Müzik, internet, medya, reklam… Bu sektörlerden herhangi birindeyseniz Olcay Özkan’la bir kez olsa bile karşılaşmışsınızdır demektir. Bu alanlardaki girişimleri, müzik aşkı, keyifli sohbeti ile Olcay bu hafta theMagger’ın KİM’i…

Olcay Özkan’ı arkadaşlarına sorsak söyleyecekleri ile 5 sıfat hangileri olur?

Zor soru :)

_Huylu. Çok huyluyumdur garip garip takıntılarım vardır. Islak beze dokunmadan önce alıştırmam gerek kendimi.

_Su problemi. Allah yüzmemizi isteseydi balık olurduk gibi bir lafım vardır ve kendimi nedense suya zor atarım :)

_Sessiz. Genelde sessizimdir. Çok nadir konuşur fikirlerimi aktarırım. Dinlemeyi daha çok seviyorum sanırım.

_Obur. İnanılmaz yemek yiyen bir adamım!

_Çalışkan. Genelde hep arkadaşlarıma verdiğim cevap budur çünkü: “Olcay ne yapıyorsun bu akşam, görüşelim mi” dediklerinde “Çalışacağım” derim. Öyledir de. Biraz asosyalim…

Girişimcilik yönünle tanınıyorsun… Şu an hayatta olan girişimlerinden bahseder misin? Fikirler nasıl ortaya çıktı ve gelişti…

Bu konuda anlamsız uzun bir fikir listem var. Çok uzun yıllardır aklıma gelen ve sevilen fikirlerin hepsini aynı anda yapmaya çalıştım. Sonar bir gün dedim ki sakin ol ve başla. İlk startı fm34 ile verdim. Fm34 binleri, 10binleri görünce dedim ki oluyor… Odaklan ve yap. Fm34 hala devam ediyor; reklam almayan reklam vermeyen sessiz sakin bir müzik kutusu seviyorum havasını.

Tabi bir de su an en delice yaptığım iş byGO.me Gamze ile ortak başladık. Aslında bu noktada ben Gamze’ye Lazerwood markasının distribütörlüğünü alarak ufak bir sürpriz yapmak istemiştim derken…bygo.me çıktı ortaya. Her şeyini kendimiz yaptık logodan tutun yazılımlara kadar. Ürün seçimlerimize çok güveniyoruz. Ama en başa dönersek bu konuda da beni bu projeye odaklayan iki kişi vardı biri kısa adıyla Yoyo Berkman diğeri Murat Biçer. “Yap hadi süper fikir” dediler başladım.

Sorun aslında şu, zaman çok hızlı geçiyor…

Benim için uyku o kadar zor bir kavram ki… Her an her dakika binlerce fikir bulunuyor ve o sırada uyuyor olmak beni en rahatsız eden kavram. Hep şuna inanmışımdır: Projeler fikirler sabah 9 akşam 6 ile olmuyor. Gece gündüz çalışınca da değil.. Projelerin senin yaşam tarzın olunca o iş anlam kazanıyor. Uykusuz kalmak aç kalmak bazen 3 gün boyunca su içmemek hiç umurumda olmayabiliyor eğer bir fikir bulduysam ve çalışmaya başladıysam… Verdiği heycan bambaşka.

Yeni bir iş daha var ufaktan başladığım ve herkesi delirtecek bir şey Spinloud… O da yakında fm34′ün yerini alacak…

Uzun bir müzik geçmişin var. Bundan biraz bahsedebilir misin? Müzik hayatının hangi noktasında/noktalarında yer alıyor?

Küçükken İbrahim Tatlıses, Barış Manço ama bir yandan Samantha Fox ve Europe dinlediğim kareler var aklımda… ITT teybimizden play’e basar sanki dev bir konser alanındaymışız gibi düşünürdüm. Sonra yavaş yavaş rock müzikle tanıştım İron Maiden ilk metal grubumdu. Metallica’yı çok çok sevemedim ama Iron Maiden ardından Guns’n Roses, Faith, Aliceinchain, Soungarden, Pantera derken en büyük hayalim Slash gibi bir gitarist olmak oldu… Belki de gitar çalan çocukları okul kantinlerinde kızlar beğeniyor diye de olabilir :)

Okul korosunda yer aldım derslerden kaçmak için ama baktım ki seviyorum bu işi… Lisede ilk okul radyosunu kurdum. Delilik işte. Bir gün müdür yardımcımızın verdiği kaseti çalmak zorunda kaldık (!) İstiklal Marşı varmış, o gün radio kapandı…

ODTÜ’ye girmeden ODTÜ mimarlık amfisinde konser vermek stadyumda konser vermek bambaşka bir havaya sokmuştu beni… Ankara’da local bir rock stardık artık.

Piranha Soul mate Allrights Reserved. Mc Donalds’da ağzımızla enstürman sesleri yaparak seçmelere çalışırdık :)

Sonra DJ’lik başladı tabi… Bir ara Ankara’da her yerde ben çalardım. 5 gecede 7 mekan off ne berbattı. Çok eğlendim ama çok zordu!

Müziği hep sevdim, hep seveceğim. Bu aralar yine minik minik bestelerim var. E bir ara Bedük ile de eski arkadaşlarımla beraber rock starlığın en keyifli anlarını yaşadım…

Günlük  hayatında genel olarak neler yaparsın? Nerelere gidersin? Günlük rutinlerin var mıdır?

Bu konuda çok kötüyüm… Ne olursa olsun kahve içerek ayıldığım bir hayatım var; ardından iş güç başlıyor. Günlük okuduğum dergi ve bloglar var. En büyük lüksüm kucağıma iPad’i alıp yazı okumak onun dışında sürekli online bir şekilde projelerin içindeyim… Gece bilgisayar kucağımda bayılana kadar.

Yemek yemeyi ve yapmayı çok seviyorum. Hafta sonları fırsatım olursa değişik yemekler yapabilmek en büyük lüksüm.

En son hangi…

… filmi izledin? Argo!
… albümü aldın? En son iTunes’dan Bedük albümü satın aldım. Eski albümleri topluyorum en baştan. Pek yeni bir şey yok ama Bedük gayet iyi!
… konsere gittin? Ah o işi beceremiyorum…
… tasarım mağazasından alışveriş yaptın? IKSV Tasarım Mağazası. Kalem aldık.

İstanbul’da aşağıdaki durumlara göre mekan tercihlerin nedir?

İlk Date: Harvard Café’de tanıştım nişanlımla :) Kesin gidin bakın yüzük taktık!
Pazar Kahvaltısı: Kale, Rumelihisarı
Rakı-Balık: Bu konuda Emrah Yıldırım’dır hocam neresi derse orası!
İtalyan Mutfağı: Rigatoni – Mahalle’ye açılınca süper oldu.
Arkadaşlarla Kahve: Starbucks’ı seviyorum!

Bu aralar son keşiflerini bizimle paylaşabilir misin? 

Tabi! Lean Startup ve Stealing Myspace bu aralar beni sabırsız kılan kitaplar, bir de Narince şarabına taktım. Jeremy Piven’in yeni dizisi Mr.selfridge yeni dizi keşiflerimden. İnternet keşfim çok yok, çünkü byGO.me var! Bir de oyuncak olarak son keşfim Twitch!

Senin hakkında pek bilinmeyen 3 şey söyler misin? 

_Korku filmlerinden korkarım…

_Friends 10. Sezon biterken ağladım.

_Pek yüzlerine sölemesem de her şeyi biliyorum havalarında takılan ve sadece konuşup iş yapmayan insanlardan tiksiniyorum.

Hangi parfümü kullandığını öğrenebilir miyiz?

Burberry Brit.

Hayat felsefen…

Hayat çok hızlı geçiyor, ağırdan alma…

theMagger hakkındaki düşüncelerini alabilir miyiz?

Seviyorum theMagger’ı!

theMagger.com çizgisini koruyan ve samimi bulduğum ender sayfalardan biri. Sakin ama özenli!

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?