Her ne kadar 90’lar çocuğu olsam da 80’ler müziğinin bendeki yeri apayrı. Bazı günler özellikle 80’ler kafasında uyanıyorum ve hemen Spotify’daki o döneme ait sevdiğim şarkılardan oluşturduğum çalma listemi başlatıyorum. Bu sabah da tam olarak öyle oldu ve bu konuda yazmaya karar verdim. 80’lerden birçok sevdiğim sanatçı ve şarkı var aslında, ancak benim bahsetmek istediğim grup “Modern Talking”.

Modern Talking’i bilmediğini düşünenler aslında birçok Yeşilçam filminde şarkılarını mutlaka dinlemiştir. Türkiye’de o dönemlerde büyük bir üne kavuşan ve hemen hemen birçok Türk filminde şarkılarına yer verilen müzik grubu, parçalarıyla listelerde uzun süre kalarak başarısını kanıtlamıştı. Şimdi gelin, 80’ler müziğine damga vuran Modern Talking’i yakından tanıyalım.

Modern Talking Kimdir?

Modern Talking, Thomas Anders ve Dieter Bohlen tarafından kurulan Alman bir müzik grubu. Her ne kadar Alman grubu olsa da o dönemde daha çok İngilizce albümler yapıyorlar. İlk albümleri olan  You’re My Heart, You’re My Soul’u 1984 yılında yayınlıyorlar. Bu şarkıdan sonra  Cheri Cheri Lady, You Can Win If You Want ile listelerde kalıcılıklarını ispatlıyorlar. Daha sonra Brother Louie adlı parçayla önce İngiliz müzik listelerini, daha sonra birçok ülkenin müzik listelerinde popüler olmayı başarıyor Modern Talking.  En sonunda da bu şarkıyla -sonunda- Amerika’da da hit oluyorlar. 

Modern Talking
Modern Talking | Fotoğraf: Pinterest

Grup üyeleri ilk albümlerini 1985 yılında yayınlıyorlar. Ve bunun üzerine birçok albüme imza atıyorlar. Ancak en popüler parçalarını 1985- 1986 yılları arasında müzikseverlerle buluşturuyorlar. Yani bir yıl içinde popüler olan üç hit şarkılarıyla listelerde kalıcı olmayı başarıyor diyebiliriz grup için.

Modern Talking’in Ayrılık Süreci

1983 yılında kurulan Modern Talking’in üyeleri 1987 yılında ayrılma kararı alıyorlar. Daha sonra ikili tekrar 1998 yılında bir araya gelerek müzik çalışmalarına devam ediyor. Ancak bu birliktelikleri de ancak 2003 yılına kadar devam ediyor ve 2003 yılında ikili tekrar dostça ayrılma kararı alıyor. Grubun çalışmalarına baktığımızda en popüler şarkılarını müzik hayatlarının ilk yıllarında yaptıkları görülüyor. Daha sonrasında da sayısız albüm ve şarkıları olsa da, hiçbiri bu bahsettiğim üç hit kadar başarılı olamıyor.

Modern Talking
Modern Talking | Fotoğraf: Pinterest

Modern Talking üyelerinden Thomas Anders, anılarını “Yüzde Yüz Anders” adlı bir kitapta topluyor. Thomas kitabında aslında çoçukluğundan müzik kariyerine kadar tüm anılarını paylaşıyor. Bu kitapta özellikle ikili hakkında da bilgi sahibi oluyoruz.  Thomas gruptaki diğer arkadaşıyla ilgili genelde “isteksiz ve ilgisiz” olduğunu, gelen başarıların onun isteğinin artmasına neden olduğunu ancak genel olarak iki farklı kişi olduklarını belirtiyor. Grup içinde gerginliğin ağır bastığı anlaşılıyor. Bu yüzden de bir süre sonra üyeler kopma noktasına geliyorlar.

Her ne kadar grup ayrılmış olsa da hala “Modern Talking” diye bir gerçek var, bu kesin. Biz onları daha çok Türk sinemasındaki disko sahnelerinde tanımış olsak da günümüzde bile büyük bir keyif ile dinlenebiliyor Modern Talking.

80’lere müziği ile damgasını vurup iz bırakan birkaç şarkı daha önermek istiyorum. Belki bir sabah o dönemi hissederek uyanırsanız diye… İşte sizler için bir kaç önerim; Madonna – La Isla BonitaLaura Branigan – Self Control, Gloria Estefan – CongaAlphaville – Big In Japan. Belki yıllar sonra dinlerken de aynı keyif alabilirsiniz. Kapanışı önerdiklerimin arasında  favorim olan şarkı “Self Control” ile yapmak istiyorum. Müzikli haftalar diliyorum.

Kapak fotoğrafı: Pinterest

İlginizi çekebilir: Hatun Buğra Altunöz’dan Enigma