Farklı dünya mutfaklarına yönelik büyük bir ilgimin olmasıyla ve her zaman damak tadıma yeni notalar eklemeyi, geliştirmeyi, yeni lezzetler denemeyi seven biri olmam sebebiyle tavsiye üzerine gittiğim İstanbul Trump AVM’de bulunan bu sevimli Uzak Doğu restoranından biraz bahsetmek istiyorum. O halde gelin Miso Ramen’e bir göz atalım.

Konum

thumbnail_image5
Miso Ramen | Fotoğraf: Instagram / @misoramenistanbul

Miso; kelime anlamıyla soya fasulyesi, pirinç veya arpanın deniz tuzu veya ko-ji mantarıyla fermente edilmesiyle ortaya çıkan kalın yapıda macun benzeri bir hamurdur. Fermente edilmiş soya fasulyesi ezmesi olarak da bilinir. Normalde tuzlu bir tadı olduğu söylense bile fermantasyon sürecindeki işlemlere ve fermantasyon zamanına göre (birkaç günde veya birkaç yılda yapılan miso çeşitleri mevcutmuş) çok farklı çeşitlerde ve tatlarda olabilmekte. Kore ve Japon mutfağında büyük bir yeri olan miso, eklendiği yemeklerin tadını zenginleştirmesiyle bilinir. Söylenenlere göre misonun ortaya çıkmasında süregelen savaşlar etkili olmuş ve düzenli olarak miso yiyen kişilerin 100 yaşından daha fazla yaşadıkları gözlemlenmiş.

thumbnail_image0
Miso Ramen | Fotoğraf: Instagram / @misoramenistanbul

Miso Ramen’e dair ayrıntılardan bahsetmeden önce, benim ilk gidişimde henüz içinde bulunduğumuz pandemi söz konusu değildi. Fakat, kısmen de olsa açık havada oturma şansınız olduğu için dışarda yemek yemek isteyenler için uygun bir alternatif olabileceğini düşündüğümü söylemeliyim. Miso Ramen’e ilişkin en dikkat çekici özellik sanırım kendi rameninizi kendiniz oluşturabiliyor olmanız. Verilen menü üzerindeki seçeneklerden çeşitli işaretlemeler yapıyorsunuz ve yiyeceğinizin malzemelerine büyük ölçüde siz karar veriyorsunuz. Dolayısıyla Uzak Doğu mutfağına karşı ön yargınız varsa bile radikal bir tercihte bulunmak zorunda değilsiniz. Standartlar üzerinden sipariş vermek yerine kendinize en uygun lezzeti oluşturabileceğiniz için daha önce denemeyenler ve ön yargısı bulunanlar için mantıklı bir opsiyon olduğunu düşünüyorum. Ayrıca menülerinde vejetaryenler için de seçenekler mevcut.

thumbnail_image2-1
Miso Ramen | Fotoğraf: Instagram / @misoramenistanbul

Açık mutfak sistemi bulunduğu için koşullar hakkında fikir sahibi olabiliyorsunuz. Çalışanlar son derece kibar ve yardımseverler menüyü açıklamaya ve tavsiyede bulunmaya çalışıyorlar ayrıca servisleri de hızlı. Restoranı küçük ve sıkışık bulanlar olsa da bu durum beni rahatsız edecek bir ayrıntı olmadı. Yalnızca, açık alanda olması sebebiyle kış aylarında soğuk hava biraz konforsuzluk yaratıyor diye düşünüyorum. Porsiyonlar gerçekten son derece tatmin edici ve büyük. Ben spor sonrası oldukça aç bir halde gitmiş olmama rağmen bitirmekte zorlandım. Buna karşılık fiyatların, diğer restoranlara kıyasla makul olduğunu düşünüyorum. Zaten yiyeceğiniz rameni oluştururken seçimleri kendiniz yaptığınız için aslında kısmen fiyatı da yaklaşık olarak siz belirliyorsunuz. Böyle bir esnekliğinin olmasının da avantajlı olduğunu düşünüyorum.

thumbnail_image0-1
Miso Ramen | Fotoğraf: Instagram / @misoramenistanbul

Gerçekten, geçtiğimiz sosyal izolasyon sürecinde gitmeyi özlediğim yerlerden biri de Miso Ramen oldu. İstanbul içerisinde ramen yenebilecek iyi bir restoran olduğunu düşünüyorum.  Eğer henüz denemediyseniz ve ön yargınız varsa benim tavsiyem mutlaka bir şans vererek denemeniz!

Kapak Fotoğrafı: Instagram/@misoramenistanbul

İlginizi çekebilir: Aybüke Dizman’dan Ramen