kabine nadire, ilk baktığınızda yalnızca satışa yönelik bir dükkân gibi gözükse de eğlenceli ve yaratıcı atölye çalışmalarıyla meraklılarını bekleyen bir tasarım dükkânı ve sergi salonu.

kabine nadire, 14. ve 15. yüzyılın Nadire Kabineleri’nden esinlenmiş, onu kendine uyarlayıp tersine çevirmiş ve böylece ortaya güzel mi güzel bir merak, sergi ve performans odası ortaya çıkarmış. Bu performans odasında, sanatçı ve yaratıcıların çalışmaları, tasarımları veya ürünleri içine koydukları bavullarda hayat buluyor. Bavulların içine iki ya da üç boyutlu objeler, hayal ürünleri, kitap ve defterler, tuhaflıklar ve şahaneler, geri dönüştürülmüşler, atık kâğıtlarla yapılmış objeler, yaratıklar ve elde dikilmişler, kısaca meraka dair türlü nadireleri bulabiliyorsunuz.

kabine nadire’nin kolektif üretim odası Laboratuvar. Laboratuvar’da dikebiliyor, yapıştırıyor ve sonucunda yaratıcı tasarımlar ortaya çıkarıyorsunuz. Elinizdeki malzemeler ise çevrede gördüğünüz, aklınıza gelebilecek her şey: kâğıt, keçe, plastik, atıklar, kumaşlar… Kısacası, aslında değersiz gibi gözüken ama “oda”da bizlerin yaratıcılığıyla hayat bulabilecek malzemeler.

Bu odada mutlaka kendinize uyacak, sizi heyecanlandırıp merak uyandıracak bir atölye çalışması bulabilirsiniz. Mesela benim gibi içindeki defter, kâğıt sevgisini durduramayan bir kişiyseniz “Kendi Defterini Yap Atölyesi” tam sizlik!

Hafta sonu katıldığım defter atölyesi Muk Design’dan Elif Gürbüz’ün yürütücülüğünde yapıldı. Farklı dikiş teknikleri, kâğıt, kumaş, deri, keçe, pazen gibi değişik malzamelerle iki saatlik bir atölye çalışması sonucunda elinizde yapımı, tasarımı, dikimi size ait en az iki defterle çıkmak çok keyifli! Bu keyif tabii ki sadece yaptığınız defterlerden gelmiyor. Cansu’nun güleryüzü ve samimiyeti, odanın sıcaklığı, bavulların yaşanmışlıkları ve Elif’in deneyimli öğretisiyle keyifli birkaç saat geçiriyorsunuz. Her türlü malzemeyi orada temin edebileceğiniz gibi yanınıza da aklınıza ne gelirse almayı ihmal etmeyin.

Kabine nadire içinde yer alan diğer atölyelerden bazıları:

Deri Çanta ve Aksesuar Atölyesi: Atık deriler kullanılarak küçük ebatlı çanta, cüzdan, bileklik, kolye vb. yapımı.

Yürütücüler: Guşef Şen ve Ömer Yavuz (GUSH)

Kâğıt Takı Atölyesi: Bu küçük odaya gümüş takı yapacakları malzemeleri getiremeyecekleri için düşünmüşler ve neden kâğıttan olmasın demişler.

Yürütücüler: Selen Özus ve Burcu Büyükünal (Maden Çağdaş Mücevher Atölyesi olarak)

Tasarladığımız Karakterin Oyuncağını Yapalım Atölyesi: “Amacım hem çocuklarda hem büyüklerde var olan yaratıcılığı ortaya çıkartmak. Büyüklerin oyun oynamayı unuttuklarını hatırlatmak, bunu yaparken kendi tasarladıkları özgün tiplemelerin onlara verdiği haz duygusu ile duygusal algıyı teşvik etmek, hata yapmaktan korkmamayı sağlamak. Ben de bu ortak motivasyona müdahale etmeden keyif almayı ve oyun oynamayı istiyorum.”

Yürütücüler: Zeynep Roj Soref 

kabine nadire; belirli zamanlarda bavullarını kapısının önüne koyarak meraklıların kullanımına açıyor, bazen de sergi, proje ve etkinlik yapılabilir duruma getiriyor. Bir içeride bir dışarıda günlerini geçiren kabine nadire ile ilgili daha fazla bilgiye ulaşmanızı sağlayan tanıtım filmi ise bir dıgıdık prodüksiyon yapımı:

Adres: Dr. Esat Işık Cad. Lütfiye Apt. No:12-14 Moda/ Kadıköy

http://kabinenadire.tumblr.com
www.facebook.com/kabinenadire

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

MAGGER NEWSLETTER'A ÜYE OLUN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?