Dijital platformların sayısı her geçen gün artıyor ve farklı dönemlerden, farklı türlerden binlerce film artık sadece bir internet bağlantısıyla elimizin altında. Tüm bu platformlar arasında MUBI, “her gün bir film” mantığıyla zenginleşen içeriği ve dünya festivallerinin ya da sinema tarihinin hazine değerindeki, keşif niteliğindeki ya da merak uyandıran filmlerinden oluşan kataloğuyla birçok sinema sever gibi benim de favorim. Geçtiğimiz aylarda MUBI’ye eklenen birbirinden güzel ve değerli filmler bir yana, bu ayın her günü de yeniliklerle dolu. Ağustos 2022 programından MUBI film önerileri ve benim de henüz izlememiş olup merakla beklediklerimi bu yazıda bulacaksınız.

MUBI’de Bu Ay Neler Var?

MUBI Ağustos 2022 Favorilerim

youtube play youtube play

MUBI’de bu ay yalnızca tek bir film izlemeye vaktiniz varsa, bence o film bu film olmalı: Finlandiya’nın geçtiğimiz yılki Oscar adayı Compartment No.6, prömiyerinin gerçekleştiği Cannes Film Festivali’nde Jüri Büyük Ödülü’yle ayrılmıştı. Finlandiya’dan Rusya’nın soğuk ve ıssız köşelerine giden bir trenin 6 no’lu kompartmanında tanışan ve tanıştıklarında birbirinden hiç hoşlanmayan iki yabancının vakit geçirdikçe ve iletişim kurdukça yakınlaşmasını anlatan film, hayatın sürpriz dolu ve küçük anlarının değerini bir kez daha hatırlatıyor. Filmi beğenirseniz, yönetmeni Juho Kuosmanen‘in ilk filmi The Happiest Day in the Life of Olli Mäki‘yi de MUBI kataloğunda bulabileceğinizi ekleyeyim.

youtube play youtube play

Ayın takviminde daha önce izlediklerim arasında kaçırmamanızı önereceğim diğer filmlerse şunlar;

  • Brady Corbet‘in ilk filmi, I. Dünya Savaşı sonrasında karanlık bir lider doğuracak bir çocukluğu mercek altına alan psikolojik drama The Childhood of a Leader (4 Ağustos),
  • Oğullarını kaybeden bir ailenin, yaşadıkları kaybın ardından onu tanımaya başlamasını konu alan, Nanni Moretti‘nin Altın Palmiye ödüllü filmi The Son’s Room (18 Ağustos),
  • Aynı adlı oto-biyografik romandan uyarlanan ve uyuşturucu bağımlısı oğlunu geri kazanmaya çalışan bir babanın yaşadıklarını konu alan, Timothée Chalamet ve Steve Carell‘i buluşturan Beautiful Boy (21 Ağustos),
  • Günümüz Yunan sinemasının önde gelen yönetmenlerinden Yorgos Lanthimos‘un Colin Farrell ve Nicole Kidman gibi oyuncularla çektiği, tuhaf oyunlar ve karanlık dünyalar yaratan The Killing of a Sacred Deer (28 Ağustos),
  • Rusya’nın muhalif ismi Kirill Serebrennikov’un, bir anda köktendinci bir yaşam benimseyen bir lise öğrencisine odaklandığı filmi The Student (30 Ağustos).
mubi önerileri - tilda swinton
Eşi Benzeri Yok: Tilda Swinton, A Bigger Splash (2015, Guadagnino) | MUBI Ağustos 2022

Eşi Benzeri Yok alt başlığıyla başlayan ve ekim ayına dek sürecek, çok sevdiğim oyunculardan Tilda Swinton‘a odaklanan film seçkisinden de kendisine Oscar ödülü kazandıran Michael Clayton (2 Ağustos) ve Luca Guadagnino‘nun sinemasıyla İtalya’ya doğru bir yolculuğa çıkacağınız A Bigger Splash‘i (14 Ağustos) kaçırmamanızı öneririm.

MUBI Ağustos 2022 Film Önerileri

youtube play youtube play

İzlemediğim filmleri önermeyi tercih etmesem de, merak ettiklerimi ve benden farklı ilgi alanları olanların ilgisini çekebilecekleri de not etmek isterim. Ayın takviminde kesinlikle izleyeceğim film, Jonas Caripgnano‘dan A Chiara. Yönetmenin geçtiğimiz ay MUBI kataloğuna eklenen Mediterranea ve A Ciambra filmleriyle başlayan Calabria Üçlemesi‘nin son halkası, çoğunluğu amatör oyunculardan oluşan kadrosuyla, öncülleri gibi Güney İtalya’da göçmenlerin ve Romanların iç içe yaşadığı bir komünde geçiyor. Film, 15 yaşındaki Chiara aracılığıyla bir mafya ailesinin iç yüzünü izlerken, bölgenin toplumsal bir portresini çiziyor.

youtube play youtube play

Meksika’nın geçtiğimiz yılki Oscar adayı, ülkedeki uyuşturucu kartellerinin arasında yaşayan üç genç kızın gözünden anlatılan şiirsel büyüme öyküsü Prayers for the Stolen (27 Ağustos) da izleme listemde. İlgilisi için, bu ay İstanbul’da konser verecek Nick Cave’in yaratım sürecine tanık olmak ve onu tanımak için bir fırsat olarak görebileceğiniz müzik belgeseli One More Time with Feeling‘i (6 Ağustos) de not düşeyim.

Türkiye Sineması ve Klasikler

youtube play youtube play

MUBI, çağdaş Türkiye sinemasından, izleyiciyle buluşmakta sınırlı imkanlar elde etmiş, kısa ya da uzun metrajlı, kurmaca ya da belgesel birçok filmi de çok daha geniş kitlelere ulaştırıyor. Ayın yerli yapımları arasında, iki yıl önce Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Kısa Film seçilen, Irmak Karasu imzalı Mamaville öne çıkıyor. (16 Ağustos) Film, Ege sahillerindeki yazlıkta bir babaanne ile torunu arasındaki ilişkiden, genç bir kadının kendi bedenini keşfettiği dingin bir öykü çıkarıyor. Ayrıca Aslı Özge’nin bağlılık kavramını sorguladığı, bir çiftin yıllara yayılan ilişkisine yakından bakan filmi Hayatboyu (7 Ağustos) bu ay izleyebilecekleriniz arasında.

youtube play youtube play

Türkiye sinemasının önemli yönetmenlerinden Tayfun Pirselimoğlu retrospektifi de, yönetmenin bu ay MUBI kataloğuna eklenecek ilk filmleriyle başlıyor. “Dünyanın Sonu” alt başlığını taşıyan retrospektif, yönetmenin kısa filmi Dayım (9 Ağustos) ile başlıyor, Zuhal Olcay‘ın başrolde olduğu ve kayıp oğlunu arayan bir annenin peşine takılan politik drama Hiçbiryerde (17 Ağustos) ve yönetmenin ilk iki filmi Rıza (24 Ağustos) ve Pus (31 Ağustos) bu ayın takviminde yer alan Vicdan ve Ölüm Üçlemesi‘yle devam ediyor.

youtube play youtube play

MUBI kataloğu, sinema tarihinin olmazsa olmazlarıyla da zenginleşmeye devam ediyor. Bu ay, lirik imgeler ve renklerle hayal gücünü tetikleyen büyük usta Sergey Parajanov’un, yıllardır çok farklı mecralardan sanatçılara ilham olmayı sürdüren başyapıtı The Color of Pomegranates filmi öne çıkıyor (29 Ağustos). Ayrıca 1957 tarihli Charles Vidor klasiği A Farewell to Arms (23 Ağustos), Afrika sinemasının etkileyici işlerinden, 1967 yapımı Moritanya filmi Oh, Sun (15 Ağustos) ve Macar animasyon sanatının öncülerinden György Kovásznai‘nin farklı canlandırma tekniklerini bir araya getirdiği Bubble Bath (25 Ağustos) de bu ayın programında.

MUBI’ye buradan üye olabilir, ilk bir hafta platformu ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.