O gün için liste yapılmış ve gidilecek mekanlar önceden belirlenmişti. Ancak güne zinde başlangıç yapacağımız bir kahvaltı için en doğru adresin neresi olduğuna bir türlü karar veremiyor, Karaköy sokaklarında bir oraya bir buraya yürüyorduk. Bu sıralarda Mums Cafe‘nin bizi sürekli kendine çekmesine karşın, biz burada kahvaltı olmayacağı düşüncesiyle bir türlü oturmuyorduk (Ne büyük hata!). Derken sonunda başka bir yere karar verip kahvaltımızı orada ettik. Fakat ardından koşar adımlarla Mums Cafe’ye gittik dersem abartmış olmam.

mums_cafe_inside1

Fransız Geçidi’nin her zaman çok dinlendirici bir ruhu olduğunu düşünürüm. O gün fark ettim de, ciddi ve bilge görünümlü Fransız Geçidi’nin pek sevimli ve muzur bir çocuğu olmuş Mums Cafe..

Dekorasyona hakim ahşap tonları ve Mums yeşili,  içeri girdiğiniz an içinizi ısıtıyor ve hemen ortama adapte olmanızı sağlıyor. Mekanın sahiplerinden Yıldız Hanım ise, içerisi ve dışarısının tamamen dolu olmasına rağmen, adeta ilk müşterilerini görmüş kadar heyecanlı ve sıcak bir şekilde bizi karşılıyor. Şüphesiz ki, buranın bağımlılık yapacağını fark etmemiz sadece birkaç dakikamızı alıyor.

mums_cafe_inside2

Kendisiyle menü hakkında konuşmaya başlıyoruz ve öğreniyoruz ki, Baharatlı Peynir Topları, Quinoa Tabule Salata, Keçi Peynirli leziz Poğaçaların yer aldığı harika bir açık büfe brunch bizi bekliyormuş, ama biz onu kaçırmışız. Ah bu ön yargıların gözü kör olsun!

Sohbete devam ediyoruz.. Meğer Yıldız Hanım’ın annesi, babası, eşi, kardeşi herkes şu an mekandaymış. Bu sevimli ailenin birlik ve bütünlüğü burayı ısıtıyor besbelli.. Sizce de buraya bir anne dokunuşu olduğunu fark etmemek mümkün mü? Lambalardan sarkıtılmış danteller kendini ele veriyor resmen!

mums_cafe_deco2

Mums Cafe menüsüne pek çeşitli kişler, muffinler, salatalar, sandviçler, tartlar ve birbirinden harika tatlılar hakim.. Kahvaltıdan gelen ben, kendimi daha fazla tutamayıp Fındıklı Mozaik Pasta sipariş ediyorum. Bildik mozaik pasta yoğun fındık ile harika yorumlanmış, şefin eline sağlık.

mums_cafe_mozaikpasta

Benim gibi bir kahve tutkunu için önemlidir lezzetli kahve detayı.. Burada içtiğim her iki kahve de (Café Au Lait, Espresso Macchiato) oldukça başarılıydı. Hele kahve yanında gelen yaratıcı Anasonlu Kurabiyelere bayıldım. Bugünkü ziyaretimiz maalesef biraz kısa sürüyor ve en kısa sürede geri gelmek üzere vedalaşıyoruz.

Tam 3 koca gün zor sabrettikten sonra tekrar Mums Cafe’deyim! Bu kez yanımda arkadaşlarım Başak ve magger Deniz var. Güneşli ve keyifli bir günü burada sonlandırmaya geldik. Müthiş sandviçler konusunda yaşadığımız kararsızlık sonrası Somonlu Sandviç harika bir seçim oldu. Enfes köy ekmeği arasındaki füme somona incecik doğranmış birbirinden taze sebzeler ve turşular eşlik ediyor.

mums_cafe_somonsandwich

Sırada en mutlu anlardan biri olan bugün hangi tatlıyı yesem bölümü var: Kahve keyfimin aradığı lezzeti bulduğu Mochalı Kek  ile o gün tanıştım. Ve buradan hiç ayrılmak istemiyormuşçasına oturdukça oturduk, ta ki son masa olduğumuzu fark edene kadar..

Mums Cafe öyle keyifli öyle sıcak ki, artık her fırsat bulduğumda buraya kaçmaya başladım. Sevdiklerimle birlikte kahvelerin içildiği, uzun sohbetlerin, güzel planların yapıldığı yer oldu benim için.. Mümkün olsa her an bilgisayarımı alıp buraya kaçıp saatlerce burada çalışcağım, o derece..

mums_cafe_coffee1

Kış mevsiminin yavaş yavaş kendini hissettirmeye başladığı bu günlerde, ister kafa dinlemeye, ister dostlarla sohbete yeni ve sıcak bir adres arıyorsanız, bir tutam sevgi ekleyerek oluşturduğu tüm lezzetleriyle Mums Cafe sizi bekliyor.

Dikkat! Bağımlılık yapabilir.

Mums Cafe Adres: Kemankeş Mah. Fransız Geçidi Sok. No: 1/16 Karaköy / İstanbul – 0212 245 98 48