Etrafınızda sürekli festivaller için bilet bulmaya çalışanlar,programlar yapanlar vardır.Haftalar öncesinden plan yapmanıza gerek kalmadı! My French Film Festival ile festival evinizde, bilgisayarınıza bir tık uzakta!

trailer-myfrenchfilmfestival-selection-2015

Alternatif film festivali olarak nitelendirdiğim My French Film Festival’da, Fransız yönetmenlerin filmleri görücüye çıkıyor. Festival, 16 Ocak-16 Şubat 2015 tarihleri arasında myfrenchfilmfestival.com adresinden izlenebilecek; üstelik Türkçe ve daha birçok dilde altyazı seçenekleri de var. Filmlerin yıl boyunca pek çok havayolu şirketinde de gösterimde olacağı belirtilmiş. Toplam 10 uzun metraj,10 tane de kısa metraj ve yarışmaya dahil olmayan kültürel miras filmi yer alıyor.

İnternet günlük hayatımızın bu kadar fazla içindeyken, böyle bir film festivali oldukça hoşuma gitti. Hem hitap ettiği kitle fazla, hem de insanların kendi festivalini kendisinin oluşturduğu bir organizasyon olmuş. Festivalin jüri üyeleri arasında müzik videoları çekerek yönetmenlik hayatına atılıp, şahane kliplere imza atan ve en önemli başarısını Eternal Sunshine of the Spotless Mind filmi ile elde eden Michel Gondry de var.

yeryüzünde bir yer

Yarışma filmlerinden beni en çok etkileyen film Une place sur la terre (Yeryüzünde Bir Yer) oldu. Film bittikten sonra, bir an durup kaldım. Antoine’ın sorularına cevaplar aramaya başladım.

Antoine, fotoğrafçılık ile uğraşmaktadır. Ümitsiz biri değildir, aksine her bir günün umudu içinde uyur. Bir yandan umursamaz biri gibi gözükse de, karakterinin altında pek çok şey barındırıyor. Çevresindeki herkes yeteneğinin farkındadır, oysa bu yeteneğini çok para kazanmak yerine kendisi inandığı için yapmaktadır.

une_place_sur_la_terre7-1

Komşularının oğlu Mateo, sık sık Antoine’da kalıyor. Mateo için yılbaşı günü yemek hazırlarken dışardan gelen piyano sesini fark eder Antoine. Karşıda oturan genç kadının fotoğrafını çekerken bulur kendisini. Bir an piyano sesi kesilip ışıklar sönünce, çatıda belirir kadın.İntihar ederken fotoğraflayan Antoine hemen aşağı iner. Hastaneye ulaştırır kadını. Aralarındaki ilişki böylece başlamış olur.

yeryüzünde bir yer2

Elena, ailesi içindeki karmaşadan sıkılmıştır. İdealist biridir. Su altı arkeolojisi ile ilgili tezini hazırlamaktadır. Sürekli Chopin’in eserlerini yorumlar. Piyanoya her dokunuşu Antoine içinde derin anlamlar hisseder. Antoine her fırsatta Elena’nın fotoğraflarını çeker. Evinin duvarlarında sürekli o vardır.

Hayatın anlamını kaybetmiş iki kişi, birbirlerinde kayıplarını tamamlar. Mateo ise onların dünyasına misafir bir çocuk olarak, güçlü bir karakter olarak karşımıza çıkıyor.

phpThumb_generated_thumbnailjpg

Özgüven, tutku, korku, cesaret… Birçok kavramın üzerine yeniden düşünmeye sevk ediyor film. Samuel Beckett’den yapılan alıntılarla daha da anlam kazanıyor.

Festival filmi olarak beklentilerim itiraf etmek gerekirse çok düşüktü. Oysa çekimler, özellikle oyuncuların performansı, olağanüstüydü. Kesinlikle adından çokça söz ettirecek bir yapım.

‘’Kalp tüyden ağır gelirse ne olur?’’. Cevabını filmi izleyerek hissedebilirsiniz.

İyi seyirler!

myfrenchfilmfestival.com

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN