Yeniköy’ü ayrı bir severim. Hem şıktır hem samimidir. Caddeye çıktığınız anda manavın, bakkalın, balıkçıların “günaydın” deyişiyle güne başlarsınız. Deniz kıyısında yürürken, büyük ve çok şık yalıların arasından geçer, deniz kokusunu alırsınız. 2011’in başında bir yenilik geldi bu güzel semte, Köybaşı Caddesi üzerinde (ana caddesi) Molka adlı bir cafe açıldı…

Mekanın sahibi Sevtap Dilekçi, kendisi aynı anda mutfağın şefi. Molka için “Yeni olmasına rağmen, yasanmış hissi veren mekan; çok uzun bir zamadır orada sanki…” diyor. Gerçekten de öyle! Molka’nın gri duvarlarıyla çok ”cool” bir havası var; masalar ahşap, sandalyeler rengarenk. Girişte yine ahşap bir raf var; üstünde isterseniz okuyabileceğiniz dergi ve kitaplar var; ev hissi yaratıyor insanda. Salatanızı yerken, içeceğinizi yudumlarken laptopunuzu alıp rahat rahat kendi ofisinizde gibi vakit geçirebileceğiniz bir mekan.

Ayrıca, yemeklerini de çok beğendim. Menü çok zengin bir menü değil; ancak belli ki bilerek belirli lezzetler sunulmuş. Az ama öz. Lezzetli başlangıçlarla başlayıp, bol malzemeli bir salatayla devam edebilirsiniz. Makarnalar çeşitli; penne’den gnocchi’ye noodle’a kadar farklı seçenekler var. Ana yemekler de baya lezzetli. Tatlılardan beyaz çikolatalı brownie sipariş ettim, gayet güzeldi. Yemek sonunda çay ile ikram edilen, çubuk üzerine tutturulmuş minik cookie’ler çok hoşuma gitti. Çayıma rahatlıkla bandırarak yedim!

Cafenin müzik anlayışı tarzına çok uyuyor. Çoğunlukla jazz, rhytm and blues, nü rock, nü jazz müzik çalıyor. “Molka” adı çok hoşuma gitti, nereden geldiğini sordum. “Molka” kelimesinin anlamı onlar için çalan müziklerden ibaret. Ayrıca “Molka” çeşitli dillerde sessizlik, kraliçe, melek, süt gibi anlamlara da geliyormuş.

Yolunuz Yeniköy’e düşerse bir uğrayıp, keyifle yemek yiyeceğiniz, kahve içeceğiniz bir mekan. Hiç şüphesiz, hem ortamı hem de lezzetleri tavsiye ediyorum. Yeniköy’de oturuyorsanız, home ofis yerine, sabahtan laptop ve kitaplarınızla rahatça gidebilebilirsiniz.

Köybaşı Caddesi, 158 B, Yeniköy. Tel: 0212 299 2255

www.molkacafe.com

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN