2019 yılında Amazon Prime ile ekrana gelen Modern Love, bir diziden çok daha fazlası. 2004 yılında New York Times’da kendisine ait bir köşe edinerek bugünlere kadar gelmiş bulunuyor. Geçen bu 18 yılda dünyanın her yerinden insanlar; kendilerine ait, kendi gerçekliğiyle aşkı anlatıyorlar. Bir diziden fazlası olduğunu söylemiştim (dizi hakkında merak edilenlerle ilgili müthiş bir yazı okumak isterseniz) burada, gelin bir de kitabına bakalım.

Modern Love, Lexi
Modern Love, Lexi | Fotoğraf: Pinterest

Bahsettiğim bu 18 yılda Modern Love köşesinin yazarı olan Daniel Jones, kendisine gelen aşk hikayelerini bir derleme haline getiriyor ve 2019 yılında ilk basımı gerçekleştiriliyor. Kitabın isminin de Modern Love olması üzerine Daniel Jones dahil benim – ve pekçok kişinin- aklına şu sorular geliyor: “Modern Aşk neydi?”, “Bir aşkı modern yapan şey neydi?”, “Belki de bu soruların en doğrusu aşk neydi?”

Kitabın önsöz kısmında Daniel Jones, bu soruyu sık sık kendisine de sorduğunu belirterek aşkı sadece romantik ilişki üzerinden sınırlamak istemediğini; evlilik, ebeveynlik, kayıplar üzerine kurulan sevgi bağlarının da birer aşk hikayesi olduğunun altını çiziyor. Sanıyorum ki bu da aşkı “modern” yapan etmenlerden biri. İtiraf etmeliyim; kitabı okumadan önce ben de aşkı romantik ilişkiyle sınırlayanlar kervanındaydım.

Modern Love
Modern Love | Fotoğraf: Twitter

Önsöz kısmını kitabı okumaya başladıkça daha iyi anlıyorsunuz. Kitaptaki kırk iki modern aşkı tek tek yazamasam da kitabın sorduğu soruları yazabilirim sanırım. Yumurtalık kanserinin son evresindeki eşiniz; sizin hayatınıza kaldığınız yerden devam edebilmeniz için kendisinin yerine birini bulmaya çalışsa, bu aşkın hangi yüzü olur? Siz de hayatı Terry gibi siyah ve beyaz kadar farklı iki kişilikle yaşamak zorunda olsaydınız,sevdiğiniz kişiye hangi yüzünüzü gösterirdiniz? 

Saatler önce evlat edindiğiniz bebeğinizdeki küçük bir ameliyat yarası,bebeğinizin konuşamayacak,sizi tanımayacak,yatağa bağımlı biri haline geleceğinin habercisi olsa ne yapardınız? Yıllardır büyük bir sevgi beslediğiniz kocanız, artık bu bedeninde yaşamak istemediğini söylese, aşk hala galip gelir mi? Anne olmayı hiç düşünmemişken kendinizi birden size muhtaç iki çocukla birlikte bulsanız bununla nasıl başa çıkardınız?

İşte aşkın modern yanı. Eğer umutlanmak, geleceğe ve geçmişe dair düşünmek, cesaretlenmek,yalnız olmadığınızı hissetmek, hatta biraz gözyaşı akıtmak istiyorsanız bu kitap tam size göre. Bir şans verin ve okunacaklar listesinize mutlaka ekleyin. Şimdiden iyi okumalar!

Kapak Fotoğrafı: Twitter

İlginizi çekebilir: Özgür Demirci’den Love Alarm