Havaların da soğumasıyla festival sezonundan biraz uzak kalmış olabiliriz ama bu çok sevdiğimiz isimlerin birbirinden iyi performanslarını dinlediğimiz, müziğin ve eğlencenin tadını çıkardığımız festival akşamlarına veda edeceğiz anlamına gelmiyor. Tersine, Zorlu PSM’nin bu yıl 4.sü gerçekleşecek olan ve bizlere sunduğu seslerarası deneyim ile her yıl adından çokça söz ettiren Mix Festival ile festival keyfi daha yeni başlıyor diyebiliriz! Elektronik müzikten rock’a, swing’den klasik müzik ve triphop’a birbirinden farklı müzik türlerini ve bu türlerin sevilen isimlerini keşfedeceğiniz Mix Festival’ın tarihlerini yani 15-16 Kasım’ı takviminize not ettiyseniz, gelin biraz detaylardan söz edelim.

MIX Festival: Zorlu PSM'nin Seslerarası Müzik Festivali
MIX Festival: Zorlu PSM’nin Seslerarası Müzik Festivali

MIX Festival, farklı müzik türlerinin en sevilen ve seçkin isimlerini bir araya getirerek katılımcılarına müthiş çeşitliliğe sahip bir müzik şöleni sunuyor. Karışık anlamına gelen adının ilhamı da tam olarak buradan geliyor: rock, swing, klasik müzik, triphop, elektro-pop, house, indie… Ve hatta Japon boogie, hepsini aynı anda deneyimleyebileceğiniz bir festival hayal edin.

Bir de yeni keşifler peşinden gitmeye meraklı, müzik dünyasının yeniliklerine açık biriyseniz MIX Festival tam sizlik! Alışılagelmiş festival konseptini bir düşünün; katılımcılar festivalde sahne alacak isimleri genellikle takip ediyor olurlar, festivale de sevdikleri isimleri canlı olarak dinleme fırsatını yakalamak için katılırlar. MIX Festival, bu konuda da size her yaşa ve her zevke hitap eden çok fazla seçenek sunuyor. Dilerseniz yalnızca sevdiğiniz isimlerin performanslarını dinleyebilirsiniz veya iki gün boyunca birbirinden farklı müzik türlerinin dünyasına girerek size iyi gelecek ve vizyonunuzu genişletecek keşifler de yapabilirsiniz. Elektronik parçalara tutkun biriyseniz, belki bu festivalde swing dinlemeyi de sevdiğinizi fark edeceksiniz; tam bir rock tutkunuysanız, belki MIX Festival sizleri house seven tarafınızla tanıştıracak! Kim bilir?

Bu renkli ve müthiş bir çeşitliliğe sahip festivalin programına gelirsek… Glitchy techno’dan zarif orkestrasyonlu deneysel popa kadar çok farklı tarzda parçalar yaratan dünyaca ünlü Alman, DJ ve yapımcı Apparat; son yirmi yılda Avrupa’dan çıkan en ünlü elektronik müzik sanatçıları arasında yer alan Berlin çıkışlı ikili Walter Merziger ve Arno Kammermeier, nam-ı diğer Booka Shade; eserlerinde melodik keman, viyolonsel ve gitar tınılarına yer veren, Salzburg, Porto ve Joda gibi remixleri ile tanıdığımız, dünya elektronik sahnesinin sevilen isimlerinden Worakls; yakın zamanda müzikseverlerle buluşan “Goodbyes” adlı çalışmasıyla hepimizi çok heyecanlandıran Joachim Pastor; 70’lerin rock’ından, 30’ların swing’ine uzanan geniş bir yelpazeden ilham alan Fransız yapımcı N’to; eserlerinde farklı tarzların birbirleriyle olan uyumlarını yakalayan ve özgünlükleri ile öne çıkan Paris’li electro-pop ikilisi Isaac Delusion; yeni ve egzotik tınıların peşinde koşan, bağımsız müzik sahnesinin başarılı isimlerinden Islandman; kozmik melodilerle elektronik bir dünya yaratan Fransız üçlü Jabberwocky; görsel-işitsel dünyanın gizemini yansıtan çalışmalarıyla tanıdığımız, İngiliz elektronik müzik duo’su PLAID; Belçikalı indie pop grubu SX; İngiliz indie-pop grubu Teleman; ilhamını Japon disko müziği ve house türlerinden alan Ross From Friends ve çok daha fazlası…

MIX Festival, sizlere müzik alanında sunacağı çeşitliliği ve yenilikçi anlayışı mekan düzenlemesi konusunda da yansıtıyor. Evet, festival, birçok müzik festivalinden farklı olarak kapalı alanda gerçekleşiyor ve şimdiye kadar pek alışık olmadığımız bir deneyim vaat ediyor. Çok sayıda, yan yana, küçük ve dinamik müzik sahnelerinden oluşan bir müzik festivali alanı düşünün. İstediğiniz ismin performansını izleyebiliyor, farklı müzik dünyaları arasında yolculuk edebiliyorsunuz. Yeniliğe açık ve esnek bir ruha sahip olup bunun her alanda kendini göstermesi için çalışan organizasyonları çok seviyoruz!

Kapalı bir alanda festival deneyimi yaşayacak olmanın, bize sorarsanız lavabo için uzun kuyruklar beklememekten “Ya hava yağmurlu olursa?” endişesi yaşamamaya kadar uzanan olumlu yanları var. Kimi zaman küçük bir detay gibi gözüken bu noktalar, aslında festivalden aldığımız keyfin belirleyici unsurları arasında. Zorlu PSM’de ise festival keyfi bir başka; size yalnızca dinlediğiniz müzikten, izlediğiniz performanslardan keyif almak kalıyor.

MIX Festival’in esnek, dinamik, yeniliğe açık ve genç ruhunu hissetmek için 15- 16 Kasım tarihlerini bekleyin. MIX Festival 2018’in nasıl geçtiğini merak ediyorsanız, aşağıdaki videoyu mutlaka izleyin deriz. Sabırsızlanıyoruz!

youtube play youtube play

Festivale özel playlist’i dinlemek için tıklayın!

MIX Festival biletlerine buradan ulaşabilirsiniz.