Düşünüyorum da… Hangimiz Cihangir’i sevmeyiz ki? Symirna’sı, Demeti’si, Susam’ı, Jash’i, Hayat’ı derken Cihangir son senelerde gezerken en az Pera ve Karaköy kadar zevk aldığım bir semt. Yaklaşık iki ay önce açılan, açıldığı günden itibaren Cihangir’in en işlek mekanlarından biri olan Mona Cihangir’e, 1 ay rötarla gittim. Mona Cihangir’i deneyimlemem geç oldu ama kesinlikle iyi oldu…

Mona Cihangir

Mona ilk açıldığı zaman iki farklı kutuptan, çeşitli yorumlar duydum. Birinci kısım Mona’yı çok sevmişti, semtin bir eksiğini kapadığı fikrindeydi; ikinci kısım ise Mona’nın, Cihangir’in bohem havası için “fazla şık” kaçtığını düşünüyordu. Peki benim yorumlarım neler?

Doğruyu söylemek gerekirse ben birinci kısma daha yakınım; evet, Cihangir belki de en bohem semtlerden biri, ancak son yıllarda Sıraselviler’de açılan Mimolett ve Symirna’nın yanına açılan Rose Marine bu bölgeyi biraz daha “şık” hale getirmeyi başardılar. Mona, Cihangir’de şık bir İtalyan restoranı deneyimi yaşamak isteyenler için birebir bir mekan olmuş.

Biz Mona’ya gittiğimizde, klasik bir İtalyan sebze çorbası olan Minestrone Di Verdure içtik, ortaya ise Pizza Bresoala ve Pizza Funghi söyledik. Cihangir’de lezzetli bir akşam yemeği geçirmek ve pizza yemek istiyorsanız Mona doğru bir seçim; çünkü yediğimiz her şey özellikle de pizzaları cidden çok lezzetliydi. Mona’da tatlı olarak da mascarponeli kızarmış meyveler, bal ve ceviz ile servis edilen “Frutta Fritta Alla Crema Di Mascarpone E Miele”yi kesinlikle öneriyorum.

Mona’ya illa ki yemek yemeye gitmek zorunda değilsiniz bu arada; ortaya bol çeşitli peynir tabağına birer kadeh şarapla eşlik etmek, lezzetli tiramisuyla beraber kahve içmek,  geniş barında oturup çok başarılı bloody mary’sinden tatmak Mona’ya gittiğinizde yapabileceğiniz birkaç alternatif.

Mekanda ilgimi çeken bir şey de dışarıdaki masaların altlarında içinizi ısıtıcak ısıtıcıların olması ve daha da güzeli her masanın altında telefonunuzu yanınızdan ayırmadan şarj edebilmeniz için priz bulunması! Tam telefonumu barda şarja koyması için garsona verecekken garsonun “masanızda priz var” demesi beni ne kadar mutlu etti bilemezsiniz :)

Cihangir’in tam merkezinde olup, şık bir yemek yemek, iyi müzik dinlemek, güzel bir ortamda bir hafta içi kafa dağıtmak veya hafta sonu sosyalleşmek için gerçekten çok başarılı bir yer olmuş Mona. Bohem de takılırım, burjuva da diyen herkese tavsiye ediyorum!

Mona Cihangir Adres: Kılıçalipaşa Mah. Akarsu Yokuşu Cad. No:36 Cihangir, Beyoğlu

Mona Cihangir Telefon: 0212 243 21 48

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

  1. Bohem Burjuva’lar için Cihangir’de hoş bir mekan. Cuma akşamları 24’e doğru birer içki için de çok keyifli oluyor. En son gittiğimde müzikler Get Lucky Daughter cover’ı tadındaydı. Dışarıda yer bulmakta epey güçlük çekmiştik

MAGGER NEWSLETTER'A ÜYE OLUN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?