Yeni güne kahveyle başlayamayanlardan, yoğun bir güne kahvesiz devam edemeyenlerden misiniz? Peki sürdürülebilirliğe ve sosyal sorumluluğa önem veren, üretim yaptıkları alanda en yüksek kaliteyi sunmanın dışında dünyamızın geleceği, insani çalışma koşulları ya da şeffaflık gibi konulara da önem veren markaları tüketim alışkanlıklarınızın bir parçası yapmaya özen gösteriyor musunuz? Bu iki soruya da yanıtınız evet olduysa, sizi mutlu edecek bir haberimiz var: Yüksek kaliteli kapsül kahveleriyle favori markalarımızdan biri olan Nespresso, daha iyi bir gelecek için attığı adımlarla B Corp™ sertifikası aldı ve sürdürülebilirlik ve sosyal sorumlulukta en yüksek standartları sağlayan, amaç odaklı işletmelerden oluşan global topluluğun bir parçası oldu!

youtube play youtube play

Nedir bu B Corp™ sertifikası?

B Lab, global ekonomiyi tüm insanlara, toplumlara ve dünyaya fayda sağlamak üzere dönüştüren bir topluluk. Ekonomik sistemlerin değiştirilmesinde lider olan global ağı, şirketler için standartlar, politikalar, araçlar ve programlar oluşturuyor, bu yolda öncülük eden ve B Corporation™’lar olarak bilinen şirketlerin sertifikasyonunu gerçekleştiriyor. Sertifikalı B Corporation™’lar, sosyal ve çevresel performans, şeffaflık ve sorumlulukta yüksek standartları karşıladıkları teyit edilmiş şirketler anlamına geliyor. Bugün itibarıyla, topluluk 79 ülkede 150 sektörden 4 bin 500’ü aşkın B Corp™’u ve 380 bin çalışanı içine alıyor. Artık Nespresso’nun da içlerinden biri olduğu B Corp™ sertifikasına sahip markalar arasında Patagonia, Ben & Jerry’s ve The Body Shop da var.

Nespresso’nun B Corp™ sertifikası yolculuğu nasıl başladı?

B Corp™ sertifikası, Nespresso için 1986 yılında İsviçre’deki kuruluşundan bu yana kahve sektörü ve ötesinde yaptığı olumlu etkinin de bir göstergesi. Nespresso’nun katkıda bulunduğu temel unsurlar arasında birçok program ve süreç var: Yağmur Ormanı İttifakı (Rainforest Alliance) ile birlikte tasarlanan Nespresso AAA Sürdürülebilir Kalite™ Programı yoluyla gerçekleştirilen eşsiz kahve satın alma yaklaşımı, Adil Ticaret Örgütü (Fairtrade) ile stratejik ortaklığı ve alüminyum kapsülleri için yürüttüğü global geri dönüşüm programı… Bu program sayesinde artık Nespresso kapsülleri, %80’in üzerinde geri dönüştürülmüş alüminyum kullanılarak üretiliyor ve tüm Nespresso kullanıcıları kullandıkları kapsülleri ilgili Nespresso Boutique’lerine getirerek geri dönüşüme dahil edebiliyor. Nespresso, B Etki Değerlendirmesi’nde 200 üzerinden 84 puan alarak B Corp statüsü almaya hak kazanmış. Sertifikayı alabilmek için işletmelerin Yönetim, Çalışanlar, Toplum, Çevre ve Müşteriler olmak üzere beş alanda yüksek standartları karşılaması ve değerlendirmede en az 80 puan alması gerekiyor. Sertifika, Nespresso’nun global operasyonlarını, yani Nespresso’nun tüzel kişilik veya Nestlé’nin bir birimi olduğu 38 pazardaki tüm Nespresso operasyonlarını kapsıyor.

Nespresso “World Explorations” Serisi – Cape Town Envivo Lungo

Nespresso CEO’su Guillaume Le Cunff diyor ki: “B Corp sertifikası, Nespresso’nun sürdürülebilirlik, şeffaflık ve sorumlu ticaret konularına 30 yıldır gösterdiği bağlılığı yansıtıyor. Kâr ve amacın el ele gittiği yönündeki inancımızı paylaşan, benzer şekilde düşünen kuruluşlardan oluşan bir topluluğa girmekten büyük bir gurur duyuyoruz. Bu sertifika, müşterilerimize katma değer sağladığı gibi Nespresso meraklılarına en sevdikleri kahve markasının ticari faaliyetlerini de doğru şekilde sürdürdüğünü kanıtlıyor. En önemlisi, B Corp sertifikası daha da fazlasını yapmamız yönünde bize ilham veriyor. Her bir fincan Nespresso kahvesinin dünya üzerinde olumlu bir etki yarattığı şeklindeki vizyonumuza olan taahhüdümüzü güçlendiriyor.”

Nespresso’nun sürdürülebilir geleceğe, şeffaf ve sorumlu ticarete katkı sağladığını bundan böyle her fincanda hatırlayacağız. Onları ve bu global topluluğun bir parçası olan her markayı seviyoruz! Konuyla ilgili daha detaylı bilgi almak için tıklayın.