Gün yeni doğuyor. Boğaz pek sakin. Böyle bir ortamda Alfa Romeo çekimi yapmak çok keyifli. Murat Bey bizi, harika bir kırmızıya sahip 2003 model 156 GTA selespeed’i ile Arnavutköy’de bekliyor. 

Murat Çimen, finans sektöründe üst düzey yönetici olarak görev yapıyor ve tam bir Alfa Romeo tutkunu! Kendini ‘araba aşığı’ anlamına gelen “petrolhead” olarak tanımlayan Çimen’in arabalara olan ilgisi çocukluk yaşlarından itibaren başlıyor, 20’li yaşlarda ise tutkuya dönüşüyor.

Murat Bey’in Alfa Romeo ile tanışması ise 1994 yılında bir arkadaşının kırmızı bir Alfa Romeo 33 1.7 almasıyla oluyor. Kendisinin Alfa Romeo’yu ilk gördüğü anda çok etkilendiğini, bu hikayeyi bize anlatırken “Boxer motorun o sesini hiç unutamam” deyişinden anlıyoruz. Ona göre Alfa Romeo; farklı, güzel ve sürücüsünü mutlu hissettiren bir marka, bu da onu özel kılıyor.

2003 model 156 GTA selespeed’i Türkiye’de tek olan Murat Bey’in aracına olan tutkusunu, onu anlatırkenki heyecanından da anlayabiliyoruz. Kendisi GTA’nın zaten Alfisti’ler arasında efsane olarak nitelendirilen bir araç olduğunu söylüyor. Dünya’da toplam olarak 348 adet üretilmiş olan aracın 3.2 V6 busso motoru var ve Murat Bey’in tanımlamasıyla bu motor en güzel sese sahip.

Murat Bey’in sportif sürüş özelliklerinin ön plana çıktığı aracı ilk olarak 2005 yılında FERMAS tarafından, aracını bakıma getiren müşteriler için ikame araç olması amacıyla alınıyor. 34 FER 25 plaka olarak bilinen araç, 2007 yılında FERMAS’ın da bir ara üst düzey yöneticiliğini yapmış biri tarafından satın alınıyor. Murat Bey ise 2015 yılında aldığı aracın plakasını 34 GTA 56 olarak değiştiriyor ve o zamandan beri hafta sonları güzel havalarda keyif için kullanıyor.

Şu ana kadar bu araç dahil olmak üzere toplam 8 aracı olan Murat Bey, bunun dışında eşi için aldığı Giulia Veloce’ye sahip. Onun öncesinde 1 adet 156 2.0 selespeed, 2 adet GT 2.0 selespeed, 1 adet 159 1.9 JTD TI Qtronic, 1 adet Giulietta 1.4 170 TCT ve 1 ader Giulietta QV 1.8 TCT kullanmış olan Murat Bey aslında tüm ailesini Alfisti yapıyor, 159 ve Giulietta’ları eşi için alıyor. Kendisinin özel kırmızı GT’sini ise kayınbiraderi alıyor çünkü Murat Bey onu başkasına vermeye kıyamıyor.

Murat Bey’e Alfa Romeo kullanırkenki sürüş keyfinin ona verdiği hisleri soruyoruz ve aldığımız cevap son derece tatmin edici: “Gerçekten inanılmaz! Motorun sesi, sürüşün verdiği zevk tarif edilemez. Bazen hayatın koşuşturması arasında biraz ara verdiğimde rahatsız hissediyorum, mutsuz oluyorum kullanmak istiyorum.”

Alfa’sıyla İstanbul’da yollar boş olduğu zaman Boğaz veya Şile çevresinde gezmeyi seven Murat Bey, özellikle yazın İstanbul daha az kalabalık olduğu için yaz zamanlarını seviyor. Alfa’sını İtalya’da Toscana, Kuzey İtalya’da kullanmayı çok istediğini söyleyen Murat Bey; buranın doğa, tarih, yollar ve yemek olarak muhteşem bir güzergah olduğunu düşünüyor.

Onun için klasik otomobillere bakıldığında Alfa Romeo’nun tüm eski modelleri muhteşem ama ilk anda aklına gelenler Spider Duetto, Giulia GTA, Type 33 Stradale oluyor. Kendisi Alfa Romeo’nun yeni tasarım çizgisini de çok beğendiğini dile getiriyor, ona göre Alfa Romeo, her zaman yaptığı gibi farklı ve çekici olmayı başarıyor.

Son olarak Murat Bey’e onun için “tutku” kelimesinin ne anlama geldiğini soruyoruz, cevabı: “Benim için tutku kelimesinin gerçek anlamı Alfa Romeo. Vazgeçebilmem gerçekten mümkün değil.” oluyor.

Harika bir günün ardından çekimimiz bitiyor. Murat Çimen’e misafirperverliği, bize ayırdığı zaman ve güzel cevapları için çok teşekkür ediyoruz!

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

FAVORİ YAZILAR