararlandığımız için zamanımız Kapalı Çarşı civarındaki ustaların atölyelerinde ve Nuriosmaniye’de Nazlı’nın sahibi bulunduğu Fer Hotel’de geçiyor:)

image3
Mermere Yeni Bir Bakış: Melike Alpay MINVAL’i Anlatıyor

Son olarak… Minval ürünlerine online veya offline olarak nerelerden ulaşabiliriz, markanızı nasıl takip edebiliriz?

Minval ürünlerine öncelikle minval.co websitesinden ulaşabilirsiniz, şu anda internet sitemiz yapım aşamasında ve tamamlanmak üzere. Instagramdan @minval.co adresini takip edip diğer satış noktalarından ve gelişmelerden de haberdar olabilirsiniz.

MINVAL_LOGO_FINAL
Mermere Yeni Bir Bakış: Melike Alpay MINVAL’i Anlatıyor

Türkiye’den ve dünyadan tasarımcıları ve markaları daha yakından tanımak için TASARIM kategorimizdeki yazı ve röportajlara göz atabilirsiniz.