Bu hafta tarihimizin en büyük facialarından birini yaşadık. Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde 7.7 şiddetinde bir deprem olurken, yaklaşık dokuz saat sonra bu sefer Elbistan’da 7.6 şiddetinde bir başka deprem oldu. Yazıya başlamadan önce depremde yakınlarını kaybeden herkese başsağlığı diliyorum. Deprem sonrası çeşitli yardım kampanyaları düzenlenirken, bunların en çok destek göreni, ünlü müzisyen Haluk Levent’in içinde olduğu Ahbap platformu oldu. Buradan hareketle müziğin önemini ve müzisyenlerin tarih boyunca düzenlediği çeşitli yardım konserlerinden bahsedeceğim. 

Müzik ve Yardım Kampanyaları
Müzik ve Yardım Kampanyaları | Fotoğraf: Rolling Stone

1971 yılında Bangladeş daha kurulmadan, o zamanki adı Doğu Pakistan olan bölgede soykırıma uğrayanlar için Beatles üyesi George Harrison ve Hint sitar efsanesi aynı zamanda Norah Jones’un babası olan Ravi Shankar, The Concert For Bangladesh isimli konser düzenledi. Konserde Eric Clapton, Bob Dylan, Ringo Starr, Leon Russell, Badfinger gibi isimler sahne aldı. 40 bin kişinin katıldığı konserlerden 250 bin dolar toplanırken, 1985 yılına kadar toplamda yaklaşık 12 milyon dolar yardım parası toplandı.

youtube play youtube play

1985 yılında Etiyopya’daki açlık için Live Aid konseri düzenlendi. Konser 13 Temmuz 1985 yılında eş zamanlı olarak Londra’da Wembley Stadyumu ve Philadelphia’da John F. Kennedy Stadyumu’nda yapıldı. Etkinlik, İrlandalı şarkıcı Bob Geldof ve İskoç müzisyen Midge Ure tarafından organize edildi. Freddie Mercury’nin unutulmaz performansı çok öne çıkarken, diğer katılımcılara baktığımızda gerçekten saymakla bitmeyecek isimleri görüyoruz. Dire Straits, David Bowie, Mick Jagger, Sting, Phil Collins, Sade, The Who, Elton John, Joan Baez, Black Sabbath, Judas Priest, Bryan Adams, Beach Boys, Madonna, Santana, Duran Duran bu isimlerden sadece bazıları. Led Zeppelin’in yaşayan üyeleri de bu konser için tekrar bir araya geldi. Londra konserinin kapanış parçası, Avrupalı ünlü müzisyenlerin oluşturduğu Band Aid grubunun söylediği “Do They Know It’s Christmas”, Philadelphia konserinin kapanış parçası ise Amerikalı ünlü müzisyenlerin oluşturduğu Usa For Africa grubunun söylediği “We Are The World” oldu. Konser TV yayınları ile birlikte yaklaşık 2 milyar izleyiciye ulaştı. Toplamda bağışlarla beraber 150 milyon pound’a yakın para toplandı.

youtube play youtube play

Bir diğer büyük yardım konseri 1992 yılında yine Wembley Stadı’nda yapılan Freddie Mercury’yi anma ve Aids farkındalığı konseriydi. Konsere katılan sanatçılar arasında Queen’in üyeleri, Extreme, Metallica, Guns N’Roses, Def Leppard, Robert Plant, Annie Lennox, David Bowie, George Michael, Elton John, Liza Minnelli gibi isimler vardı. Konserin ilk yarısında gruplar kendi parçalarını söylerken, ikinci yarısında Queen parçalarını seslendirdiler.  Özellikle George Michael’in “Someboy To Love” performansı ve Extreme’in Queen parçalarını seslendirdiği bölüm harikaydı. 72 bin kişi konseri yerinden izlerken, TV yayınıyla 76 ülkeden bir milyar kişiye ulaşıldı ve 35 milyon dolar para toplandı.

youtube play youtube play

Bir başka önemli yardım konseri serisi 2005 yılında gerçekleşti. Live 8 isimli etkinlik, İskoçya’da gerçekleşecek G8 zirvesi öncesi Lonrdra, Paris, Berlin, Moskova, Johannesburg, Edinburgh gibi şehirlerin de içinde bulunduğu çeşitli yerlerde gerçekleşti. Live Aid’i organize eden Bob Geldof ve Midge Ure bu konserlerin de organizatörü oldu ve etkinlik Live Aid’in yirminci yıldönümüne denk geldi. Yoksulluğa karşı yapılan konserler G8 liderlerinin de Afrika’daki durum için bir şeyler yapmaları amacını taşıyordu. Live Aid’de olduğu gibi pek çok efsane isim konserlere katıldı. Pink Floyd bu konser için tekrar bir araya geldi. 

youtube play youtube play

2007 yılında bu kez iklim değişikliğine dikkat çekmek amacıyla Live Earth etkinliği düzenlendi. Al Gore’un yapımcısı olduğu konserler Antarktika dahil her kıtadan on iki merkezde düzenlendi. Genesis’den, Smashing Pumpkins’e, Bon Jovi’den, The Police’e pek çok ismin katıldığı 150’den fazla performans gerçekleşti. 

youtube play youtube play

Ülkemize baktığımızda, Van depreminin yaralarını sarmak için 2011 senesinde düzenlenen “Van İçin Rock” konseri aklıma geliyor. Moğollar’dan, Haluk Levent’e, Redd’den, Mor Ve Ötesine pek çok rock grubu konsere katılmıştı. 

youtube play youtube play

Müzik, yardım faaliyetlerine destek olmak için her zaman öne çıkan bir sanat dalı. Konserler vasıtasıyla toplanan yardımlar felaket sonrası insanlar için bir umut ışığı olabiliyor. Belki de dünya tarihinin en korkunç felaketlerinden biri olacak bu yaşadığımız depremler için keşke saydığım örneklerdeki gibi uluslararası konser faaliyetleri düzenlenip, toplanan gelir bir nebze de olsa yaraların sarılmasına katkıda bulunsa…

Kapak Fotoğrafı: Time

İlginizi çekebilir: Melo Magger’dan Müzik Endüstrisinde Sürdürülebilirlik