İstanbul Modern’in yeni sergisi “Modernlik? Fransa ve Türkiye’den Manzaralar”, modernleşmesnin günümüz sanatına olan etkilerini araştırıyor. 16 Mayıs’a kadar görebileceğiniz sergide Nevin Aladağ, Fikret Atay, Kader Attia, Ayşe Erkmen, Cyprien Gaillard, Thomas Hirschhorn, Pierre Huyghe, Chris Marker, Sarkis, Hale Tenger ve Nasan Tur’un eserleri yer alıyor. Modernliğin yalnızca sanata değil, tasarıma ve modaya olan etkileri de ortada… İşte serginin bize çağrıştırdıkları doğrultusunda bizden manzaralar:

Kader Attia‘nın 2007 tarihli “Untitled (Skyline)” yerleştirmesi, siyaha boyanmış ve mozaik aynalarla kaplanmış ikinci el buzdolaplarından oluşuyor. Gökdelenlerle kaplı modern kentleri çağrıştıran bu yerleştirme, kullanılmış, tüketilmiş buzdolaplarının ortaya çıkardığı karanlık ve kasvetli kütle, modernizmin tüketimle ilişkisini sorgulatıyor. Modernizmin yarattığı büyük kentlerde kaybolmayın ve çabuk yıpranan haritalarla hızlı tüketmeye alışmayın diye Palomar‘ın haritalarını öneriyoruz sizlere.

2012′de kaybettiğimiz yönetmen ve sanatçı Chris Marker, serginin en renkli ve interaktif işiyle karşımıza çıkıyor: “Zaplama Bölgesi (Hayali Bir Televizyon İçin Öneriler)“. 90′lı yılların başında gerçekleşen bu yerleştirme, ‘küreselleşen dünyada bilginin hiyerarşik olmayan bir biçimde çoğalmasını yansıtan bir multimedya yapıtı’. Yaklaşık 20 yıl önce, televizyonlar, ses kaynakları, video ekranları, bilgisayarlar, fotoğraflar ve uzaktan kumandalarla ortaya çıkarılan bu yapıt günümüzde bilginin ne denli hızlı üretilip yayıldığı düşünüldüğünde anlam kazanıyor. Modern toplumun bir parçası olarak bu üretim ve tüketim çılgınlığının bir parçası olduğunuzu biliyoruz. En azından bunu kişiselleştirdiğiniz cihazlarınızla yapın istedik ve MyWalit, Paperthinks, Smiley ya da Pantone‘dan iPad kılıflarını önerdik.

Nevin Aladağ, “Freeze” fotoğraf serisi ve “Şehir Sesi II” adlı video yerleştirmesi ile yer alıyor sergide. “Şehir Sesi II“, bir zamanların gözde pop şarkılarından seçilmiş sözlere ve dikiz aynasından görünen şehir görüntülerine yer veriyor. Modernizmin tüketiği şarkı sözleri ve özlü sözlerin size yetmediğini düşünüyorsanız, Happily Ever Paper‘ın defter kapaklarındaki cümlelerden ilham alabilirsiniz!

Bir yerleştirme halini almadan önce performanslarla desteklenen işleri ile tanınan Pierre Huyghe de sergide yer alan Fransız sanatçılardan. 2003 tarihli “Streamside Day” yerleştirmesi kasa içindeki bir ağaç ve 26 dakikalık bir performans videosundan oluşuyor. New York’un kuzeyinde Hudson Nehri kıyısındaki ormana kurularak doğanın düzenini bozan kasabanın çocuklarına hayvan kostümleri giydiren sanatçı onların doğanın hayvanlarının yerine geçtiğini; bir ağacı bir kasanın içine dikerek de doğanın evcilleştirilmesini eleştiriyor. Eğer modern toplumun bir parçası olarak doğanın yerini aldığınızı kabul ediyor ve sanatçıyı destekliyorsanız onun bu performansına Titi Madam‘ın hayvanlı kolyelerinden takarak ya da masanızda bir Desk Bonsai yetiştirerek katılabilirsiniz.

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?