Benim için eğlenceli ve keyifli bir gece demek, arkadaşlarımla muhabbet edip, birkaç kadeh şarabın eşlik edeceği lezzetli ve farklı yiyecekler deneyebilmek demek daha çok. Eğlence anlayışı kokteyl yudumlayıp DJ’in seçtikleriyle geç saatlere kadar dans etmeyi sevenlerden değilim anlayacağınız. Ama siz hangi gruba dahil olursanız olun hoşunuza gidecek, yeni, farklı ve harika bir mekan keşfettim geçenlerde: Mürekkep.

Mürekkep, Refik Saydam Caddesi üzerindeki Curcuna ile aynı binada yer alıyor. Günün hangi saatinde gittiğinize bağlı olarak kahvaltı, öğle yemeği, akşam yemeği, içki ya da dans, her türlü ihtiyacınızı karşılayabiliyor. Çoğunluk gibi üniversite yıllarımda tanıştığım KafePi ailesinin bir parçası olarak, henüz bu sonbaharda açmış kapılarını. Üstelik adı “Mürekkep”: Benim gibi yazmaya ve okumaya gönül vermiş biriyseniz, bu ad da, mekanın dekorasyonunda önemli bir yere sahip kitaplık ve kitaplar da ilginizi çekecek.

Mürekkep’e iki arkadaşımla beraber, bir Çarşamba gecesi gittim. Nedeni, “Little Mürekkep Tasting Night” adını verdikleri, menüdeki birbirinden güzel ve farklı seçeneğin hepsini tatmak isteyenler için birer kadeh şarap eşliğinde sunulan uygun bir menüden haberdar olmamdı. Üstelik Çarşamba gecelerine “Tasting Night” ile başladıktan sonra, “Küçük Cumartesi” ile ziyaretinizi geç saatlere kadar uzatabilir, kendinizi bir anda elinizde bir kokteyl, dans ederken bulabilirsiniz.

Tasting Night“ta, gece boyunca Başlangıç, Ana Yemek ve Tatlı olmak üzere 3 kişiyi doyurabilecek 3 dev tabak servis ediliyor. Başlangıç tabağında çeşit çeşit peynirden, Közlenmiş Patlıcanlı Bruschetta‘ya birçok farklı lezzet var. Ege ve Akdeniz mutfağının tadını çıkarmaya henüz başlangıçlarla başlıyorsunuz. Favorim, Tost Melba Üzerinde Pane Hamsili Börülceli Salata.

Ana Yemek tabağında ise iki farklı kırmızı et, beyaz et ve deniz mahsülü olmak üzere dört farklı çeşit deneyebiliyorsunuz. Her biri sanki farklı bir tabakmışçasına düzenlenmiş, süslenmiş olarak çıkıyor karşınıza. Başlangıçlarda olduğu gibi ana yemeklerin de sosları çok lezzetli, kendinizi yılların gurmeleri gibi hissediyor, sosların içinde ne olduğunu tartışırken buluyorsunuz. Favorim, Saltimbocca (Pastırmalı Adaçaylı Biftek).

Tatlı tabağı geldiğinde, bir kez daha, çoktan doymuş olmanıza rağmen kendinizi kaybedebilirsiniz. Tabakta sekiz farklı tatlı bulunuyor. Ortaya gelen yiyecekleri bölüşmekteki tek problemi de belki burada yaşayacaksınız, çünkü hepsi birbirinden lezzetli, fakat çeşit bol olduğu için bu kez porsiyonlar biraz küçük. En beğendiğiniz tatlı için savaşmaya hazır olun! Favorim, belki de tatlıda deneyselliği pek sevmediğim için, Tiramisu. Yoksa tabakta Fırında Portakallı Tekilalı Muhallebi ve Karamelli Bal Kabağı Tatlısı gibi birçok şaşırtıcı tatlı var.

Tattığınız onca farklı lezzetin yanında, bir de Mürekkep’in sürekli sizinle ilgilenen ve yorumlarınızı alan personeli var… Bu kadar doyurucu bir gecenin ardından “Küçük Cumartesi” için mekanda kalmayı ve midenizi doyurduktan sonra eğlenceye olan açlığınızı da doyurmayı unutmayın!

Refik Saydam Cad. No:15/A Beyoğlu / İstanbul

Tel: 0532 316 05 00

Emre Eminoğlu

theMagger Editörü, Kültür ve Sanat Yazarı
SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

MAGGER NEWSLETTER'A ÜYE OLUN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?