Ünlü şarkıcılar, sporcular, politikacılar, ikonlar… Hayran olduğumuz o insanlara dair daima daha fazlasını öğrenmek, onların yaşadıklarından ilham almaya devam etmek için biyografik belgeseller izlemek gibisi yok. Merak ettiğimiz hayatlar nasıl yaşandı, neyi doğru yaptıkları için onlarla tanıştık, bir şeyleri yanlış yaptıklarında nasıl tekrar ayakları üzerinde durabilmeyi başardılar? Frank Sinatra’dan Prenses Diana’ya, Allen Iverson’dan Nina Simone’a birçok ikonik isme dair bu soruları cevaplayacak, çoğunu Netflix’te bulabileceğiniz biyografik belgeseller arasından sizin için seçtik:

Merak Ettiğimiz Hayatlara Dair: Netflix'ten Önemli Biyografiler
Merak Ettiğimiz Hayatlara Dair: Netflix’ten Önemli Biyografiler

Netflix Belgeselleri

Quincy | Alan Hicks & Rashida Jones, 2018

Müzik endüstrisi denince akla gelen ilk isimlerden biri, 60 yılı aşkın kariyerine 28 Grammy ödülü sığdırmış efsanevi prodüktör, müzisyen ve besteci Quincy Jones kuşkusuz. Quincy Jones’u en iyi anlatabileceklerden birinin de öz kızı olduğuna şüphe yok. Aynı zamanda sevdiğimiz bir oyuncu olan Rashida Jones’un yönetmenlerinden biri olduğu Quincy, sanatçının yaşamına bir bakış atmanın yanında onun müzik endüstrisindeki kültürel sınırları ve ırkçı önyargıları nasıl yıktığını da anlatıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.7/10

Diana: In Her Own Words | Tom Jennings, 2017

Son yıllarda sinema ya da televizyon için yapılan belgesellerde sıkça karşılaşmaya başladığımız trendlerden biri, belgeselin konu aldığı kişinin ses kayıtları ya da görüntü kayıtlarını kullanarak kendi kendisini anlatmasını sağlayan belgesel formatı. 2015’teki Amy ve Listen to Me Marlon bu formatın akla gelen ilk örnekleri. Bir diğeri ise müzik ve sinema endüstrisinin dışında ama en az pop yıldızları ya da Hollywood yıldızları kadar ünlü bir ismi konu alıyor: Diana: In Her Own Words. Prenses Diana’nın bir biyografik kitap için hayatını anlattığı kayıtları aynen kullanan belgesel, ölümünün 20. yılında prensese verilmiş ve onun yaşamını kutlayan en güzel hediye belki de…

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.9/10

I Am Bolt | Benjamin Turner & Gabe Turner, 2016

2008, 2012 ve 2016 olimpiyatlarında, üç yıl üst üste 100 metre, 200 metre ve 4×100 metre koşuda altın madalya kazanan ve bu üç dalda dünya rekorunu elinde bulunduran Jamaikalı atlet Usain Bolt, dünyanın en hızlı insanı. Bolt’un hayatını ve olimpik kariyerini konu alan bu biyografik belgesel, kararlılık, azim ve antremanın önemini vurgulayan bir spor belgeseli aynı zamanda.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.1/10

Maya Angelou and Still I Rise | Bob Hercules & Rita Coburn Whack, 2016

Yazar, şair, oyuncu ve aktivist Maya Angelou’nun yaşamına dair ilk belgesel, 2014’teki ölümünün iki yıl sonrasında izleyici karşısına çıkmıştı. Özellikle otobiyografik kitaplarıyla tanınan Angelou’ya dair biyografik bir belgesel yapmak zor olsa da, bu kadar sevilen bir insanın yaşamını kutlayan belgeselde en az onun kadar etkili olan katılımcılar bulmak işi kolaylaştırmış gibi gözüküyor: Hillary Clinton’dan John Singleton’a, Oprah Winfrey’den Quincy Jones’a, Alfre Woodard’dan Common’a birçok politikacı, müzisyen ve oyuncunun Angelou’yu anlattığı, en az kendi dizeleri kadar şiirsel bu belgeseli izlemelisiniz.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.8/10

Amy | Asif Kapadia, 2015

Genç yaşta kaybettiğimiz büyük ve özgün müzisyenlerden Amy Winehouse’un yaşamına adanmış bu biyografik belgesel, hem formatıyla türünün ilk örnekleri arasında yer alıyor hem de bizi tamamen gerçeklerle baş başa bırakıyor. Belgeselde ne bir dış ses, ne film için yapılmış röportajlar ne de herhangi bir yönlendirici açıklama bulunuyor. Filmin tamamı, Amy Winehouse’a dair o hayattayken söylenen, kayda alınan, haberi yapılan görüntülerden ve onun arşivinden görüntülerden ibaret ve ustaca kurgusu sayesinde sanki sıfırdan çekilmiş bir belgesel izlenimi veriyor. Son yıllarda, Oscar ödüllü belgeseller arasında en yaratıcı olanlardan…

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.8/10

Sinatra: To Be Frank | Simon Napier-Bell, 2015

Frank Sinatra’yı, Frank Sinatra şarkılarını kim sevmez! Doğumunun 100. yılında Frank Sinatra’ya özel hazırlanan bu belgesel, ünlü şarkıcı ve oyuncunun şöhrete giden yoldaki adımlarını ve onu dünyaca ünlü bir ikon haline getiren kariyer yolunu mercek altına alıyor. Belgeselin katılımcıları arasında rock yıldızı Alice Cooper, James Bond rolüyle tanınan oyuncu Roger Moore ve Disney/Broadway efsanelerinden şarkı sözü yazarı Tim Rice var.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.5/10

What Happened, Miss Simone? | Liz Garbus, 2015

Nina Simone’u olağanüstü yetenekli bir sanatçı, bir şarkıcı ve bir piyanist olarak tanımayanımız yoktur. Fakat Nina Simone hakkında asıl ilginç olan, 1960’ların politik anlamada hareketli ABD’sinde birçok şey başarmış bir aktivist olduğu ve kariyerinin zirvesindeyken her şeyi bırakıp Afrika’ya, Liberya’ya taşındığı ve sahneleri bıraktığı… Netflix belgeseli What Happened, Miss Simone?, onun her iki yönünü de inceliyor ve güçlü yorumunu doya doya dinleyebileceğiniz bir soundtrack eşliğinde sunuyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.6/10

Iverson | Zatella Beatty, 2014

NBA tarihinin en başarılı isimlerinden biri, 11 kez NBA All-Star’a seçilmiş, dünyaca ünlü bir basketbol ikonuna dönüşmüş olan Allen Iverson. Sahalardaki başarısı bir yana, katı NBA geleneklerini reddedişi ve hip-hop kültürünü kucaklayışıyla da kendine has, hayranlık uyandırıcı bir kişiliği olan Iverson, hakkında bir belgesel izlemekten zevk alacağınız sporculardan biri kesinlikle. Çoğunluğu sporcunun kendi anlatımıyla şekillenen Iverson belgeseli, onun kariyerinin inişlerini ve çıkışlarını, bol basketbol ve bol hip-hop ile karşınıza getirecek.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.0/10

Senna | Asif Kapadia, 2010

20. yüzyılın en hızlı hayatlarından biri Ayrton Senna’ya aitti. Brezilyalı Formula 1 pilotu Senna, 1994 yılında, 34 yaşında San Marino Grand Prix pistinde geçirdiği kazada hayatını kaybetmeden önce kısacaık ömrüne 3 Formula 1 şampiyonluğu sığdırmıştı. Amy belgeselinin de yönetmeni olan yetenekli Britanyalı belgesel yönetmeni Asif Kapadia’nın Senna filmi, sadece Ayrton Senna’nın hızlı ve dopdolu yaşamıyla ilgili değil, Formula 1 kültürü ve disiplini hakkında bilgiler ve nefes kesici sahneler içeriyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.6/10

Kurt & Courtney | Nick Broomfield, 1998

27 yaşında hayata veda eden yetenekli ve yakışıklı rock yıldızı Kurt Cobain’e dair en tutkulu, en yoğun ve en ilgi çekici konulardan biri kuşkusuz Courtney Love’la olan ilişkisiydi. Cobain’in intiharının hemen ardından hazırlıklarına başlanan bu belgesel, sadece Kurt Cobain’in değil, Courtney Love’ın da kapsamlı bir portresini çiziyor. Bir yanda turnelerden yorgun düşmüş ve şöhretten bunalmış utangaç bir rock yıldızı, bir yanda hayranlıktan yıldızlığa evrilmiş, kontrol edici ve dramatik bir genç kadın… Biraz 80’ler ve 90’lar nostaljisi, biraz Nirvana, biraz da tutku ve gizem dolu bir aşk hikayesi için izleyebileceğiniz bir belgesel bu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.1/10

İlginizi çekebilir: Sinemagger’dan Film Önerileri