Naftalin K. naftalin kokulu anılarla dolu; önce duvarlarını kaplayan gazete sayfaları ve resimler ile duvarda asılı antika kaset çalar, daktilo, çalar saat alıp götürüyor sizi eskiye, sonra plaktaki 80’lerden ezgiler ile mutfak tezgahının üzerindeki vita kutusu, elvan gazoz şişesi … ve daha sayamadığım sizin tarafınızdan keşfedilmediği bekleyen niceleri.

Konum

IMG_20150620_203301[1]
Cafe Naftalin K., Balat

Ortamı incelerken hemen sahiplerinden Zeynep Hanım yanınıza geliyor ve sıcacık bir sohbet başlıyor ve onun tavsiyelerini alarak siparişimizi veriyoruz; Hatay usulü biberli ekmek ve yine Hatay usulü dolma tabağı ile içecek olarak da limonata.

20150620_160149
Cafe Naftalin K., Balat

Beklentimiz çok yüksek değil, ne de olsa Hatay’da değiliz diye düşünüyoruz. Ancak yemeklerin gelmesinin ardından hemen Zeynep Hanım’a Hatay ile bir bağlantısı olup olmadığını soruyoruz ve öğreniyoruz ki yediklerimiz Hataylı bir ev hanımı tarafından hazırlanıyormuş. Menüde başkaca Hatay lezzetleri de var ancak hepsini denemek maalesef mümkün olmadı, ancak denediklerimi esas alarak Hatay lezzetleri artık Balat’ta dersem abartmış olmam.

20150620_160159
Cafe Naftalin K., Balat

Naftalin K.’nın limonatası sunumu, tadı ve makul fiyatı ile kesinlikle çok ama çok başarılı idi. Limonatanın içinde tomurcuk gül, karanfil, muskat, yeşil elma olduğunu bizzat Zeynep Hanım bizle paylaştı ve ekledi nasılsa tutturamazsınız J.

IMG_20150620_201053[1]
Cafe Naftalin K., Balat

Yemeğin ardından tatlı bir şeyler denemeden olmazdı. Tabiî ki yine Zeynep Hanım bu konuda imdadımıza yetişti ve onun önerisi ile hikayesi olan özel keklerini denedik. Zeynep Hanım’dan öğrendiğimiz üzere mekanda her hafta bir konsept belirleniyor ve o konsepte uygun tatlı lezzetler sunuluyor. Keklere isimler veriliyor, üzerilerine yazılar yazılıyor ve hikayesi ile birlikte servis ediliyor. Bizim kekimiz Zeynep Hanım’ın çok sevdiği yazar Sevgi Sosyal’ın kitabı ‘Tante Rosa’ adını taşıyordu. Bu kek çikolata sos ile servis ediliyor ve tam o sırada Zeynep Hanım bir dilek tutarak sosu kekin üzerine dökmemizi istiyor, heyecanla dilekler tutuluyor, sos dökülüyor ve dileğimizin çok yakın bir zamanda olacağını öğreniyoruz. Bu noktada fazla detaya girip işin büyüsünü bozmak istemiyorum, mutlaka gidin hikayesi gibi tadı da müthiş bu keki deneyin.

IMG_20150620_214832[1]
Cafe Naftalin K., Balat

Kekimizin yanında iki farklı kahve ile tanıştık ki anlatmadan geçmek haksızlık olur. Mardin kahvesi ve Süryani kahvesi… İki farklı lezzet; Süryani kahvesi çift kavrulmuş ve tadı yoğun, Mardin kahvesinin ise içimi daha yumuşak ve tadı Türk kahvesine daha yakın. Ben fazlasıyla kahve sever biri olarak ikisini de çok beğendim. Menüde başkaca kahveler de var, fakat onlar her zaman her yerde bulabileceğiniz kahveler. Özellikle bu ikisini deneyin derim.

IMG_20150620_214951[1]
Cafe Naftalin K., Balat

Mekan ile ilgili son bir not fiyatları oldukça makul, maalesef kredi kartı geçmiyor.

Naftalin K. Adres: Balat Mah. Yıldırım Cad. No:24 Fatih / İstanbul