Uzun zamandır var olsa da Münferit’in kendine ait bir yazısı olmadığını gördüğümde şaşırdım ve taze taze ziyaret etmişken tecrübemi theMagger’da paylaşmaya karar verdim. Hafta sonu özellikle farklı tatlar arayışında hem meyhane severleri hem de yeni deneyimler kazanmak isteyenleri mutlu etmek istiyorsanız sizin için doğru adres burası!

munferit

Münferit Galatasaray

Firuzağa Mahallesi’nde Galatasaray Lisesi’nin sokağından yokuş aşağı yürüdüğünüzde sol tarafta göreceğiniz Münferit, iki katlı hoş bir bina olarak dikkatinizi çekecek. İçeride siyah ve kahverengi ağırlıklı bir dekorasyon hakim olsa da kesinlikle içinizi karartmadan ferah bir mekan yaratmayı başarıyor sahipleri. Giriş katında bar ve lounge havası hakimken biz alt katta büyük sayılabilecek bir salonda masamıza kuruluyoruz; güzel havalarda keyifle bahçede de yiyebileceğinizi hatırlatırım.

munferit

Alt katta ilk dikkati çeken aydınlatmalı camlı dolapların içinde dizilmiş Beylerbeyi Rakısı şişeleri ve nezih döşenmiş yemek masaları. Tamamen dolu olduğunda biraz uğultu olması mekanın tek negatif özelliği olabilir. Ziyaretçi profili genelde çok genç ya da çok yaşlı değil; 20-30 yaşlarında güzel yemek eşliğinde uzun sohbet arayışıyla gelen yerli ve yabancı gruplar göze çarpıyor. Rezervasyon gerekli, programınızı ona göre yapmanız gerektiğini de unutmayın.

Münferit’te Yemekler

Yemeklere gelince, Münferit kendi imzasını taşıyan yeni karışımlarla insanı cezbediyor. Bildiğimiz tatlara yeni dokunuşlar diyebileceğimiz soğuk ve sıcak mezeleri hem damak tadımıza uygun, hem de rakı veya şarap eşliğinde rahatça paylaşılacak esnek lezzetler. Bu yüzden isimlerine meze demeyi tercih etmemişler zaten, yönlendirilmeyi sevmeyenler için güzel bir düşünce bence. (Bu bağlamda meyhane demek de yanlış olabilir, kendimce en yakışan tabirin bu olduğunu düşündüğüm için öyle dedim en başta.)

Münferit

Soğuk tabaklardan denediğimiz Ördekten Çerkeztavuğu ve Tahin Soslu Patlıcan Kızartma mutlaka denenmesi gerekenler. Porsiyonları paylaşım için oldukça ideal olan sıcak tabaklardan ise hangisini seçeceğimizi şaşırdığımız noktada seçimimizi Porcini Mantarlı Trüf Yağlı Kağıtta Beyaz Peynir, Kuzu Etli Kuru Patlıcan Dolma ve Izgara Kalamar ile Mürekkepli Kuskus tabaklarından yana kullandık. Bu farklı beyaz peynir insanda yedikçe yeme hissi uyandırdığından dolayı gönlümde bir numaraya oturuyor. Kuzu etinin kuru patlıcan dolması için hiç uzak bir tat olmayışı bu tabağı da pekiyi seviyesine çıkarıyor. Meraktan söylediğimiz mürekkepli kuskus ise siyah oluşuyla biraz yadırganabilir ama farklılıklar peşindeyseniz size göz kırpan seçim budur.

Münferit

Daha deneyemediğimiz ama aklımızın kaldığı Humuslu Karides gibi lezzetleri geride bırakarak ana yemeklerden Patlıcanlı Patates Püresi ile servis edilen ızgara bonfileyi bir kaç dakikada mideye indiriyoruz. Bir sonraki gelişimizde dana yanaktan bir makas almayı hayal ederek yemek faslını kapatıyoruz. (Dileyen daha balık ağırlıklı seçimler yapabilir, ara ve ana yemeklerde deniz mahsüllü bolca seçenek vardı.)

Münferit

Tatlılara gelindiğinde pişman olmak diye bir şey mümkün olamayacak, bunu bilip ona göre yemeğinizi ayarlayın, demedi demeyin. Zira Ev Yapımı Sahlepli Dondurma ve Ev Yapımı Tahinli Dondurma hayatımda yediğim hiçbir gelato ya da pastane dondurmasıyla yarışamayacak üstün düzeyde, kendilerine ait bir lig yaratıyorlar! Sadece dondurması için buraya gelmeyi isteyeceksiniz; satılıyor olsa paket paket almayı bile düşündük ama nafile. Bir de adaçaylı çeşidi varmış dondurmanın, o da bir sonraki sefere kaldı. Olur da başka tatlı var mı diye sorarsanız Çikolatalı Lokma Tatlısı da çok beğeniliyormuş; gönlümün sultanı sahlepli dondurmayı geçebilir mi bilmiyorum, onu da denemek size kalsın.

Hoş bir atmosferde hiç yormayan zevkli (yabancı) müzik eşliğinde güzel bir yemek tecrübe etmek isterseniz en kısa zamanda yolunuzu Münferit’e düşürün. Akşam yemeğinden sonra üst kattaki bara uğrayanların da sayısı çokmuş, onu da söylemeden geçmeyeyim.

Yeterince iştahınız açıldıysa görevim başarıyla tamamlandı demektir, afiyet olsun!

Münferit Galatasaray Adres: Firuzağa Mah. Yeni Çarşı Cad. No:19 Beyoğlu / İstanbul – 0212 252 50 67

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

MAGGER NEWSLETTER'A ÜYE OLUN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?