Öncelikle evcil hayvan sahipleri olmak üzere tüm hayvanseverler için yepyeni bir sosyal ağ olan Moofio ile tanıştırmak istiyoruz sizi. Fotoğraf ve video paylaşma, evcil hayvanlarınız için arkadaşlar edinme gibi bir sosyal ağdan bekleyeceğiniz her şey bu uygulamada var. Moofio’nun kurucuları Can, Efe ve Tuğrul ile uygulamanın ortaya çıkma hikayesini ve detaylarını konuştuk. Tüylü dostlarımızı seviyoruz! <3

Moofio

Can, Efe, Tuğrul selamlar. Öncelikle sizleri tanıyabilir miyiz?

Ben Can Aksoy, 2008 yılında Bilkent Üniversitesi İşletme Bölümünden mezun olduktan hemen sonra London Metropolitan University’de Pazarlama Master’ı yaptım. 1986 doğumluyum. 2013 senesinde ortaklarım Efe Demirbağ ve Tuğrul Çetintaş ile Moofio’yu kurmadan evvel kurumsal bir firmada pazarlama alanında görev yapıyordum.

Kendi işinizi kurma fikri ne zaman ve nasıl gelişti? 

Üçümüzün de lise dönemlerine dayanan bir dostluğu var. Bu dönemlerden beri  sık sık bir araya gelip yeni iş fikirleri üzerine konuşurduk.  Bu konuşmalar genellikle internet girişimleri üzerine olurdu.  2013 yılının sonlarına doğru üçümüz birlikte yenilikçi bir fikir olarak ne yapabileceğimize kafa yormaya başladık.

Moofio

Moofio fikri oluştu ve nasıl hayata geçti? Biraz anlatır mısınız?

Her birimizin evlerinde sahiplendiğimiz uzun yıllardır ailemizden saydığımız hayvanlarımız var. Dolayısıyla bu alandaki ihtiyaçlarını, eksik gördükleri şeyleri çok iyi biliyoruz. Biz de bu motivasyonla yola çıkarak, hayvan sahipleri ve hayvanseverlerin ihtiyaçlarını karşılayacak ve onların birbirleri ile hem sosyalleşmelerini hem de birbirlerine yardım etmelerini sağlayacak bir platform olmadığını gördük. Daha derin araştırmalar yaptığımızda İnternetin önemli içerik kaynaklarından birinin hayvanlar olduğunu gördük. Bizim için ciddi bir iş fikri ortaya çıkmış oldu. Öncelikli olarak Moofio için geniş çaplı bir iş planı çıkardık, sonrasında Efe ve ben işlerimizden ayrılarak zamanımızın tamamını Moofio’ya ayırdık. Yaptığımız ilk şey doğru ekibi kurmak oldu. Bizim dışımızda yazılım, tasarım ve metin yazarından oluşan dinamik bir ekip oluşturduk.  Tuğrul ise bize olan katkılarını işi haricindeki sürelerde yerine getirdi ve getirmeye devam ediyor.

Moofio’yu daha detaylı anlatır mısınız bize?

Moofio, hayvan sahibi ve hayvansever herkes için buluşma noktası olmayı hedefliyor. Ve  Türkiye’nin evcil hayvanlar ve sahipleri için geliştirilmiş en kapsamlı  mobil sosyal ağı. App Store’dan ücretsiz olarak indirilebilen uygulama ile artık evcil hayvanlarımızın da kendilerine ait sosyal medya hesapları olabiliyor. Aynı zamanda uygulama içerisinde, sahiplendirme, kayıp hayvan ilanı, misafir ev bulma, diğer hayvanseverlere soru sorma gibi, evcil hayvanlar ve sahiplerinin hayatlarını kolaylaştırmayı amaçlayan fonksiyonlar bulunuyor.

lost

Sahiplendirme ve Kayıf-Bulunan uygulamanın belki de en önemli özellikleri…

Türkiye’de hayvansever sayısı çok yüksek ve hepsi bireysel çabalarıyla bir şeyler yapmak istiyor. Onlarca dernek ve topluluk kendi çabalarıyla bir şeyler yapmaya çabalıyor. Biz bütün hayvanseverleri bir uygulama altında toplayarak, şeffaf, kontrol edilebilir, güvenilir ve sevgi dolu bir topluluk oluşturmayı amaçladık. Uygulamanın içerisinde yer alan sahiplendirme bölümü büyük ilgi görüyor. Can dostlarımızın yaşamları boyu kalabilecekleri uygun ve doğru yuvaları bulmak çok önemli.

Uygulamayı tasarlarken, Kayıp-bulunan bölümü bizim için oldukça önemliydi ve bu hizmet ile Moofio kullanıcılarının gücünü ortak bir amaca dönüştürmek istedik. Benzer durumlarda Moofio üyeleri güçlü bir ekip haline geliyor ve herkes kendi evcil hayvanı kayıp olmuş ruhuyla hareket ediyor. Çok etkileyici ve başarılı sonuçlar görüyoruz.

Sizce evcil hayvan edinmeden önce izlenmesi gereken 5 adım nedir?

1. Öncelikle bir hayvan sahibi olmak için uygun musunuz buna karar verin.

2. Hayat tarzına uyum sağlayabileceğiniz bir hayvan seçin.

3. Minik dostlarımız her zaman sizin sözünüzü dinlemeyeceklerdir o yüzden evinizi doğru şekilde hazırladığınızdan emin olun.

4. Minik dostlarımızı evinize getirmeden önce onlara uygun donanımları temin etmeniz gerekiyor.  Bu yüzden tüm ihtiyaçların önceden temin edildiğinden emin olun. Örneğin, köpek için, yatak, uygun bir tasma, yemek kabı, fırça, tarak gerekli olacaktır.

5. İşte bu en önemlisi: Ona tüm sevginizi vermeye hazır olduğunuzdan emin olun. İyi bakılan, sağlıklı ve mutlu bir hayvanın ömrü on beş, yirmi arasında değiştiği gözlemleniyor. Onu evlat edinmeden önce uzun vadeli düşünmelisiniz. Evde büyüyen hayvanlar, yeniden sokaklarda yaşayamaz. Yaşamı boyunca onun sorumluluğunu almaya hazır mısınız? Bunu iyi düşünüp aksiyon alın.

Moofio’nun geleceği hakkındaki planlarınız neler?

Hedefimiz hayvan sahibi veya hayvansever herkese ulaşabilmek. Orta vadede hedefimiz, evcil hayvanların ihtiyaçlarına yönelik  ürünlerin (mama, kum, aksesuar vs..) bulunduğu bir e-ticaret platformunu uygulamamıza entegre etmek. En büyük hedefimiz ise Türkiye’den dünya çapında bir sosyal medya markası çıkarmak. Tüm çalışmalarımız bu hedefe hizmet ediyor.

Teşekkürler!

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

MAGGER NEWSLETTER'A ÜYE OLUN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?