Pandeminin hepimize kattığı en önemli şey artık her içeriğe online olarak erişebiliyor olmamız. Evde olduğumuz süreci daha iyi değerlendirmek adına kendimizi geliştirebileceğimiz bir platform olan Neo Skola ile Levon Bağış’ın Şarapla Tanışma Eğitimi sayesinde tanıştım. Daha önce birçok şarap tadımına gitmiş olsam da, detaylarını bilmediğiniz bir konuda maalesef tecrübe ve yeterli bilgi sahibi değilseniz, bunlar sadece keyifli zaman geçirmek olarak aklımızda kalıyor. Bu yüzden eğitimi tamamlamak kafamdaki birçok soruya da cevap vermiş oldu. Gelin eğitimin detaylarına ve şarap tadımının inceliklerine birlikte bakalım.

Şarapla Tanışma Eğitimi
Şarapla Tanışma Eğitimi | Fotoğraf: Unsplash.com/@qwitka

Neo Skola Nedir?

Neo Skola, 2018’de kurulmuş olan ve internet üzerinden eğitimleri tamamlayıp, sertifika alınabilmesini sağlayan bir online eğitim sistemidir. Sitede birçok konuda (tarih, felsefe, kişisel gelişim, tıp, gastronomi vb.) eğitimler bulunuyor. Kendini geliştirmek isteyen herkesin kayıt olup, cüzi miktarlara harika eğitimler alabileceği bir platform olduğunu söyleyebiliriz.

Şarapla Tanışma Eğitimi

Uzun zamandır takip ettiğim Yeme-İçme uzmanı Levon Bağış’ın “Şarapla Tanışma Eğitimi”ni gördüğümde buna mutlaka katılmalıyım dedim. “Şarap nedir“den başlayıp, şarabın tarihçesi, kırmızı/beyaz şarap yapımı aşamaları, şarap tadımının incelikleri ve şarap kadehleri çeşitlerinden tirbuşon kullanımına kadar detaylandırılmış bir eğitimdi. Üstelik sadece yurtdışı değil, ülkemizin de birçok ünlü bağları, üzümleri ve bunlardan yapılan şaraplarından da bahsetmek mümkündü. 

Eğitim sonrasında her hafta konu ile ilgili içerikler mail yolu ile gönderiliyor, böylece eğitimini aldığınız konuyla ilgili farklı bilgilere de ulaşmış oluyorsunuz. Eğitim daha önce eğitmenin kaydetmiş olduğu videoları içerdiğinden aslında interaktif bir ortam yok fakat bunu da ileriki zamanda eğitmen ile yapılan canlı soru-cevap görüşmeleri ile daha interaktif bir sürece dönüştürmüşler diyebilirim. Benim için eğitimin en ilgi çekici kısmı, günlük hayatımızda daha fazla kullanabileceğimiz bilgilerin yer aldığı Şarap Tadımı, Şarap Adabı  ve Şarap ile Yemek Uyumu kısımlarıydı. 

Şarapla Tanışma Eğitimi
Şarapla Tanışma Eğitimi | Fotoğraf: Unsplash/@gabiontheroad

Şarap Tadımında Öne Çıkanlar

– Şarabın rengine bakmak; berraklık ve renk geçişleri

– Şarabı koklamak; temizlik ve aroma tayini

– Şarabın tadına  bakmak; degüstasyon ve incelikleri

– İyi şarabın özellikleri; Denge, Gövde, Uzunluk/Kalıcılık ve Yuvarlaklık

Şarap Adabında Öne Çıkanlar

– Tirbüşon kullanımı; garson usulü tirbüşonlar

– Karaf kullanımı; havalandırmanın neden yapıldığı ve hangi şarapların havalandırmaya uygun olduğu

– Şarap kadehlerinin özellikleri; kırmızı şarap, beyaz şarap kadehlerinin türleri, kadeh tutma sanatı

Şarap Yemek Uyumu

– Hangi şarabın hangi yemek türü ile uyumlu olduğu

– Hangi yiyeceklerin şarap ile tüketilmeye uygun olmadığı 

Bu eğitimi tamamlayınca bir şarap ustası mı oldun?” diyeceksiniz. Hayır ama en azından aklımdaki birçok soru cevaplandı ve Levon Bağış’ın da dediği gibi bu işin sadece teori ile değil mutlaka çok kez deneyim sonrasında ustalaşabileceğim bir alan olduğunu netleştirmiş oldum. Bundan sonra şarap içerken en azından bu bilgiler ışığında, daha bilgili olduğum için daha keyifle içiyor olacağım.

Üstelik böyle bir online eğitimle, kendimizi geliştirmenin evimizde pijamalarımızın rahatlığında, bu kadar kolay ve eğlenceli olması da çok hoşuma gitti. Bu konuya sizin de ilginiz varsa mutlaka değerlendirmenizi öneririm. Sevgiler

Kapak Fotoğrafı: Unsplash/@the_heaven_girl

İlginizi çekebilir: İrem Bali’den Perdix Wines