Almanya’nın Noel’de gezmek için en keyifli bölgesinin, ülkenin güneydoğusunda yer alan Bavyera eyaleti olduğunu düşünüyorum. Başkenti Münich olan Bavyera, yüz ölçümü bakımından en büyük eyalet. Gelir düzeyi bakımından da diğer eyaletlere kıyasla oldukça üstün durumda. Dünyaca ünlü Oktoberfest, kayak merkezleri, BMW, Audi, Allianz gibi Alman şirketleri ve futbolda iyi başarılara imza atmış Bayern Münich futbol takımı yine bu eyalette bulunuyor. Haliyle bu kadar zengin bir eyaletin de ülkenin en iyi Noel pazarlarına ev sahipliği yapması kaçınılmaz. Kış aylarına meydan okuyan sıcak şarap (glühwein) ve tarçın kokularının sokaklara yayıldığı Weihnachtsmarkt’ları ve gezi notlarımı derlediğim yazımı umarım keyifle okursunuz.

Bavyera’da Noel Pazarları

Münich

Münich sadece Almanya’nın değil aynı zamanda Avrupa’nın da en pahalı kentlerinden biri. Münich’teki en büyük ve kalabalık Noel pazarı şehrin turistik bölgesi olan Marienplatz’da 20.000 metrekarelik geniş bir alanda yer alıyor. Bu büyüklüğe rağmen pazarda iğne atsanız yere düşmeyecek bir kalabalık mevcut. Marienplatz’a giderseniz şehrin sembolü de sayılan Gotik mimarisiyle göreni büyüleyen Frauenkirche yani Meryem Ana Kilisesi’ni mutlaka görmenizi tavsiye ederim. Giriş ücretsiz. Frauenkirche’nin yüksekliği 100 metreye varan kulelerinden Münich’in Gotik mimarisine sahip şehir manzarasını da izlemeniz mümkün.

markets27tr6
München Weihnachtsmarkt | theglobeandmail.com

Münih’e giderseniz; Olympiapark yakınlarındaki BMW Welt ve BMW Müzesi’ni, hemen yakınındaki 70.000 kişi kapasiteli Allianz Arena’yı ve Residenzstrasse’de bulunan eski kraliyet sarayı Residenz Münich’i görmeden dönmeyin derim.

Nürnberg

Nürnberg Bavyera eyaletinin en büyük ikinci şehri olmasının yanı sıra Orta Çağ’dan kalma surlarının büyük bir kısmını da muhafaza eden tek şehir. Nürnberg’e gidecek olursanız mutlaka Noel zamanına denk getirmenizi tavsiye ederim, çünkü Avrupa’daki en güzel Noel pazarı Nürnberg’de yer alıyor. Bu özelliği kazanmasındaki en önemli sebep ise pazarın çok geniş bir yelpazeye sahip olması. Şehrin ana meydanı Hauptmark’ta yer alan pazara uğradığınızda mutlaka Glühwein için (içtiğiniz kupayı bedeli karşılığında hatıra olarak satın alabilirsiniz) ve Nürnberg’in en sevilen baharatlı Noel çöreği Lebkuchen’den tadın. Pazardaki her tezgahta ayrı bir Noel lezzeti, hediyelik eşyalar ve süsler bulabilirsiniz. Meydandaki kocaman atlıkarınca içinizdeki çocuğa hitap edecek cinsten. Pazarın hemen yanında bulunan Käthe Wohlfahrt mağazasına uğrayarak el yapımı geleneksel Alman Noel süslerini görebilirsiniz. 

Yolunuz Nürnberg’e düşerse, Alman Rönesans sanatçısı Albrecht Dürer’in Altstadt bölgesinde yer alan evini, Avrupa’nın en zorlu Orta Çağ surlarından kabul edilen Nürnberg Kalesi’ni, Bavyera’daki en önemli Protestan Lüteriyen Kilisesi olan Lorenzkirche’i, Albrecht Dürer Platz’da yer alan şehrin en eski ve Almanya’nın akustiği en iyi olan Protestan Kilisesi Sebaldusdkirche’i mutlaka ziyaret edin.

Bamberg

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Bamberg, isli birasıyla meşhur küçük bir şehir. Tarihi yapılarla dolu olan şehrin ortasından geçen Main ve Regnitz nehirleri Bamberg’i adeta üçe bölüyor. Bamberg’in dar sokakları, çiçekli balkonları ile masalsı bir havası var diyebilirim. Buraya ayrıca küçük Venedik de deniyor. Şehirdeki en büyük Noel pazarı ise Maxplatz’de yer alıyor. 2.000 metrekarelik alana kurulan pazarın tezgahlarından ise zencefilli kurabiye ve Glühwein kokuları yükseliyor.

img_20191225_144051
Bazilika Vierzehnheiligen | Neslihan Koçak

Eğer bu masalsı şehri ziyaret ederseniz; Eski Belediye Binası’nı, Domplatz (Katedral Meydanı) ve hemen karşısındaki yeni sarayı ve ayıca Romanesk mimarisi özelliklerini taşıyan Bamberg Katedrali’ni mutlaka görmelisiniz. Bamberg yakınlarında bulunan Rokoko tarzındaki Bazilika Vierzehnheiligen’i de unutmayın zira burası büyüleyici görüntüsü ve iç tasarımıyla sizi kendisine hayran bırakabilir. Yıllar önce şans eseri Noel ayinine denk gelmiş ve pipe organ’ı canlı canlı dinleme fırsatını yakalamıştım. Burası aynı zamanda Hz. İsa’nın 14 erenlere göründüğüne inanılan yer olarak da biliniyor.

Rothenburg ob der Tauber

Bavyera’yı gezdiğim dönemde en sevdiğim şehir ise Rothenburg ob der Tauber oldu. Rothenburg tam bir Orta Çağ şehri. Şehrin kalbi Markplatz boyunca uzanan, kartpostaldan fırlamış muhteşem görüntüsüyle Noel pazarı burada yer alıyor. Kavrulmuş şekerli badem ve kestane kokuları etrafa buram buram yayılıyor. El yapımı Noel süsleri, hediyelik eşyalar ve oyuncakların yer aldığı tezgahlar yol boyunca uzanıyor. Rothenburg’a özgü lezzetlerden Schneeballen’i çoğu yerde bulabilirsiniz, geleneksel bir lezzet olduğu için denemenizi tavsiye ederim.

Käthe Wohlfahrt‘ın merkez mağazası ve hemen yanında bulunan Noel Müzesi görülmeye değer. Orta Çağ şövalyelerinin şehri korumak için kullandığı surlar da İkonik Plölein Meydanı’nda yer alıyor.

Yazıyı tamamlarken bir yandan gezdiğim yerler gözümde tekrar canlandı, öte yandan çok daha eskilere gittim. Kulağımda Noel zamanı ilkokulumda sıkça tekrarlanan şarkılardan birinin nakaratı çınladı durdu… “Lustig, lustig tralalalala bald ist Nikolausabend da, bald ist Nikolausabend da”

youtube play youtube play

Kapak Fotoğrafı: Pinterest

İlginizi çekebilir: Neslihan Koçak’tan Käthe Wohlfahrt