Hem ruhen hem de bedenen iyi bir yaşamın farklı yolları ve sağlıklı beslenmeden meditasyona, yaşam tarzımızı sadeleştirmekten bedenimizi tanımaya birçok durağı var. Bu yolları nasıl izleyebileceğiniz konusunda size yol gösterebilecek, daha önce benzer deneyimler yaşamış insanların öğütlerini aktarabilecek onlarca, yüzlerce belgeselse elinizin altında… Bu yazımda size iyi yaşam belgesellerinden bir seçki hazırladım.

Yoga ve Meditasyon Belgeselleri

On Yoga the Architecture of Peace (2017)

youtube play youtube play

Fotoğrafçı Michael O’Neill’in, tamamını “On Yoga: The Architecture of Peace” adlı kitabında topladığı fotoğraf serisi, bugüne kadar yoga ustalarını ve gurularını bir araya getiren nadir eserlerden biri olmasının yanında muhteşem bir estetikle çekilmiş fotoğraflarıyla da göz kamaştırıyor. İşte O’Neill’in bu kitabında yer verdiği fotoğrafların perde arkasını, kitapla aynı adı taşıyan belgeselde, onu Hindistan’dan Tibet’e birçok durakta takip etmiş olan Brezilyalı yönetmen Heitor Dhalia’nın gözünden izliyoruz. Doğu’da ve Batı’da iyi yaşamın ve huzurun sırlarını keşfetmiş, kendini yogaya adamış birçok kişiyle tanışacağınız bu belgesel, fotoğraf sanatının ışığını yoganın yol göstericiliğiyle birleştiriyor.

Feel Rich: Health Is the New Wealth (2017)

youtube play youtube play

Hip-hop dinlemeyi sever misiniz? Bu belgeselde, hip-hop dünyasının en büyük yıldızları, sizin de hayatınızı değiştirebilecek zenginlik sırlarını açıklıyor! Sağlıklı yaşamın en büyük zenginlik olduğunu ve sağlıklı yaşam için izledikleri yöntemlerle sadece bedenlerinin değil ruhlarının ve müziklerinin de değiştiğini söyleyenler arasında Quincy Jones, Common, The Game, Crystal Wall, Paul Wall ,Fat Joe ve Russell Simmons gibi isimler var. Sağlıklı yaşamın kaliteli müzikle bağlantısı, sandığınızdan çok daha fazla!

Minimalism: A Documentary About the Important Things (2015)

youtube play youtube play

Sade yaşam, minimal yaşam, daha azla mutlu olmak… İyi yaşamın yollarından biri de gündelik yaşamımızı az eşyayla, ihtiyacımız olanın en azıyla yetinmeyi bilerek sürdürmekten geçiyor. Bu belgeselde de, daha anlamlı ve daha iyi bir yaşam için sadeliği ve minimalizmi seçmiş, farklı geçmişlere sahip, farklı mesleklerden insanların deneyimlerini dinleyeceksiniz. Aralarında aileler, girişimciler, sanatçılar, gazeteciler, mimarlar, biliminsanları ve hatta eski bir Wall Street broker’ı var! Hepsinin ortak yanı, azla yetinmesini bilmeleri ve bunun getirdiği mutluluğa sahip olmaları…

Walk with Me (2017)

youtube play youtube play

Farkındalık bir sanat mıdır dersiniz? Meditasyona gönül vermiş herkesin izlemesi gereken “Walk with Me” belgeseli, hayatını farkında ve dikkatli olma sanatına adamış dünyaca ünlü guru Thich Nhat Hanh ve onun öğretilerini izleyen Zen Budist topluluğunu konu alıyor. Benedict Cumberbatch’in anlatıcısı olduğu belgeselin çekimleri 3 yıl boyunca ABD ve Fransa’da gerçekleşmiş. “Walk with Me”yi izleyerek, siz de içinizdeki acıyı pozitif şeylere dönüştürmeyi, kendi yaşamınızın ve doğanızın farkında olmayı öğrenmek için ilk adımı atabilirsiniz.

Naga the Eternal Yogi (2016)

youtube play youtube play

İyi, huzur dolu ve sağlıklı bir yaşam için sıkça bahsettiğimiz yoganın köklerinin peşinden gitmek ister misiniz? “Naga the Eternal Yogi” belgeselini izlerseniz, bu arayışta size Hindistanlı bir sofu eşlik edecek ve onunla beraber 3 aylık bir yolculuğa çıkacaksınız. 20 gün süren ve her yıl 100 milyondan fazla insanın katıldığı, dünyanın en büyük etkinliği olan Hindu festivali The Kumbh Melka’ya katılmak için tapınağından yola çıkan bu sofu, yol boyunca arkadaşlar ediniyor, gurulardan öğütler alıyor ve kendini yoganın köklerini ve iç huzurun sırlarını bulmaya adamış insanlarla tanışıyor. 

Innsæi (2016)

youtube play youtube play

İçgüdülerinize güvenir misiniz? İzlandalı belgeselciler Hrund Gunnsteinsdottir ve Kristín Ólafsdóttir, bundan yüzyıllar önce insanların çok daha kolay bir şekilde içgüdülerine güvenebildiklerini, fakat bugün gelişen teknolojilerin ve kolaylaşan, hızlılaşan yaşamın buna engel olmaya başladığını öne sürüyorlar. “InnSæi” adı da İzlandaca’da ‘kavrama’, ‘içgüdü’ gibi anlamlara geliyor zaten. Dünyanın farklı köşelerinde konuyla ilgili röportajlar ve araştırmalar yapan ikili, bilim, doğa, yaratıcılık ve insan tarihine farklı bir bakış atıyorlar – içgüdüler üzerinden… Siz de içinizdeki sese, ruhunuza kulak verin; belki daha iyi bir yaşamın sırrı bunda saklıdır.