Münih denildiğinde aklınıza gelen ilk şey muhtemelen Oktoberfest oluyordur. Peki ya, Münih’e yolunuz düştüğünde Oktoberfest zamanı değilse? Hayatın kötü beslenmek için çok kısa olduğunu düşünüyor ve güzel yerlerde, harika zaman geçirmek istiyorsanız, mutlaka uğramanız gereken adresler bu yazıda sizi bekliyor.

Münih’te, güzel yerlerde yiyip içmek istiyorsanız, önceden çalışmanız şart. Yollarda yürürken, etrafınızda sürekli harika binalar görüyorsunuz, ama davetkar barlar ve restoranlar daha arka sokaklarda saklanmış halde.

dallmayr_munih_mushaboom8 (2)
Münih

Araştırmadan giderseniz, “şehir iyi, hoş, düzenli; ama restoran bakımından biraz zayıf” diyebilirsiniz. İşte o yüzden “yediğin içtiğin senin olsun, bana gezip gördüğünü anlat” deyişini bu seferlik boşverelim.

Dallmayr Konum

IMG_9987

17. yüzyıldan beri varlığını sürdüren bir şarküteri. Şarküteri dediğimde aklınıza, sokak arasında minik bir dükkan geliyorsa, bu hatayı hemen düzeltelim. Burası Paris’in Fauchon’u ayarında, oldukça lüks bir şarküteri.

Dış cephesindeki vitrinleri devasa şampanya şişeleri ile süslü. İçeri girdiğiniz zaman, ürünlere göre bölümlere ayrılmış kısma geliyorsunuz. Tatlılar, kahveler, mezeler, meyveler, çaylar, etler, peynirler hepsi için ayrı bölümler yapılmış.

Üst katında da kahvaltı, kahve ve pasta servis eden bir kahve var. Brunch’a giderseniz, açılışı köpüklü şarap ile yapıyorsunuz; kahve içmek için uğradıysanız, yanında yiyeceğiniz tatlıyı seçmekte zorlanıyorsunuz. Aklınızda olsun, Almanlar’ın meşhur Kaesekuchen’ı tatmak için en iyi adreslerden biri burası.

(Dienerstraße 14)

Cafe Reitschule Konum

cafe_reitschule_munich_mushaboom8 (2)

Binicilik okulunun dışında harika bir bahçe var. İçeride oturursanız, kahvaltınızı ederken, ortadaki kocaman cam ile çevrelenmiş alanda ata binenleri izleyebiliyorsunuz.

Sağlıklı beslenmek isteyenlere avokadolu, meyve salatalı, yoğurtlu; yumurta ile beslenmek isteyenlere çeşit çeşit omletli, hafif takılmak isteyenlere müslili pek çok kahvaltı tabağı sunuyorlar.

Hem karnınızın hem gözünüzün doyacağından şüpheniz olmasın. Pazar gününüzü dans ederek geçirmek isterseniz, saat 14:00’ten sonra da New York usulü brunch party başlıyor.

(Königinstrasse, 34)

Hofbräuhaus Konum

hofbrauhauus_munich_mushaboom8 (2)

Öğle yemeğinde tabii ki sosis yiyip bira içmelisiniz. Bunun için en popüler adres Hofbräuhaus. Burası, geleneksel kıyafetlerini giyenlerle her gün Oktoberfest ortamı sunuyor.

Bavyera bölgesine özgü Weisswurst -Beyaz Sosis- yiyebilirsiniz. Eğer ben sosis yemem diyenlerdenseniz, tercihinizi tereyağlı taze Pretzel’den yana kullanabilirsiniz.

Yanında ne içeceğiniz zaten belli: Massbeer. Yani litrelik bira.

(Platzl,9)

Theresa Grill Konum

theresagrill_munih_mushaboom8 (3)

Buraya rezervasyon yaptırarak gitmenizi tavsiye ederim; ama rezervasyonunuz yoksa da, kapının girişindeki rahat koltuklarda oturup, mürver şurubu ve şampanya ile hazırlanan Hugo yudumlayarak, masa boşalmasını bekleyebilirsiniz.

Sizi oturtabilecekleri masaları gösterirken, “Tatlı Mario’nun masası”, “Yakışıklı Meyer’in masası” biçiminde tanımlıyorlar masaları. Şaşırmayın; çünkü burada her tarafı eşit pişmiş leziz etler kadar ön plana çıkan diğer şey de yakışıklı garsonları ve her garsonun ayrı müdavimi var.

(Theresienstrasse, 29)

Brenner Konum

asparagus

Şehrin en havalı kısmında, açık mutfağın etrafına kurulmuş kocaman bir restoran burası. Her gün taze taze topladıkları kuşkonmaza menülerinde geniş yer vermelerinin yanı sıra, kendi yaptıkları makarnalar ile et ve balık da servis ediyorlar. Yüksek kalite şarapları şişe açtırmadan burada tadabilirsiniz.

(Maximilianstrasse, 15)

P1 Konum

IMG_0369

Gece için istikamet ise tabii ki şehrin en popüler gece kulübü P1 olmalı. “We own the night” sloganı ile yıllardır Münih’te gece dışarı çıkmak denildiğinde akla gelen ilk adres burası ve her yaştan insana hitab ediyor.

İsterseniz bahçesindeki barda oturup, içkinizi yudumlayıp sohbet edebilir, isterseniz içeride dans eden 18-40 yaş aralığındaki kitleye dahil olabilirsiniz.

Ancak kapısı sıkı; yani P1’a gitmeye niyetliyseniz, aklınızda mutlaka “giremezseniz gideceğiniz” ikinci bir adres olsun.

(Prinzregentenstrasse, 1)