Çoğunuz daha önce denemiş, Karaköy’deki o harika manzara eşliğinde Ali Ocakbaşı’nın enfes lezzetlerine şahit olmuşsunuzdur eminim ki; ancak Gümüşsuyu’ndaki şubenin keyfi de bir başka! Karaköy’de başlayan serüvenini Amsterdam ile uluslararası alana taşıyan “Ali Ocakbaşı”, boğaz manzarasına hakim yeni adresi ile biz iyi yemek severleri, Gümüşsuyu’nda ağırlıyor.

Konum

ali ocakbasi 2
Ali Ocakbaşı

Geleneksel ocakbaşı kültürünü modern bir dekorasyon, tarz ve sunumla birleştiren Ali Ocakbaşı, klasik lezzetlerden oluşan menüsünü şimdi bir de Gümüşsuyu’na taşıdı. Kız kulesi ve alabildiğine deniz manzarası eşliğinde harika yemekler tatmak isterseniz buraya mutlaka gelmelisiniz. Ali Ocakbaşı’na girdiğiniz andan itibaren burnunuza dolan o mis gibi koku, derken dış kısımdaki masalardan birine yerleşip izleyebileceğiniz manzara ve tek tek sofrayı dolduran meze ve başlangıçlar doğru yerdeyim dedirtiyor insana. Denize dalıp, mis gibi havanın keyfini çıkarırken ilk olarak meze tepsisi geliyor.

ali ocakbasi 1
Ali Ocakbaşı

Damak zevkinize uygun olarak seçiminizi yapmanız mümkün. Benim gibi sarımsak severlerdenseniz abagannuşu mutlaka tadın. Muhammara enfes. Özel bir üreticiden günlük olarak alınan kabak çiçeği dolmasıysa benim için sürpriz olmakla beraber lezzetiyle Ege sahillerindeki, Cunda’dakileri aratmadı, hatta bir tık üstündeydi lezzet olarak diyebilirim. Mezelerde günlük ve taze malzemeler kullanıldığından her biri harikaydı.

ali ocakbasi 3
Ali Ocakbaşı

Hemen ardından Gaziantep, Adana ve diğer yörelerden temin edilen baharat ve ürünlerle hazırlanan ana yemeklere geçtik. Ali Kebab, benim şahsi favorim oldu. Mekanda da Türk mutfağının klasiklerinden, zırhla elde çekilen özel et karışımından sipariş anında özel olarak hazırlanıp sıcak tandır lavaşla servis edilen Ali Kebab; kuzu kafesten hazırlanıp, baharatlar ile tatlandırılarak pişirilen pirzola eti menünün klasiklerinden. Çöp Şiş, Uykuluk da bence mutlaka denenmeli. Uykuluğu hayatımda ilk kez yiyen ben, şahsen burada bu lezzeti denediğim için oldukça mutlu oldum diyebilirim. Yemek bittikten sonra tatlılarda ise; künefe ve tahinli kabak tatlısı favoriler arasında. Yurt dışına sık gidenlere de güzel haberi vermek gerek, Amsterdam’da halihazırda şubesi bulunan Ali Ocakbaşı, kısa bir süre sonra Viyana’da, bir süre sonra da Londra’da birer şube açacak. Hani İstanbul’da buranın müdavimi olup da, yurt dışında da bu lezzetleri özlerim diyorsanız, koşun gidin!

Şiddetle tavsiye ederim!