Münih’i nasıl bilirsiniz?Tüylü şapka, bira bahçeleri, Oktoberfest.. En kestirmeden tanımıyla birası ve BMW’si ile meşhur, gidip görülesi Alman şehri.
Peki ya ben başka bir Münih var desem?

Diyorum da… Ve hemen anlatmaya başlıyorum. 

baska_bir_munih

Güneşe nazır görkemli meydanlar ve sabah Münih’te kahvaltı

Güneşli sabahları, meydanlara karşı yapılan kahvaltılar ve keyifli kahve molaları ile karşılıyor Münih insanı. Yüzü güneşe, meydanın enfes mimarisine dönük, yaşamın tadını çıkarıyor.

munih_odeonplatz_luigi_tambosi
Luigi Tambosi, Odenplatz

Luigi Tambosi Konum

Tevellüt 1775. İtalyan havasındaki tarihi kafede sabah kahveleri yudumlanıyor. Kahvaltı porsiyonları, meyve tabakları katlı servisler üzerinde ihtişamla sunuluyor masalara. Mekanın geleneksel ve sıcak atmosferli iç salonu akıl çelse de dışarıdaki “denize bakar” misali meydana karşı sıralanmış koltuklar, müdavimler için tercih sebebi. En ön sıra protokol niyetine; müdavimin en jantisi, purosu en kalın, duruşu en havalısı kurulmuş Barok koltuklara… (Odeonplatz, 18)

Woerner’s Konum

Her şehir için yapılmadan dönülmeyecek bir “mutlaka” listesi vardır; Münih’te Woerner’s işte o listede.. Şehrin en kalabalık, en turistik meydanına karşı bir kahve molası vermek için en popüler adreslerden biri olan bu mekanı yerliler sabah saatlerinde pek seviyor.. Henüz ortalık sakinken ve turistler meydanı istila etmemişken Münihliler gibi erken uğramakta fayda var.. (Marienplatz, 1)

münih_kahvaltı_cotidiano_gartnerplatz
Cotidiano, Gartnerplatz

Cotidiano Konum

Şehrin tarihi merkezi ile yenilikçilerin yaşam alanı Glockenbach’ı ayıran “köprüden önce son çıkış” tadında bir meydanda,  “güne başlamadan önce ilk mutluluk” tadında bir mekandayız. Masamızda Belçika’dan waffle, Almanya’dan beyaz sosis, İtalya’dan paniniler, Fransa’dan kruvasanlar, Amerika’dan omletler var.. Enfes kahve eşiliğinde her ne istersek, kahvaltıda hangisi bizi mutlu edecekse tabağımızda o var. (Gartnerplatz, 6)

Parklarda Yaşam Var! Münih’te Parklar

englischer_garten_münih_parklari
Englischer Garten, Münih

Şehrin önemli miktarda yüzölçümünü kaplayan parklar, varlığını sadece yeşil alan olarak sürdürmüyor şehirde.. “Bu parkta çimen mi çok, insan mı” sorusunun cevabı henüz bilinmemekte!..

En popüler parklardan Englischer Garten’da herkes çimlere yayılıyor kendi havasında.. Piknik yapan, kitap okuyan, güneşlenen, öylece yatıp gökyüzünü izleyen, oyun oynayan, eğlenen insan; mutlu insan…

munih_englischer_garten_eisbach_surfers
Eisbach Sörfçüleri

Bir diğer köşede başka bir heyecan var: Eisbach Sörfçüleri. Nehrin, parkın içinden geçen kollarından birinde yapay olarak dalgalandırılan suyun üstündeki sörfçülerden bahsediyorum elbette. Bugün rüzgarlı, kar var , hava soğuk ya da güneş battı demeden yılın her günü; günün her saati parkın bu köşesinde sörfçüler.. Deli gibi akan suyun üzerinde durabilmek için çektikleri numaraları saatlerce izleyebilir insan. Sonrasında havalı sörfçülerin takıldığı havalı bir mekanda mola için istikamet Die Goldene Bar. Akşam içkisi için de tercih edilebilecek mekanın terası gün içinde oldukça popüler.. (Prinzregenstrasse, 1)

Alışveriş Listesi Münih’te Alışveriş

Park, bahçe, kahve, tamam; alışveriş için nerelerde gezelim?

münih_alisveris_maximillianstrasse
Maximilianstrasse, Münih

Lüks alışverişin adresi Maximilianstrasse. Birinci sınıf dünya markaları bu cadde ve caddeyi kesen ara sokaklarda. Bu caddede alışverişe mola tadında şık kafe ve restoran sayısı yeterli seviyede. En tanıdık zincir mağazalar 750 yıllık alışveriş caddesi Kaufinger’den Karlsplatz’a doğru uzanıyor. Tasarım ürünler satan küçük butikler arayanların istikameti Gartnerplatz yine. Reichenbachstrasse ve Müllerstrasse ilk tercihler.. Şehrin bir diğer köşesi Maxvorstadt civarında da yine özgün dükkanlar için bir tur atmakta fayda var.

maelu_münih_meshur_pastane
Maelu, Münih

Unutmadan; Maelu’dan pasta; Eilles’den çikolata, şekerleme, kahve; Victorian House’dan çay; zarafeti tescilli Nymphenburg Saray Porselenleri’nden fincan, biblo vs. içeren muhtelif poşetler taşımak Münih’te alışverişin olmazsa olmazlarından.

Akşamın Yıldızları

Şehir yerlisi işten, okuldan paydos edip akşam programına hazırsa biz çoktan hazırız!..

Schumann’s Konum

Kesinlikle en stil sahibi şehir barı. Schumann’s Bar’ın biri gün içinde uğranmak üzere birkaç şubesi var ancak burada bahsi geçen bar bunlar değil; az bilinen, gizli ve özel olan..  Tek yapmanız gereken Odeonplatz’dan Hofgarten avlusuna doğru ilerlemek; tabelası olmayan kapıdan girip görevlilerden üst kattaki bara yönlendirmelerini rica etmek. Merdivenlerin sonu bir nevi seçkinler kulübü.. Kendinize bir Bavarian Sour hazırlatıp sohbete başlayın. İster yan tabure ile ister mekanın sahibi Charles Schumann ile. Bu gece gerçek bir Münihlisiniz, tadını çıkarın.

munih_schumanns_bar_de_nuit
Schumanns Bar de Nuit

Brenner Konum

Geceye aynı tatta devam etmekse plan, yemekte Brenner’de -dolayısıyla-  emin ellerdeyiz. Risotto’dan taze makarnaya İtalyan tatlarına; etten balığa geniş bir ızgara seçeneğine tatlı büfesi de eklenince akşam yemeğinin lezzeti garantileniyor. (Maximillienstrasse, 15)

münih_devlet_operası_bayern_staatsoper
Bavyera Operası, Münih

Opera Konum

Akşam yemeğini es geçelim, ruhu beslemektir aslolan” havasındaki Münih ziyaretçilerinin en gözde adresi Bavyera Operası. Madame Butterfly, Aida gibi klasik eserleri ihtişamlı bir salonda izlemek yoğun ilgiden dolayı şehri ziyaret etmeden önce internet üzerinden bilet tedariki gerektiriyor olsa da bu çabaya kesinlikle değer. Biletiniz hazırsa en şık elbiseniz ve elinizde kadehinizle fuayede sanatseverleri gözlemlemek Opera gecenizin bir parçası.

Tamam mı, geceye devam mı? Münih’te G

Günlerden Pazar değilse gecenin devam etmemesi için hiçbir neden yok. Şehrin en popüler gece kulübü P1, geceye devam etmek için Englischer Garten girişinde  emre amade.

münih_gece_hayati_popüler_barlar
Münih

089’da sabah 07:00’ye kadar süren inatçı eğlence, Rote Sonne’de elektronik müzik, Strom Club’da Indie konserleri var.. Kultfabrik her tür müziğin tek çatı altında toplandığı bir gece kulübü toptancısı adeta..

Küçük barlarda kelebek olmayı seven ziyaretçiler Glockenbach barlarında safariye buyursun.. Hey Luigi, Zephyr, Cafe am Hochhaus, Ksar ve Baader mutlaka uğranılacaklar listesinde..

Couch Club Konum

En yerelinden bir Hipster adresi alır mıydınız? Buyrun: Couch Club emrinizde!  Cin konusunda uzmanlığını ilan etmiş pek popüler, pek kalabalık mekanın barında tüneyecek bir tabure, en azından ayakta dikilecek bir nokta bulursanız binbir çeşit cin bazlı kokteylden birini seçip ortamın tadını çıkarın.. Uzmanlıklarının hakkını vermek üzere ara sıra düzenledikleri cin tadım gecelerinin en yakın tarihlisi 8 Mayıs’ta. (Klenzestrasse, 89)

couch_club_münih_gece_hayati
Couch Club, Münih

Son olarak bu kadar bar dolaştıktan sonra midesi kazınanlar için Münih’in gözde gece atıştırmalıklarından iki adres geliyor:

Bergwolf Konum

Gece turlarında Glockenbach civarını tercih edenler için bu sosisçi pasaport kontrol noktası niyetine; uğramayan yok. Kuyruk biraz uzun ama sıra elbet geliyor, patates ve Currywurst afiyetle mideye iniyor. Bergwolf haftasonları 04:00’e kadar açık. (Fraunhoferstrasse, 17)

Ruff’s Burger Konum

Şehrin en iyi hamburgeri. Haftasonları geceyarısına dek açık mekan kulüp öncesi atıştırmaların yetkili adresi. Rokforlu Ruff’s Burger lezzetli tercih. (Occamstrasse, 4)

Farkındayım, bu Münih o bildik, geleneksel ve turistik Münih’ten çok daha keyifli.. İyi eğlenceler!