Mutfaklarınızda yapacağınız küçük dokunuşlarla hem bütçenize sadık kalmak hem de yeni bir görünüm kazandırmak mümkün! Vereceğim ipuçları ile siz de mutfak dekorasyonu adına bu değişimi kolayca yakalayabilirsiniz.

Mutfak Dekorasyonu | Fotoğraf: Unsplash/@beccatapert

Bir eve taşınırken çoğu zaman mutfağı komple yenilemek masraflı bir iş gibi gözükebilir ve zevkinize uymasa da mevcut ile devam edilmek istenir. Ya da uzun zamandır oturduğunuz evinizdeki mutfağınızın görüntüsünden sıkılmış ve canlandırmak veya tam tersi sakinleştirmek istiyor olabilirsiniz. Nereden başlamalı ve hangi yollar izlenmeli konusunda kafanızdaki soruları cevaplamak adına bir kaç adımda mutfağınızı nasıl yenileyebileceğinize dair birkaç ipucu hazırladım.

Mutfak Dekorasyonu İçin İpuçları

Tezgah Arası Seramik

777e853b8191c55726df5e44826e3a60
Vitra Retromix Serisi | Fotoğraf: Pinterest

Değişime ilk olarak tezgah ve üst dolap arasında kalan, tezgah arası dediğimiz alanı değiştirmek ile başlayabilirsiniz. Burada nasıl bir stil aradığınız oldukça önemli. Örneğin daha sade bir mutfak istiyorsanız açık ve sakin tonlara gidebilirsiniz. Tam tersi daha canlı bir görünüm arıyorsanız renkli seramikler sizin için doğru seçim olacaktır. Seramik uygulaması yaptırmak gözünüzde büyümesin. Mevcut seramikleriniz kırılmadan üzerine de seramik döşenmesi mümkün olan durumlar olabiliyor, bu seçeneği de mutlaka ustanıza danışın.

Dolap Kulpları

Dolap Kulpları
Dolap Kulpları | Fotoğraf: kitchenwhiz.com

Kullanım ve temizlik malzemeleri sebebi ile yıpranmış, boyası kalkmış dolap kulplarınızı stil sahibi kulplar ile değiştirebilirsiniz. Bu küçük gibi görünen değişimin mutfak dolaplarınıza verdiği değişime çok şaşıracaksınız. Burada püf noktası; dolabınızda delik yeri gözükmemesi için mevcut kulplarınızın delik aralığına denk gelecek kulpları seçmeniz gerekmesi. Dolabınızı açtığınızda iki vida arasını tam orta akslarından ölçerek bu ölçüye ulaşmak mümkün. 

Aksesuarlar

Mutfak Dekorasyonu | Fotoğraf: Unsplash/@edgarraw

Depolama alanı kısıtlı olan küçük mutfaklar için aksesuarlar oldukça önemlidir. Doğru aksesuar seçimi ile üst üste ve sıkışmış dolap içlerinizi rahatlatmanız size mutfakta vakit geçirirken büyük kolaylık kazandıracak aynı zamanda da görsel olarak mutfağınıza farklı bir hava katacaktır. Tezgah arasında duvara monte ederek kullanacağınız depolama çözümleri, veya mutfağınızdaki boş duvarda kullanacağınız masif bir raf düşünebilirsiniz. Burada püf noktası; görsel olduğu kadar işlevsel ürünler seçmeniz. 

Tezgah Üzeri Dekorasyon

07bb7bb9c92854d66354f688c3897f21
Tezgah Dekorasyonu | Fotoğraf: Pinterest

Kapısından girdiğinizde size güzel bir görünüm veren mutfağınızın stili olduğu kadar derli toplu tezgah alanının verdiği görünümü de göz ardı etmemek gerekir. Tezgahın toplu durması tabii ki kullanımla ilgili bir durum ancak doğru dekorasyon çözümleri ile toplama aşamasında sizi daha pratik olmaya teşvik edeceğini deneyimleyebilirsiniz. Örneğin, yağ şişeleri, tuzluk gibi günlük kullanımda çok tercih ettiğiniz araçları ortak bir tepside toplayabilirsiniz. Lavabo yanında kullanacağınız mermer bir tepside bulaşık deterjanı, sünger gibi malzemelerin düzenli biçimde durmasını sağlayabilirsiniz. Biraz daha yaşanmışlık ve sıcaklık katmak isterseniz, antika parçalara yer verebilirsiniz. Örneğin antika bir sürahiyi bir vazoya dönüştürerek taze çiçekler ile süsleyebilirsiniz. 

Kapak Fotoğrafı: Unsplash/@jsnbrsc

İlginizi çekebilir: Özge Hocalar’dan Salon Dekorasyonu