Gün içinde giyeceğin kıyafetleri belirlerken, sonradan seni kendine hayran bırakan kombinasyonlar yapan bir modacı var, derinlerinde bir yerde… Onun yaratıcı, sınır tanımayan, kalıpların dışında ruhunu özgürce göstermesine izin veriyor musun? Biraz buna izin verme cesaretini gösterip alanında “en iyi” olanlardan konuşacağız, biraz da moda tutkusunun ne demek olduğundan söz edeceğiz. Her zamanki gibi ilhamımız öncü olmayı ruhunda taşıyan Longines Spirit. Başlıyoruz.

Moda
Moda | Fotoğraf: Unsplash / Flaunter

“Moda” deyince nasıl kareler beliriyor zihninde? Ya da “modacı” kimdir senin için? Bize sorarsan konuya modanın çıkış noktasıyla giriş yapmalıyız, özgünlük ile… Çünkü moda dünyasını özel kılan en önemli şey, onun biricikliğidir. Herkese taktığı kendine özgü gözlüklerle yorumlayabileceği geniş ve ucu bucağı olmayan bir alan sunar moda. Bir kendini ifade etme şeklidir de aynı zamanda. Kişiliği yansıtır; sevdiklerini, sevmediklerini, ruh halini, inançlarını, düşünce kalıplarını ve seni yansıtan daha ne varsa hepsini cesurca ortaya koymanı gerektirir. Kendini anlatabilir, üzerinde taşıdığın veya başkaları için yarattığın parçalarla hayatı algılayış şeklini yansıtabilirsin. Ve tabii ki ilham verebilirsin. Yer yer çılgın, renkli ve eğlenceli; ya da dümdüz, şık ve klas… Yarattığın özgün parçalar ve tarzlar milyonlarca kişiye ilham olabilir; onlara iyi, güzel, özgür ve iddialı hissettirebilir. Moda, bunların hepsini mümkün kılan bir dünya.

Longines Spirit

İçindeki modacının peşinden giderken kim mi eşlik edecek sana? Güçlü ve soylu çizgisiyle, elbette Longines Spirit koleksiyonu. Onun geleneksel ve zarif çizgileri birleştiren, öncülerin ruhunu taşıyan yeni modellerinden ilham alacak; gerek kayış veya çelik bilezik gerekse iç tasarımında gösterdi ustalığa ve şıklığa hayran kalacaksın. Şimdi sıra, moda dünyasına adeta yön veren efsanelerin hikayelerinde…

Coco Chanel
Coco Chanel | Fotoğraf: aol.com

Coco Chanel. Farklılıkların kadını… İsmi “Time: Yüzyılın En Önemli 100 Kişisi” listesinde de geçen tek moda tasarımcısı, Chanel markasının kurucusu. Kadınların korsesiz dışarı çıkmadığı, şişik elbiseler giydiği dönemlerde ilk saçlarını kesen, ilk pantolon giyen; aynı zamanda beyaz olmak bir soyluluk göstergesi olarak kabul edilirken bronzlaşarak dolaşan ve böylece bir akım başlatan kadın. Coco Chanel’in ilerici tasarım anlayışı sayesinde başlattığı daha pek çok akım var: İki renkli ayakkabılar, cep detayları, kıyafetin üzerine kemer takmak, sade ama göz alıcı mücevherler, çarpışan desenler… Coco Chanel, kadınlrın maskülen bir çizgiyi takip eden bol parçalar giymesine de önderlik etti. Sanıyoruz ki, “Moda sadece elbiselerde var olan bir şey değil. Moda gökyüzünde, sokakta, moda fikirlerle, yaşama şeklimizle, neler olup bittiğiyle ilgili” ve “Ben moda üretmiyorum, modanın ta kendisiyim!” cümleleri modaya olan tutkusunu son derece açık bir şekilde yansıtıyor.

Alexander McQueen
Alexander McQueen | Fotoğraf: NSS Magazine

Alexander McQueen. Efsanevi İngiliz moda tasarımcısı, desinatör, Alexander McQueen markasının yaratıcısı. 1996’dan 2001’e kadar Givenchy’de baş tasarımcı olarak çalışan ve ardından kendi markasını yaratan McQueen, 4 yılın İngiliz Tasarımcısı Ödülü (1996, 1997, 2001 ve 2993) ile 2003’te aldığı CFDA Yılın Uluslararası Tasarımcısı Ödülü’nün de sahibi oldu. İkonik tarzı ve gotik stiliyle moda dünyasında attığı her adımla çok konuşulan ve çok sayıda insana ilham olan McQueen, elde ettiği başarılara, alanında “en iyi” olan herkes gibi çeşitli engellerin üstesinden gelerek ulaştı. Cinsel yönelimi nedeniyle yaşadığı zorluklar bunlar arasında en görünür olanıydı. “Halkın gözünde bir ceylan gibiyim ve ceylanlar her zaman yenir” cümlesi, McQueen’in içinden geçtiği karanlıkları yansıtır nitelikte. Tüm zorluklara rağmen günümüzde kendisi, moda dünyasının öncü isimleri dendiğinde ilk akla gelenlerden biri.

Claire Yurika Davis
Claire Yurika Davis | Fotoğraf: harpersbazaar.com

Claire Yurika Davis. İngiliz-Japon tasarımcı, “iyi insanlar için iyi kıyafetler” mottosuyla yola çıkan Hanger markasının kurucusu. Sürdürülebilir giyim alanının ve yavaş moda akmının öncü isimlerinden. Tasarımlarını doğadan elde edilen, yenilenebilir ve biyoçözünür lateks malzemesi ve keneviri kullanarak üretiyor. Orman banyosu konseptinden ilham alıyor, bir tasarımcının yılda yaklaşık sekiz koleksiyon çıkarmasını destekleyen genel moda anlayışını reddediyor, sürdürülebilirliği merkezine alıyor ve yılda tek bir koleksiyon çıkararak bu kuralların karşısında durma cesaretini gösteriyor. Kendine özgü, cesur ve duyarlı çizgisini belirlerken babasının onu çok derinden sarsan kaybı, maddi sıkıntılar, cinsiyetçi ve ırkçı yaklaşımlar gibi pek çok engel ile karşılaşan Claire Yurika Davis, hiçbirinin yolunda emin adımlarla ilerleme arzusunun önüne geçmesine izin vermeyerek kariyerinde yükselmeye devam ediyor.

Christian Dior
Christian Dior | Fotoğraf: pelhamcommunications.com/

Christian Dior. Bir ikon. Dünyanın en ünlü moda evlerinden ve markalarından biri olan “Christian Dior SE”nin kurucusu. Moda dünyasının en ilham verici isimlerinden biri olan Christian Dior’un çıkış noktası kadınların giyim tarzına yeni bir soluk getirmekti. Bu amaçla, 1947’de kurduğu kendi adını taşıyan markası, aynı yıl sunduğu ilk koleksiyonuyla kadın kıyafetlerinde bir devrim yarattı. 90 parçadan oluşan New Look koleksiyonu, adeta II. Dünya Savaşı’nın bitip kısıtlamaların sona erdiğini ve Paris’in yeniden modanın merkezi haline geldiğini müjdeler gibiydi. Dior öncü ruhunu hep içinde taşımış olsa da, moda dünyasının dev isimlerinden biri olduğu yolculuğa, para kazanmak için tanesi 10 sent olan moda eskizleri satmak durumunda kaldığı günlerden geçerek ulaştı.

youtube play youtube play

Güvenilir, hassas, dayanıklı ve orijinal bir teknolojiyle donatılmış… Tarihte öncü olan birçok başarı hikayesine eşlik eden Longines Spirit*, senin de ilhamın olsun. İçindeki modacıyı konuşturmaktan çekinme. ‘Moda’ kelimesinin Latince “hemen şimdi” anlamına gelen ‘modo’dan türetilmiş olmasını bir işaret kabul et ve sen de hemen şimdi çıkar moda tutkunu ortaya!

* Geçmişin yenilikle harmanlandığı Longines Spirit koleksiyonundaki modeller, pilotların kullandığı saatlerin geleneksel özellikleri, çağdaş çizgiler ve kodlarla bir araya geliyor. Büyük kurma kolu, flanş, kristali çevreleyen belirgin basamak, kadranın fontu, pırlanta şeklinde indeksler ve büyük parlak “baton” ibreler havacılıkta çığır açan günlerden bugüne kalan parçalar. Yeniden işlenen ve güncellenen bu parçalar, saatlerin çağdaş tasarımına uyum sağlıyor. 

Şimdi, Longines Spirit Koleksiyonu’nu keşfet.