Münih seni nasıl anlatsam? Gerçek bir bira cenneti, Bavyera mutfağının cazibeli bir temsilcisi… Pek turist aramayın etrafta, kendinizi lokal bira evlerine atın ve anın tadını çıkarın; günler buralarda daha güzel geçiyor. Münih’ten beklentiniz nedir bilmem ama Münih’in yemek beklentinizi karşılayacağına eminim. Münih yemek rotası notlarınıza tavsiyelerimi eklemeyi unutmayın!

Münih Yemek Rotası
Münih Yemek Rotası | Fotoğraf: Lian Penso

Münih Yemek Rotası

Viktualienmarkt Konum

Münih yemek rotasına Viktualienmarkt ile başlayalım! Burası bence şehrin yemek ile atan kalbi. Açık bir pazar alanı düşünün; baharattan meyveye, peynirden ufak kasaplara, biracılara uzanan farklı seçenekler mevcut burada. Marketin içinde bulunan Metzgerei friedl ise en leziz kasaplardan biri. Özellikle geleneksel Bavyera mutfağının temsilcilerinden ve sokak yemeklerinden Laberkäsesemmel’i, Metzgerei friedl’da yemenizi öneririm. Laberkäse nedir diye sorarsanız hayalinizde hamburger ekmeğine girmiş büyük bir sosis gibi düşünebilirsiniz. Tatlı ve hafif acı hardalla birleşiyor ve oldukça lezzetli.

Münchner Süppenküche Konum

Havuçlu, Zencefilli, Hindistan Cevizli Çorba
Havuçlu, Zencefilli, Hindistan Cevizli Çorba | Fotoğraf: Lian Penso

Markette bulunan bir başka leziz nokta ise bir çorbacı desem inanır mısınız? Kim seyahatte çorbacıya gider dediğinizi duyar gibiyim ama o soğukta, o sosislilerin arasında lezzetli bir çorba olsa fena mı olurdu? Bahsettiğim yer Münchner Suppenküche. Araştırmalarıma göre burası Münih’te gidebileceğiniz en lezzetli çorba evi. Birkaç farklı çorba seçeneğini tattıktan sonra favorimin hindistan cevizli, zencefilli, havuçlu çorba olduğuna karar verdim. Öyle lezzetliydi ki formülümü bul, evde pişir beni diyor!

Schmalznudel Cafe Frischhut Konum

Münih Yeme İçme Notları
Münih Yemek Rotası | Fotoğraf: Lian Penso

Viktualienmarkt’ın yanı başındaysa Schmalznudel Cafe Frischhut bulunuyor. Burası kahve molası için harika bir mekan. Spesiyalleriyse bir nevi ortası hafif yassı bir pişi olarak tarif edebileceğim schmalznudel. Taze taze pişiriyorlar ve hemen masanıza servis ediyorlar, yanında da kahve veya bir sıcak çikolata aldınız mı içinizin ısınacağını garanti ediyorum!

Kahve molası demişken Münih’in favori nitelikli kahve dükkanlarından Man Versus Machine’e ve Sweet Spot Coffee’ye mutlaka uğrayıp farklı kahve çekirdeklerini de denemelisiniz.

Andy’s Krablergarten Konum

Andy’s Krablergarten
Andy’s Krablergarten | Fotoğraf: Lian Penso

Hava kararmaya başladıysa rota leziz bir şinitzelciye dönmeli. Şinitzel her ne kadar Viyana ile bütünleşmiş görünse de Münih’inki de az kalır diyemem. Hatta barındırdığı lezzet bileşenlerini düşündüğümüzde şinitzellerin oldukça umami bir profili olduğunu söyleyebiliriz. Yaban turbu ve tatlı hardalla panelenen Münih şinitzelini Andy’s Krablergarten’de deneyimleyebilirsiniz. Ufak bir uyarı; şinitzellerin boyu oldukça büyük, midenizi hazırlayın derim!

Doğrusunu söylemek gerekirse Münih dediğimiz zaman her ne kadar en son söylesem de aslında aklınıza ilk gelmesi gereken şey; bira evleri! Kalabalık ortamı, bol kahkahalı upuzun masaları, kocaman bira bardakları, yanında da pretzel keyfi en güzel Hofbrauhaus München, Augustiner Keller ve Schneider Brauhaus’ta çıkıyor. Özellikle Schneider’da menüde olmayan Tap X birası meraklısına benden bir sır olsun. Floral, mayhoş ve vurucu lezzetleri seviyorsanız denemenizi öneririm!

Kapak fotoğrafı: Instagram / @sarahcpierce

İlginizi çekebilir: Yücel Babadağ’dan Münih Gezilecek Yerler