Mutfağınızla aranız nasıl? İlk günkü heyecan hala orada mı, yoksa biraz yenilenmeye mi ihtiyacınız var? Yazıyı okumanız bittiğinde kendisiyle ilişki durumunuz, “karmaşık”tan çıkıp “aşık” statüsüne yeniden geçiş yapabilir. Öncelikle ilişkinin en başına gidelim!

İhtiyaçlar piramidini gözümüzde canlandıralım; bu piramidin ilk sırasında fizyolojik ihtiyaçlarımız yer alıyor. Yemek, su, nefes ve uyku gibi. En tepede ise “kendini gerçekleştirmek” bulunuyor. Piramide göre, insanın kendini gerçekleştirebilmesi için ilk olarak fizyolojik ihtiyaçlarını sağlaması gerek. İnsanlığın bilinen başlangıcından beri tüm keşifler, fizyolojik ihtiyaçlarımız giderildikten sonra yapılabilmiştir. Günümüzde elbette önemli işler yapmadan önce beslenmekle ilişkimizin en başındaki gibi avlanmaya gitmiyoruz. Rahatlamak için, kendimize bakmak için, güne hazırlanmak veya günü finalize etmek için gittiğimiz tek bir yer var: Mutfak. Orası bizim ilham kaynağımız, terapi seansımız, oyun alanımız ve kendimizi gerçekleştirmeye başladığımız ilk yer. Dolayısıyla hakkını vermeliyiz.

Evde İlk Baktığımız Yer

Siz de bir eve taşınmadan önce ilk mutfağa bakan ve ona göre karar verenlerdenseniz, birbirimizi çok iyi tanıyoruz demektir. Çünkü mutfaktan muhteşem aromalar yükseldiği ilk gün, ev bir yuvaya dönüşüyor. Oradayken kendimizi yıldızlı bir şef gibi hissetmek istiyoruz. Ayrı ayrı kavanozlanmış baharatlar, küp küp doğranmış sebzeler, tertemiz bir tezgah, geniş alanlar… Peki böyle bir mutfak yaratmakla, salondaki koltuğu değiştirmenin artık aynı kolaylıkta olduğunu söylesek?

Mutfağımıza yeniden aşık olmak için ihtiyacımız olan heyecan ve kolaylığı Koçtaş İlham Köşesi’nde bulduk!

Koçtaş İlham Köşesi

Doğal İhtiyaç, Doğal Mutfak

Evimizi yuvaya dönüştürmekten bahsetmiştik. Yuva kelimesi çoğumuzda “sıcaklık” ile eşdeğer. Koçtaş’ın Rustik seçkisiyle sıcaklık hissini kolaylıkla mutfağımıza taşıyabiliriz. Mutfakta Rustik bir stil oluşturmak için ne gerekiyorsa, Koçtaş’ta bir arada. Doğal malzemeler, kullanım rahatlığının ön plana çıktığı yardımcı ürünler ve samimi çizgiler. Bu kadar basit!

Bir Masa Etrafında

Örneğin Koçtaş İlham Köşesinde gözümüze çarpan, sıcacık ceviz renginde tasarlanmış masif ve banklı yemek masası ile mutfağımızı Rustik bir yemek odasına dönüştürebiliriz. Metal ayakları mutfağa endüstriyel bir hava katarken, eklektik tarzımızı yansıtıyor. Sandalye yerine bank kullanımı da kalabalık davetlerimiz veya özel günler için masamızın rahatlıkla açık büfeye dönüşebilmesini sağlıyor! Bu masa etrafında sevdiklerimizin bir araya toplandığı uzun yemek sohbetlerini şimdiden hayal edebiliyoruz.

Sıcacık ceviz renginde tasarlanmış masif ve banklı yemek masası

Metrekareden Fazlası

Mutfağımız gözümüze tüm hayallerimizi sığdırmak için küçük görünüyor olabilir. Acaba gerçekten öyle mi? Mutfağımızın ölçeği, aslında rakamlardan fazlasıdır. Birkaç renk oyunu ve biraz ilhamla “beni kullan” diyen alanları görebilmek, sandığımızdan çok daha kolay. Mesela İlham Köşesinde keşfettiğimiz Beyaz Armoni İkili Raf Seti veya Teknotel İki Katlı Baharatlık Rafı ile dolaplarımızda ve tezgah üstlerinde yer kaplayan rengarenk baharatlarımızı, kavanozlarımızı, tarif kitaplarımızı ve kahve kapsüllerimizi düzenleyebiliriz. Basit bir etiketleme makinesi veya kalemle kavanozlarımızı etiketleyip hem şık hem de sürdürülebilir bir sistem kurabiliriz. *Çünkü kimyon hangisiydi diye karabiber kokladığımız o günü biz de unutamıyoruz…

Armoni İkili Raf Seti

Hep Hayal Ettiğimiz Ada Mutfak

Üzerinde taze meyve dolu bir kasenin durduğu, en sevdiğimiz tabak takımını görebileceğimiz, sabah kahvemizi üzerine koyabileceğimiz bir ada mutfak sizin de hayallerinizi süslüyorsa dinleyin.

İlham Köşesinde mutfağımızı hiç daraltmadan, hatta alan kazandırarak “ada mutfak hissi” verecek bir ürün bulduk. Koçtaş’ta keşfettiğimiz Tel Sepetli Çok Amaçlı Mutfak Dolabı; sepet bölümleriyle meyveleri sergilerken, açık rafları sayesinde Rustik dekorasyona mimar dokunuşu ekliyor. En üst rafı da sabah kahvemizi ağırlamaya hazır!

Zamansız Seçimler

Hiçbirimiz mutfağımıza temel parçalar alırken, “sıkılırsam seneye değiştiririm” diye düşünmeyiz. Mutfak, sık sık yeniden dekore ettiğimiz bir yer değil. Bu yüzden seçim yaparken en önemli kriterimiz zamana karşı dirençli mobilyalar bulmak olmalı. Seneler sonra da mutfak dolabımızı aynı aşkla kullanacağımızı bilmeliyiz. Tabii ki o da bu aşkın karşılığı olarak mutfak koşullarına dayanıklı olmalı. Mesela Koçtaş ilham köşesinde beğendiğimiz Beyaz Hazır Mutfak Dolabı, sadeliği ve şıklığıyla asla sıkılmayacağımız özelliklerin hepsini barındırıyor. Bolca depolama alanı ve göz yormayan tasarımı seneler sonra bile “doğru seçim” diyeceklerimizden.

Beyaz Hazır Mutfak Dolabı

Gülümseyin Çekiyoruz!

Geldik neredeyse en önemli bölüme. Fon! Zemin ve duvarlar istediğimiz doğallık ve sadelikte olduğu zaman, bütün taşlar yerine oturuyor. Taşlar derken, ciddiyiz. Zemin için Koçtaş İlham Köşesinden seçtiğimiz Zeugma Seramik, her şeye yakışan rengiyle Rustik havayı tamamlayacak. Tezgah arasında kullanabileceğimiz Beyaz Rozette seramikler ise mutfaktaki tüm renklerin “bağlayıcısı” rolünde. Mutfakta tertemiz bir sayfa açmanın sevinciyle yeni fonunuzun önüne geçip gülümseyin, çekiyoruz!

Zeugma Seramik

Fon hazır, dolaplar düzenlendi, baharatlar raflarda yerini aldı, masa da kurulduysa afiyetler diliyoruz.

Evimizde ilhama yer açmaya ihtiyaç duyduğumuz her anda, Koçtaş İlham Köşesi yanımızda!