Milano Moda Haftası, Jeremy Scott imzalı Moschino tasarımları ile Barbie’yi podyumda ağırladı. Mattel’in Barbie bebekleri podyumda canlanarak bir çoğumuzun çocukluk hayalini gerçekleştirdiler. Geçen sezon McDonalds ve Sponge Bob’un yer aldığı koleksiyon pembenin ağırlıklı olduğu ve her meslekten Barbie’yi ağırlarken bir yandan da akıllarda soru işareti yaratmayı unutmadı. Koleksiyon başarılı mıydı yoksa sadece eğlenceli mi?

Moschino RTW İlkbahar 2015

İlkbahar RTW 2015 koleksiyonlarının görücüye çıktığı Milano Moda Haftası’nın paylaşım, izlenme ve aranma rekoru kıran defilelerinden bir tanesi Moschino oldu. Ekim 2013’te Kreatif Direktörlük koltuğuna oturan Jeremy Scott, markanın çizgisini geldiği andan itibaren alışılmışın dışına taşıdı. Yeni kapsül koleksiyon ile de bu çizgiyi biraz zorladı diyebiliriz. Yaklaşık yirmi dakika süren defileyi canlı olarak takip ederek Scott’un geçen sezonda McDonalds ve Sponge Bob’dan esinlenerek hazırladığı koleksiyonunu neyin takip edeceğini merak ettiğimden heyecanlanmaya başlamıştım. Ve o an geldi. Aqua’nın Barbie Girl şarkısı eşliğinde platin sarı saçlarıyla, şeker pembesi dudaklarıyla, deri ceketi ve eteğine ek olarak sabolarıyla canlı bir Barbie girdi podyuma. Scott, Mattel’in üretmiş olduğu ve birçok kız çocuğunun büyüme çağında en yakın arkadaşı olan Barbie bebeklerden ilham alarak hazırlamıştı koleksiyonunu. Ağırlıklarını taşıyan Sportif Barbie, western çizmeleriyle Kovboy Barbie, pembe valiziyle uçağından daha yeni inmiş olan Hostes Barbie podyumda birbir yürürken, Patenci Barbie görevini üstlenen Charlotte Free ise kayarak geldi podyuma. Herkesin çocukluk hayali gerçekleşti mi? Evet. Canlı bir Barbie herkesi mutlu eder mi? Evet. Peki bunları günlük hayatınızda giymeye ne dersiniz? Pek sanmıyorum.

Moschino RTW İlkbahar 2015

Bütün yaz boyunca herkesin elinde McDonalds’ın kızarmış patatesleri şeklinde tasarlanan Moschino iPhone kılıflarından ciddi anlamda usanmışken o kılıfların yerini Barbie’nin aynası alıyor. En azından bu sefer daha kaliteli görünüyorlar. Marka, Franco Moschino tarafından kurulduğunda farkını belli ederek koleksiyonlarında moda dünyasına göndermeler yapardı. Ancak bu göndermeler Chanel’in tüvit ceketini yeniden yorumlamakla olurdu. Ya da bir iki Teddy Bear’i detay olarak kullanmakla olurdu, Teddy Bear’i sahneye çıkarmakla değil. Nerde Moschino’nun matador ceketleri, nerde 60’ların saflığını anlatan koleksiyonuyla Rosella Jardini, nerde ölçülü kullanılan altın rengi. Benim podyumda gördüğüm Barbie’nin canlanmış halinden çok ucuz Barbie oldu. Koleksiyonda titizlik yerine abartı vardı. Oysa ki Barbie dünyadaki bütün meslekleri yapabilen mükemmel bebektir, saçı mükemmeldir, kıyafetleri mükemmeldir ve asla ucuz görünmezler.

Moschino RTW İlkbahar 2015

Peki Scott neden dur durak bilmiyor ya da olumsuz eleştiriler almıyor? Çünkü bu tasarımlar sezonun satış rekorunu kırıyor. Chiara Ferragni koleksiyon podyuma çıktıktan bir gün sonra ilk kombinasyon olan pembe deri ceket ve eteğe Moschino çantasını ekleyerek Milano Moda Haftası’nda boy gösterdi bile. Moschino’nun altın rengi harfli kemerinden beri piyasada bu kadar adını duyurduğu yakın zamanda başka bir dönemi hatırlamak zor. Artık Moschino en çok konuşulan, en çok paylaşılan, en çok beklenen, en çok yorumlanan ve en çok satan markalar arasında yer alıyor. Vogue, Style.com ya da The Cut’ın internet sitelerinde en popüler defileler arasında yer alıyor. Önde gelen Anna Dello Russo gibi moda ikonları McDonalds’ın Happy Meal menüsü gibi geziyorlar moda haftalarında. Hatta en çok kopya edilen ve sahtesi üretilen marka oldu. Moschino otuz altı hafta önce açtığı instagram hesabında beğeni sayısını Jeremy Scott ile birlikte 3000’den 15000’lere kadar yükseltti. Siz olsaydınız durur muydunuz? Mükemmel PR, mükemmel sonuç. Koleksiyonu gördükten sonra aklıma takılan iki soru oldu. Birincisi “Anna Wintour bu koleksiyonu gördüğünde yüz ifadesi ne oldu?”, ikincisi ise sırada ne var? Happy Meal oyuncağımız ilk olarak Barbie çıktı sırada ne var? Hello Kitty? Lütfen Monster High olmasın zira vampirlere tahammülüm kalmadı.

Moschino RTW İlkbahar 2015

Peki koleksiyonun hiç mi olumlu tarafı yok? Tabiki de var. Çok beğendiğim, hayran kaldığım ve almak istediğim parçalar elbette ki var ve koleksiyon çoktan Moschino’nun internet sitesi üzerinden satışa çıktı bile. Tek başına kullanıldıklarında mükemmel kombinasyonlar ortaya çıkaracak tasarımlar var. Editöryaller için de kullanılabilecek fazlasıyla tasarım var. İkinci bölümde podyumda yer alan smokine bayıldım. Jeremy Scott’un “Moschino 5 Yaş ve Üzeri Yaş İçin” yazan tişörtü de zekasının güzel bir gösterimiydi. Ancak Moschino bu değil, çizgisi bu değil ve hazırladığı grunge koleksiyon yüzünden Perry Ellis’ten kovulan Marc Jacobs’ı da unutmamak gerekiyor. Jeremy Scott 1990 yılında Pink Poddle isimli bir koleksiyon hazırlamıştı. 90 yılında bile pembeyi doğru kullanabilmişken 2014 yılında sergilediği bu ucuz görüntünün anlamı nedir?

Moschino RTW İlkbahar 2015

Barbie’nin doğru yorumlanışı bu olmamalı diye düşünüyorum. Kumaş kalitesini de oldukça düşük buldum. Project Runway yarışmacıları bu tarz bir tasarım meydana getirip misafir jüri üyesi olduğu gün Chiara’ya sunsalardı acaba orda da alıp diyer miydi diye düşünmüyor değilim. Bunun en güzel örneği de New York Times Moda Haftası Sorumlusu Abbi Crutchfield’ın gerçek Sponge Bob kostümü giyerek çanta yerine eline Happy Meal kutusu aldığı “Moda Haftası’nda Sponge Bob Kostümü Giyerseniz Ne Olur?” isimli videosuydu. Videoda Crutchfield normalde böyle bir kıyafet giyildiğinde nasıl tepkiler alacağınızı gayet iyi gösteriyor. Jeremy Scott kendi adını taşıyan markası için böyle bir koleksiyon sunsaydı o zaman anlayış gösterip “Evet, bu tam Jeremy bu onun çizgisi ve başarılı.” diyerek koleksiyonun tadını çıkarabilirdim ancak ne yazık ki Scott’ın adının arkasında 1983 yılından beri ayakta durabilen bir lüks İtalyan markası var. O yüzden ben de diğer herkes gibi boşver Barbie’nin tadını çıkar, eğlenmene bak ve Jeremy’nin giyilebilir ıvır zıvır moda akımı yaratmaması için dua et diyorum.

Görseller: Getty Images

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN