Çok özlediğimiz MIX Festival, malum sebeplerden verdiği 1 senelik aranın ardından festival coşkusunu ‘Çok Sesli’ mottosuyla geri getiriyor! Bu yıl sesler arası bir deneyim yaşatmayı planlayan MIX Festival, 5-6 Kasım tarihlerinde 5. kez Zorlu PSM’de festivalseverlerle buluşuyor. Elektronik müzikten rock’a, boogie’den darkwave ve triphop’a uzanan birbirinden farklı müzik türlerini ve bu türlerin sevilen isimlerini keşfedeceğiniz MIX Festival’ın tarihlerini not ettiyseniz, gelin hadi biraz detaylardan söz edelim.

MIX Festival: Zorlu PSM’nin ‘Çok Sesli’ Müzik Festivali

MIX Festival, farklı müzik türlerinin en sevilen ve seçkin isimlerini bir araya getirerek katılımcılarına müthiş çeşitliliğe sahip bir müzik şöleni sunuyor. Karışık anlamına gelen adının ilhamı da tam olarak buradan geliyor: rock, pop rock, synth-pop, darkwave, boogie, house, indie… Dinlemek istediğiniz birçok türü aynı anda deneyimleyebileceğiniz bir festival MIX Festival.

Bir de yeni keşifler peşinden gitmeye meraklı, müzik dünyasının yeniliklerine açık biriyseniz MIX Festival tam size göre olabilir! Alışılagelmiş festival konseptini bir düşünün; katılımcılar festivalde sahne alacak isimleri genellikle takip ediyor olurlar, festivale de sevdikleri isimleri canlı olarak dinleme fırsatını yakalamak için katılırlar. MIX Festival, bu konuda da size her yaşa ve her zevke hitap eden çok fazla seçenek sunuyor. Dilerseniz yalnızca sevdiğiniz isimlerin performanslarını dinleyebilirsiniz veya iki gün boyunca birbirinden farklı müzik türlerinin dünyasına girerek size iyi gelecek ve vizyonunuzu genişletecek keşifler de yapabilirsiniz. Elektronik parçalara tutkun biriyseniz, belki bu festivalde hip-hop dinlemeyi de sevdiğinizi fark edeceksiniz; tam bir rock tutkunuysanız, belki MIX Festival sizleri boogie ya da psychedelic seven tarafınızla tanıştıracak! Kim bilir?

Bu renkli ve müthiş bir çeşitliliğe sahip festivalin programına gelirsek… Simon Buret ve Olivier Coursier’den oluşan Fransız pop rock müzik ikilisi AaRON, alternatif müzik sahnesinin son yıllarda öne çıkan isimlerinden biri olan Ah! Kosmos, ilk performansını 2018 yılındaki Sonar İstanbul’da sergileyen elektronika sanatçısı Cihangir Aslan, 2021 yılında yayınladığı Bleu albümünde yer alan ‘Vérité’ ve ‘Nudes’ isimli parçalarla dijital platformlarda yerini sağlamlaştıran, elektronik ve bas ağırlıklı olmasına rağmen oldukça rahatlatıcı şarkılara sahip Belçika’nın heyecan verici genç sesi Claire Laffut festivalin ruhuna yakışacak performansları ile sahne alıyor.

Dans müziğinin en çarpıcı özellikleri ile pop duyarlılığını birleştiren, kökleri Köln’ün efsanevi kulüp sahnesinden ilham alan coşkun ve synth-pop esintili ritim dolu parçaları ile melankolik Alman ikilisi COMA, huzur veren sesleriyle Leeds çkışlı alternatif müzik grubu Far Caspian, ‘Something New’ albümüyle müzik piyasasına iddialı bir geri dönüş yapan Belçikalı elektronik rock grubu Goose da festival programında dinleyicilerin merak ettiği isimler arasında yer alıyor.

Hadi ara vermeden programa devam edelim; Geleneksel Anadolu müziği, Klasik Türk müziği, psikedelia, surf rock ve post-punk’ın zıtlıklarını fütürist yaklaşımıyla sürdüren Gaye Su Akyol, güncel elektronik müzik sahnesinin parlayan yıldızlarından Islandman, son zamanların en çok ses getiren darkwave, synthpop grubu Jakuzi, İstanbul’da harmanladıkları taptaze saykodelik tınılarıyla Lalalar, rengarenk kişiliğini aktardığı parçalarıyla kısa sürede sadık bir hayran kitlesi oluşturan, lokal sahnemizin değerlerinden Nova Norda, dikkat çeken işleriyle Mikado ve Fransız elektronik müzik yapımcısı Vitalic, setlerinde dinamizmi hedef alan ve janr sınırlandırması olmadan seçkilerini dinleyicilerle paylaşan Flü, özellikle plak çalan ve boogie, house ve hip-hop prodüksiyonlarıyla uğraşan, eklektik tarzda çalacağı ve kendi prodüksiyonlarından seçkileriyle Anıl Kırkyıldız da MIX Festival kapsamında müzikseverlerle buluşuyor.

Son olarak farklı kökenlerden gelen geniş bir müzik zevkini dinleyicilerle paylaşan Melis Köke, müzik hayatına çok küçük yaşlarda başlayan ve şimdilerde hem DJ’lik hem de prodüktörlük yaparak müzik hayatına devam eden Günce Acı, 1998’den bu yana New York ve Amsterdam sahnesinde downtempo’dan breakbeat’e, drum’n bass’ten hip- hop’a uzanan setleriyle sahnenin tozunu atan Style-ist ve katıldığı 50’den fazla festivalle 12 seneden fazla bir süredir topladığı analog ve psychedelic sesleri festival aşkıyla yanıp tutuşanlarla buluşturmaya baş koyan AhmetJah bizlere iki gün boyunca doyumsuz bir müzik maratonu yaşatmaya hazırlanan MIX Festival’de sahne alıyor.

MIX Festival, sizlere müzik alanında sunacağı çeşitliliği ve yenilikçi anlayışı mekan düzenlemesi konusunda da yansıtıyor. Evet, festival, kapalı alanda gerçekleşiyor ama benzersiz bir müzik deneyimi vaat ediyor… Çok sayıda, yan yana, küçük ve dinamik müzik sahnelerinden oluşan bir müzik festivali alanı düşünün. İstediğiniz ismin performansını izleyebiliyor, farklı müzik dünyaları arasında yolculuk edebiliyorsunuz. Ve bizler de bu tür yeniliklere açık ve esnek bir ruha sahip olup bunun her alanda kendini göstermesi için çalışan organizasyonları çok seviyoruz!

MIX Festival’in esnek, dinamik, yeniliğe açık ve genç ruhunu hissetmek için 5-6 Kasım tarihlerini bekleyin. MIX Festival 2019’un nasıl geçtiğini ve bu festivali neden bu kadar çok özlediğimizi merak ediyorsanız, aşağıdaki videoyu mutlaka izleyin.

youtube play youtube play

Festivale özel playlist’i dinlemek için tıklayın!

MIX Festival biletlerine buradan ulaşabilirsiniz.