Japon kültüründe belli bir mertebenin üzerindeki şeflere verilen sashimi bıçağının adıymış Miyabi… İlk önce adından, sonra da tadından etkilendim Miyabi’nin. Kültürlerine sahip çıkan, gelenek ve göreneklerini titizlikle her devre taşıyan Japonlara oldum olası hayran olmuşumdur. Yozlaştırmadan, farklılaştırmadan… Japon mutfağı bana göre bu kültürün belki de en önemli parçası; sadece lezzeti ile değil, sunumu ile de farklı ve etkileyici.

Miyabi (01)

Miyabi Sushi, Japon mutfağından tanıdık üç ortak tarafından 2014’te Akatlar, Yaren Sokak’ta açılmıştı. 

Uzakdoğu restoranlarının en sevdiğim yanı, içeri girer girmez sizi başka dünyalarda hissettirmeleri. Aynı duygu Miyabi’nin girişinde de hakim. Akşam yemeği için Japonya’ya gidiyorum, birazdan döneceğim!

Miyabi (02)

Miyabi’de çalışanlar her geleni aynı sıcak ve samimiyetle karşılıyorlar, tıpkı güler yüzlü Japon’lar gibi. “Oo, yolculuğumuz iyi başladı.” diyorsunuz…

beef roll

Masaya geçiyoruz ve bu noktadan sonra üç saat sürecek yemek şölenimiz başlıyor! Önce, ne yemek istersiniz diye soruluyor. Kararsız kaldınız. Menü büyük bir şevkle anlatılıyor, öneriler peşi sıra geliyor. Ben öncelikle iddalı tabaklarının ne olduğunu sordum. Açıkçası biraz zorlandılar, çünkü hiçbir tabağı bir diğerinden ayıramıyorlar, hepsinde iddalılar. Ben de sorumu, “Burada, başka Japon restoranlarında bulamayacağım ne yiyebilirim?“ olarak değiştiriyorum ve hemen yanıt alıyorum! “Beef Roll” ve “Deep Fried Salmon Roll” cevabını beni mutlu ediyor. Yemeğimi beklerken bir yandan hem “Sake”mi yudumlamaya başlıyorum, hem de diğer masalardaki yemekleri incelemeye alıyorum. Yediklerinin lezzeti insanların yüzüne yansımış. Neyse, kimse mutsuz değil, birazdan güzel şeyler olacak, bunu hissediyorum.

Biraz da atmosfere takılıyor gözüm. Siyah, gri ve kırmızının hakimiyeti zihnimde kalıyor. Duvarlardaki martı motifleri, önünde 4 kişilik barı ile Teppanyaki ocağı… Gözünüzün önünde ustalar bu ocakta harikalar yaratıyor. Toplam 45 kişilik Miyabi’nin bir de 8 kişilik özel bir odası mevcut. Gerçekten evinde gibi, televizyon bile var! İster aile yemekleri, ister özel toplantılar ve iş yemekleri için düşünülmüş, güzel bir detay.

Miso Soup

Ve ilk konuklarımız, tatmamız için “Miso Soup”, ardından “Somon Tartar”, “Levrek Carpaccio” veee en çok merak ettiğimiz “Beef Roll”. Haşlanmış sebze (her gördüğümde gözüm parlar), özel peynir ve bonfile dilimleri. Miyabi’ye özel bir sos ile tatlandırılan roll’un sosu sır gibi saklanıyor tabii ki. Büyük bir iştahla yiyoruz, hepsi çok lezzetli. Ardından, “Deep Fried Salmon Roll”: Japon ekmek kırıntıları, panelenmiş taza somon parçaları kızgın yağda kızartılmış ve Miyabi’nin spicy sosu ile tatlandırılan bu nefis roll, özel bir yöntemle soyulan salatalık dilimlerine sarılmış bir lezzet tutulması. Ve ardından Black Tiger Shrimp Tempura”.

Somon Tartar

Merak etmeyin sadece ben yemedim, sizi de düşünüp tarifini  aldım! Hem görsel, hem de lezzet açısından oldukça iddalı olan “Black Tiger Shrimp Tempura”yı kolaylıkla evde yapmak da mümkün! Şimdi haydi mutfağa, önce siz deneyin, sonra Miyabi’ye gidip tarifi doğru uygulamış mısınız bakalım, bir deneyimleyin!

Tempura Kizartmalar

Black Tiger Shrimp Tempura tarif…

Malzemeler:

Black Tiger karides 4 parça

Tempura unu

Yumurta sarısı

Japon mayonezi

Chili garlic sos

Susam yağı

Taze soğan

Tarif:  Karideslerin kabuğunu ayıklıyoruz. İnce uzun şekilde şekillendiriyoruz. 3 parçaya kesiyoruz. Karidesleri tempura sosuna bulayıp, 180 derece kızgın yağda kızartıyoruz. Daha sonra spicy mayonez sosu yediriyoruz.

Tempura bulamacı: Tempura unu ( 50gr)-1 büyük boy yumurta sarısı ve 100 cl su karıştırılıyor.

Spicy Mayonez: Mayonez (100gr), chili garlic sos (1 tatlı kaşığı), susam yağı( 1 çay kaşığı) karıştırılıyor.

black tiger

Ve nefis Black Tiger Shrimp Tempura’nız hazır!

Afiyet olsun!

Miyabi Sushi & Japanese Grill Bar Adres: Zeytinoğlu Caddesi Yaren Sokak No: 6-14-15 – 0212 352 02 22