Seyahat etmeyi ne kadar özledik, değil mi? Yepyeni bir şehrin sokaklarında kaybolmayı, lokal lezzetler ve ritüeller keşfetmeyi, bu yeni şehri kalbimize kazımayı… Seyahat tutkusunu tam anlamıyla içinde hissedenler ve her seyahatinde birkaç fotoğraftan çok daha fazlasını anı olarak toplayanlar, seyahat etmenin sadece gözlerle yapılmadığını söylediğimizde bize hak verecektir. Bir şehirde gördüklerimiz kadar, o şehrin sesleri, kokuları ve tabii ki lezzetleri de zihnimizde yer eder. Ve tıpkı içinde bulunduğumuz bu dönem gibi, seyahat etmenin eskisi kadar kolay olmadığı dönemlerde, benzer ses, koku ve tatlarla karşılaştığımızda, bambaşka bir şehirde buluruz kendimizi. Size iyi bir haberimiz var; şehirleri kahvelerinin kokusu ve tadıyla yaşayanlardan, kahve ritüelleri ile hatırlayanlardansanız anılarınızı yeniden canlandırabilir, evinizin koltuğundan yepyeni şehirler keşfedebilirsiniz: Nespresso’nun dünyanın farklı köşelerinden altı kente adadığı “World Explorations” adıyla baştan yaratılan ve kahvesini daha büyük boy içmeyi sevenler için kahve keyfini arttıran “Lungo” serisi kapsülleri, sizi Cape Town, Tokyo ve Stockholm’e, Viyana, Şanghay ve Buenos Aires’e davet ediyor.

“World Explorations” Serisi

Nespresso’nuzu hazırlayın ve keşiflere yeni bir pencere açın; gelin, birlikte “World Explorations” serisindeki altı kentin kahve kültürlerini kısaca hatırlayalım.

“World Explorations” Serisi – Cape Town Envivo Lungo

Cape Town: Güney Afrika’nın kozmopolit kenti Cape Town’un birçok kültürden beslenen yapısının bir sonucu olarak, Güney Afrika kahve kültürü Asya kahvelerine meyilli bir damak zevkiyle şekillenmiş. Gerçek bir Cape Townlu, yoğun, keskin ve acı kahvesini birkaç damla süt ile hafifleterek tüketiyor. Odunsu aromalar ve hafif bir acılık ile koyu kavrulmuş, yoğun ve tam gövdeli bir harman olan Nespresso Cape Town Envivo Lungo ve biraz süt ile siz de Cape Town’un renkli ve zevkli ruhununa kapılabilirsiniz.

“World Explorations” Serisi – Stockholm Fortissio Lungo

Stockholm: Nordik ülkelerin kahve tutkusu bambaşka… Özellikle de Stockholm’ün sokaklarını ziyaret etme fırsatı bulduysanız, lokal kahvecilerin her köşeden aromatik kahve kokuları yaydığını ve buna tarçın kokusunun eşlik ettiğini hatırlarsınız. Bunun sebebi açık: Nordik kültürlerindeki, bir kahve ve bir parça hamur işi için vakit ayırmak anlamına gelen “fika” geleneğinin de öğütlediği gibi, yoğun ve tatlı aromaları İsveç kahvelerinin tarçınlı çörekler ve tarçınlı tatlılar eşliğinde tüketilmesi! Hafif bir asidite ve canlı bir acılığın altında yatan tatlı tahılımsı ve kızarmış maltımsı notalara sahip bir harman olan Nespresso Stockholm Fortissio Lungo kapsülleri ve bir parça tarçınlı çörek, sizi Kuzey Avrupa’ya ışınlayabilir.

“World Explorations” Serisi – Tokyo Vivalto Lungo

Tokyo: Japonya’nın kahve gelenekleri, birçok farklı zevki ve rengi bir araya getiriyor, farklı seçenekler sunuyor. Baristaların dakikalarca uğraşarak adeta bir heykeltıraş gibi hazırladığı üç boyutlu latte sanatı da, süpermarketlerden ya da otomatlardan alınan kutu kahveler Kan Kohi’ler de bu kültürün bir parçası. Sunumu her nasıl olursa olsun, rafine bir lezzet dengeli ve zarif aromalar Japon kahvelerinin olmazsa olmazı. Zarifçe kavrulmuş, çiçeksi ve hafif meyvemsi notalarla dengeli bir harman olan Nespresso Tokyo Vivalto Lungo’nuzu hazırlayıp, her yudumda bu aromaların ve zarafetin tadını çıkarabilirsiniz.

“World Explorations” Serisi – Vienna Linizio Lungo

Viyana: Soğuk bir kış gününde Viyana’nın görkemli müzelerinden birinden çıkmış, şehrin meşhur kafelerinden birinde oturuyorsunuz. Hoparlörden – ya da daha iyisi, sokakta soğuğa meydan okuyan müzisyenin kemanından yükselen bir vals kahve keyfinize eşlik ediyor… Bu hayale gerçek bir Viyana kahvesi yakışıyor, malt ve aromatik notalara sahip, dengeli bir kahve. Üstüne sıcak su ilave ederek yumuşatabileceğiniz bu lezzeti gerçek bir Viyana geleneğine dönüştürebilir, yumurta sarısı ve balla karıştırarak kendinize bir Kaisermelange hazırlayabilirsiniz. Ya da maltımsı tahıl notalarıyla ışıldayan, tam gövdeli ve yumuşak bir harman olan Nespresso Vienna Linizio Lungo’yu bir dilim kekle eşleştirebilirsiniz.

Seriye yeni eklenen iki yeni kapsül daha var:

“World Explorations” Serisi – Shangai Lungo

Şanghay: Çin dendiğinde akla öncelikle çay gelse de, ülkenin son yıllarda şekillenen modern bir kahve geleneği ve kendine özgü ritüelleri var. Afrika ve Asya’dan gelen Arabika kahve çekirdekilerinin hafif kavrulmuş bir karışımı, kokusunda biraz dut aroması… Şanghay’ın kalabalık sokaklarında bir kahve molası için sakin bir kahvecide oturduğunuzu hayal edin ve yerel bir deneyim için kahvenizi bir miktar kremayla lezzetlendirin. Narenciye ve kırmızı meyve notalarıyla hafif asidik bir harman olan Nespresso Shangai Lungo, sizi Çin’e götürecek.

“World Explorations” Serisi – Buenos Aires Lungo

Buenos Aires: Arjantin’in canlı ve dinamik ruhuna, bol sütlü, bol şekerli kahveler yakışıyor. Buenos Aires kafelerindeki Café Lagrima geleneği, tam da kahvesini sert içmeyenlere, keyfini uzun uzun çıkarmak isteyenlere göre… Sütle dolu bir bardağa damlatılan kahveden oluşan bu geleneğe saygı duruşunda bulunmak çok kolay: Tahıl ve tatlı mısır dokunuşlarını damağınızda hissedeceğiniz, fındıksı tahıl notalarıyla dengeli, karakteristik patlamış mısır notalarıyla tatlı bir harman olan Nespresso Buenos Aires Lungo’yu hazırlayın ve bol süt ve bol şeker ilave edin.

Peki siz hiç düşündünüz mü, o özlediğiniz şehir bir kahve olsa, tadı nasıl olurdu?

Detaylı bilgi için…