Bir Münihli olarak en sık karşılaştığım soru şu: “Münih’te yemek yiyebileceğimiz bir yer bulamadık, sadece bira ve sosis var, sen nasıl yaşadın orada?” Alman şehirleri arasında belki de en kendi halinde ve geleneklerine bağlı olan şehirdir Münih. Ama bilindiğinin aksine, Münih sadece Oktoberfest ve biradan ibaret değildir. Şüphesiz Münih’te gidilebilecek çok fazla restoran var, ancak şimdi sıralayacağım yerlerin özelliği normalde turist olarak pek bulamayacağınız mekanlar olması…

Cotidiano Konum

Kahvaltı için Münihliler arasında en popüler mekan Cotidiano, burası kendi hazırladığı ekmekler ile muhteşem bir kahvaltı mekanı. Hatta bizim Türk damak tadına bile uygun bir kahvaltı ziyafeti için Münih’teki tek mekan diyebilirim. Farklı peynir çeşitlerinin ve taze ekmeklerinin yanı sıra tatlı ve tuzlu çörek seçenekleri de mevcut.

Open Cuisine Konum

Özellikle gündüz saatlerinde mutlaka Open Cusine‘yi öneririm. Bu mekâna girer girmez elinize bir kart tutuşturuyorlar ve siz ortadaki yemek alanından damak tadınıza göre istediğiniz yiyecekleri hazırlatıyorsunuz. Burada İtalyan mutfağından uzakdoğu mutfağına kadar bir sürü seçenek mevcut. Yemeğinizi yiyip içkilerinizi içtikten sonra çıkışta kartınızı teslim edip paranızı ödüyorsunuz

Maelu Konum

Eğer çarşıda dolaşıyorsanız bir yorgunluk kahvesi ve tatlı için Maelu’yu tek geçerim. Hazırladıkları minik pastalarla kısa sürede en lezzetli mola durağı olmayı başarmış bir mekan burası.

Hans im Glück Konum

Burası  kısa bir süre içerisinde şubeleşen bir Burger dükkanı ben Nympfenburgerstraße’dekini tercih ederim burası diğerlerine göre biraz daha küçük ver samimi bir ortam sunuyor.

Buena Vista Konum

Buena Vista | Fotoğraf: bueno-vista-bar.de

Buena Vista Münih´te size bir Küba havası yaşatıyor, menüde 30 çeşit kokteylleri ile kadın erkek herkesin kısa sürede gözde mekanı haline gelmiş bir yer.

Nudo Konum

Nudo Pastabar | Fotoğraf: Facebook

Nudo öğlen ve akşamın erken saatleri için yeni açılmış ideal bir makarnacı. ‘Pastabar’ olarak adlandırılan bu mekanda her damak tadına göre bir şey bulabileceğinize eminim.Ben makarna severlere farklı bir lezzet denemek isteyenlere pembe makarnayı yani Pink Pasta’yı şiddetle tavsiye ederim.

Man versus Maschine Konum

Burası Müni’in şimdilerde en popüler caddesi haline gelmiş olan Müllerstrasse de yer alan bir kahveci. Salaş ortamı ve lezzetli kekleri ile şehrin gürültüsünden uzaklaşıp mahalle sakinleri ile kahve içilebilecek en güzel mekan.

11186826_817648704989044_2019965538_n
Man versus Maschine

Filmcasino/ Lazy Moon Konum

Burası akşam saatlerinde güzel bir yemek yada içki içmek için uğrayabileceğiniz, Münih’in en eski ve hala en şık restoranlarından birisidir. Yalnız dikkat edin rezervasyon şart.

Falk’s Bar Konum

İkinci dünya savaşını hasarsız şekilde atlatan bir binanın içinde bulunan bu barda, 1839 yılına ait salonun modernizm ile buluştuğuna şahit olurken içkinizi yudumlayabilirsiniz.