Yeldeğirmeni’ni hiç boş bırakmaya gelmiyor. Keşiflere kısa bir mola veriyorum sonra bir bakıyorum yeni mekanlar art arda açılmış, var olan mekanlarsa bir şekilde kendilerini ön plana çıkarmayı başarmış. Radarıma bu kez Nayn Café takılıyor, önce sıcak ortamı sonra lezzetli yemekleri, en çok da aktiveteleriyle dolu yoğun programıyla ‘yıldızlı pekiyi’yi hak ediyor.

Konum

nayn4
Nayn Café

Yeldeğirmeni’nin yerleşik sakini olmaya aday Nayn Café, yaklaşık sekiz ay önce Uzun Hafız Sokak’a konuşlanmış. O gün bugündür başta öğrenciler olmak üzere sessiz sakin çalışmak, astronomik fiyatlara maruz kalmadan karnını doyurmak, kek ve kahve eşliğinde saatlerce sohbet etmek  isteyen herkesin uğrak yeri…

nayn5
Nayn Café

Nayn Café, ufacık tefecik ama içi lezzet ve aktivite dolu bir mekan. İçeri girdiğinizde önce sakinliğine, nostaljik detaylarına ve solunuzdaki masada yer alan tatlı lezzetlerine kapılıyorsunuz. Kahve kokusunu ve dumanı tüten çay ocağını geçip oturduğunuza göre artık sipariş verebilirsiniz. Menüde ilk önce göreceğiniz ve ‘mutlaka denemelisiniz’ dedikleri salatalarla başlangıç yapabilirsiniz. Mesela, kurutulmuş domatesli ıspanaklı roka salatası, patlıcanlı gavurdağı salatası…Ya da daha lezzetli ve hatta geleneksel tatları da bulabileceğiniz bir seçenek isterseniz, hemen günün menüsünü sorun derim. Benim ziyaretimde mercimek çorba, sini köftesi (içli köftenin fırın versiyonu) ve cacık üçlüsü vardı. Dolayısıyla sipariş vermekte hiç zorlanmadım ve hemen bu menüyle tanıştım. İyi ki öyle yapmışım çünkü oldukça lezzetliydi; özellikle çok bilinmeyen ama benim için favori geleneksel tat olan sini köftesi…

nayn9
Nayn Café, Sini Köftesi

Günün menüsü, adı üstünde her gün yeni bir üçlü olarak karşımıza çıkıyor. İçinde portakallı kereviz, musakka gibi bildiğimiz ve etli biryani pilavı, zencefil çorbası gibi “acaba bu nedir ki?” dediğimiz seçenekler de olabiliyor. İsterseniz bu menüden sadece bir çeşidi de seçebilirsiniz. Ancak size tavsiyem gelmişken menüden sipariş verin böylece yemek keyfiniz üçe katlansın! Günün menüsünü haftalık olarak Instagram hesabından yayınlıyorlar, önceden karar vermeniz için kendilerini takibe almakta fayda var. Nayn Café, günün menüsü dışında kahvaltılarıyla da iddialı olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Yeldeğirmeni’nin en çok tercih sebebi kahvaltıları olduğuna göre onlar da bu öğüne biraz daha fazla odaklanma kararı almışlar. Kahvaltı menülerini tamamen değiştirip müdavimlerinin beğenisine yaklaşık bir ay içinde sunacaklar.

nayn10
Nayn Café Yemekleri

Gelelim benim için mekanı beğenme müsebebibim tatlılarına. Turtaları, haşhaşlı kekleri, cheesecakeleri ve tiramisuları için kuralımız belli: Paylaşmak yok, yaşasın bencillik! Bu tatlı lezzetler, tezgaha konuluyor ve gün sonuna kadar geriye bir dilim bile kalmıyor. Lezzetleri zenginleştirme politkaları burada da işliyor. Cheesecake ve turtaların farklı çeşitlerini de deniyor ve tüm beğenileri topluyorlar. En son yaptıkları oreolu cheesecake arkadaki mutfaktan girişteki tezgaha gelemeden misafirler tarafından zapt edilmiş. Nayn Café’de kendinizi hep şanslı hissedeceksiniz çünkü her gidişinizde sürpriz bir tatlıyla karşılaşmanız mümkün. Bu güzel lezzetler, yanında içecekler olmadan tamamlanmaz. Bu yüzden sipariş verirken kendi harmanları kahvelerini ve yanında getirdikleri çocukluk tutkumuz bonibonlarını es geçmeyin.

nayn1
Nayn Café Ortamı

Nayn Café’nin öyle sessiz sakin durduğuna bakmayın. Sadece sürekli yenilediği menü ve tatlılarıyla değil aktiviteleriyle de Yeldeğirmeni’nin en hareketli mekanı. Öncelikle her ay bir Cumartesi günü “Mutfakta Betül Var” isimli açık büfe etkinliği yapıyorlar. Bir konsept belirliyor ve ilgili yemekleri açık büfe olarak sunuyorlar. Ocak ayındaki konsept ‘Akdeniz Yemekleri’ olmuş, 13 Şubat’ta saat 18:30’da ‘Kök Sebze Yemekleri’yle dolu açık büfeleri olacak. Bu Cumartesi akşamı programımız şimdiden belli.

nayn8
Nayn Cafe “Mutfakta Betül Var”

Edebiyat da Nayn Café’nin diğer ilgi alanı. Şair ve yazarlarla hem söyleşi hem de imza günü yapıyorlar. Şair Şükrü Erbaş’ı ağırlamışlar, farklı yazar ve şairler de yakında misafileri olacak. Nayn Café’nin en sevdiğim aktivitesini en sona sakladım: 80’ler-90’lar Akşamları! Zaten mekana girdiğinizde birlikte büyüdüğümüz ve çocuk-gençlik aşkı ilan ettiğimiz şarkıcıların kasetlerini fark etmemeniz mümkün değil. Bu yıllardan beri bizde iz bırakan şarkıları genelde bir cumartesi akşamı kasetten çalıyor, ziyaretçilerine nostalji yaşatıyorlar. Daha farklı aktiviteleri de yoldaymış. Hızına yetişmek isteyenler, aktiviteleri yine sosyal medya hesaplarından takip edebilirler.

nayn6
Nayn Cafe 80’ler-90’lar Akşamları

Nayn” isminin hikayesini de anlatmadan olmaz. Sahiplerinden Gökhan Bey ve arkadaşları mekana isim bulmaya çalışırken bir arkadaşları öneride bulunuyor. Kendisi de bu isim olmaz anlamında Almanca hayır “nayn” diyor ve sonra da “Evreka!” Artık bu kafenin bir adı var.

nayn2
Nayn Cafe Tatlıları

Gördüğünüz gibi Nayn Café, “Yeldeğirmeni’nde Uğramanız Gereken Yerler” listenize mutlaka eklenmeli. Lezzetinden ve hareketinden nasibinizi almak üzere her gün sabahın erken saatlerinden gece 02:00’ye kadar sizleri bekliyorlar. Şimdiden afiyet olsun!

nayn7
Nayn Cafe

Nayn Cafe Adres: Rasimpaşa Mah. Uzun Hafız Sok. No:117/A Kadıköy / İstanbul